Минфин - Курсы валют Украины

Установить
dominion
dominion
2 декабря 2010, 20:31
Іван
Доброго дня! ТОВ, яке являється платником податку на прибуток на загальних підставах і ПДВ, хоче придбати новий легковий автомобіль в автосалоні. Цікавить чи можлива така форма оплати: 50% перерахунок з р/р покупця на автосалон, 50% директор фірми вносить власну готівку у касу автосалону (по 10000 в день)від імені Фірми, а потім фірма повертає ці кошти директорові по авансовому звіту протягом наступних двох років. Чи надасть податковий кредит така покупка? (по старому і новому кодексу) Дякую.
Ответ эксперта
zinkin
Александр Зинкин
4 декабря 2010, 19:56
Добрий день!

1. Щодо питання про право на податковий кредит з ПДВ при придбанні легкового автомобіля згідно податкового законодавства України до 01.01.2011р.
Позиція ДПАУ.
Сума ПДВ, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), який буде включено до складу ОФ, не включається до складу податкового кредиту та валових витрат і не збільшує балансової вартості другої групи ОФ, а погашається платником податку за рахунок інших джерел*.
* Див. листи ДПАУ від 27.07.2005 р. N 14787/7/15-1117 («ЦК» N 32/2005), від 01.12.2005 р. N 23995/7/16-1517, від 09.03.2006 р. N 4280/7/17-0717 («ДК» N 14/2006).
Не виникає податковий кредит при придбанні легкових авто для виконання особливих функцій з охорони об'єктів. ПДВ, сплачений у ціні придбання, не відноситься ні до податкового кредиту, ні до складу ОФ групи 2*.
* Лист ДПАУ від 07.06.2006 р. N 6482/5/16-1516 («ДК» N 37/2006).
Податковий кредит при придбанні легкового автомобіля як основного засобу формують виключно платники, які придбавають автомобілі, що відповідають визначенню таксі. Такі авто повинні придбаватися для таксомоторних перевезень (перевезення таксі) самостійно чи шляхом передачі їх іншим юридичним чи фізичним особам у встановленому порядку в користування і (або) розпорядження, у т. ч. і на умовах оренди. При цьому зазначені легкові автомобілі попередньо (до моменту передачі у користування і (або) розпорядження, у т. ч. й на умовах оренди), повинні бути спеціально облаштовані, а реєстраційні документи — містити спеціальні відмітки про призначення таких автомобілів (лист ДПАУ від 20.06.2006 р. N 6975/5/16-1516).
Крім того, ДПАУ зазначає, що у разі придбання платником легкового автомобіля для подальшого його продажу, а не як основного фонду, податковий кредит з ПДВ формується відповідно до пп. 7.4.1 Закону про ПДВ*.
*Лист ДПАУ від 09.03.2006 р. N 4280/7/17-0717 («ДК» N 14/2006).

Позиція для обережних платників податку.
З одного боку, пп. 7.4.2 Закону про ПДВ забороняє відносити до податкового кредиту суму ПДВ, сплачену при купівлі легкових авто, що включаються до складу ОФ, з іншого — дозволяє відносити таку суму до ВВ підприємства. Спостерігаємо втручання норм Закону про ПДВ в особливості обкладення податком на прибуток. Проте, визначаючи склад ВВ, слід керуватися нормами Закону про прибуток, який є спеціальним законом. Адже згідно зі ст. 15 Закону про прибуток, «об'єкт оподаткування, порядок обчислення оподатковуваного прибутку, строки і порядок сплати та зарахування податку до бюджетів можуть встановлюватися та змінюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону».
За загальним правилом, встановленим пп. 5.3.3 Закону про прибуток, сума ПДВ, сплачена при придбанні товарів (робіт, послуг), що придбаваються платником податку для виробничого або невиробничого використання, не відноситься до ВВ. Проте з цього правила є винятки. Так, при придбанні товарів (робіт, послуг) ПДВ включається до валових витрат, у разі якщо платник податку на прибуток:
1) не зареєстрований платником ПДВ;
2) зареєстрований платником ПДВ, проте водночас здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що обкладаються ПДВ та звільнені від оподаткування або не є об'єктом обкладання цим податком. У такому разі або ПДВ, сплачений у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу ВВ, та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до валових витрат, або балансова вартість відповідної групи ОФ збільшується на суму, не включену до складу податкового кредиту.
Отже, для того щоб сума ПДВ, сплачена у зв'язку з придбанням легкового авто і не віднесена до складу податкового кредиту, була відшкодована за рахунок ВВ (або збільшила балансову вартість групи 2 ОФ), треба, щоб підприємство:
1) або не було платником ПДВ;
2) або використовувало автомобіль в оподатковуваних та неоподатковуваних чи звільнених від обкладення ПДВ операціях.
В інших випадках через неузгодженість між нормами законів про ПДВ та про прибуток сплачений при купівлі легкового авто ПДВ не відображається у податковому обліку.

Позиція для сміливих платників податку.
Платникам, які вміють обстоювати власні інтереси у суді, можна порадити все-таки скористатися правом на податковий кредит при придбанні легкових авто. Аргументація така.
— Згідно з пп. 7.4.1 Закону про ПДВ, платник ПДВ має право на включення до складу податкового кредиту звітного періоду сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у цьому звітному періоді при придбанні платником легкового автомобіля, який є основним фондом та підлягає амортизації (зверніть увагу — таке право на отримання податкового кредиту надано абз. 3 пп. 7.4.1 Закону про ПДВ). Звичайно, підприємство мусить планувати використання такого авто для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності, наприклад здавати в оренду.
— Згідно з абзацом четвертим цього самого підпункту, право на нарахування податкового кредиту платник отримує незалежно від того, чи почав придбаний ним легковий автомобіль (основний фонд, який підлягає амортизації, а також придбаний з наміром використання у господарській діяльності) використовуватися в оподатковуваних операціях у межах його господарської діяльності протягом звітного податкового періоду. У цьому випадку не має значення, яким шляхом придбано автомобіль (придбання на митній території України чи ввезення з-за меж митної території України за договором купівлі-продажу, отримання як внеску до статутного фонду від резидента чи від нерезидента), а також те, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
— Незважаючи на вищенаведені норми, водночас пп. 7.4.2 Закону про ПДВ визначено, що не включається до складу податкового кредиту та відноситься до складу валових витрат сума податку, сплачена платником при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу ОФ.
— Таким чином, Законом про ПДВ створено неоднозначну можливість трактування порядку формування податкового кредиту платником ПДВ при придбанні легкового автомобіля, але є всі підстави для застосування правила конфлікту інтересів, передбаченого пп. 4.4.1 Закону N 2181. У наведеному випадку конфлікт має вирішуватися на користь платника податку.

2. Щодо питання про право на податковий кредит з ПДВ при придбанні легкового автомобіля згідно з Податковим Кодексом України з 01.01.2011р.
То згідно пп. 198.1. Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі у разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів в якості внеску до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України та у разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територією України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
При умові, що дане придбання здійснене з з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Отже, висновок: придбання легкового автомобіля (для використання в оподатковуваних операціях та господарській діяльності платника ПДВ) надасть Вам право на податковий кредит з ПДВ при умові здійснення придбання після 01 січня 2011р. (принаймні жодних обмежень у тексті прийнятого ВР України та пропозицій Президента до Податкового Кодексу не має).
Следить за новыми комментариями

Комментарии - 1

+
0
dominion
dominion
4 декабря 2010, 20:25
#
Олександр, дуже дякую за оперативну відповідь, але ще дуже хотілося б почути відповідь на питання: Чи можлива така форма оплати: 50% перерахунок з р/р покупця на автосалон, 50% директор фірми вносить власну готівку у касу автосалону (по 10000 в день)від імені Фірми, а потім фірма повертає ці кошти директорові по авансовому звіту протягом наступних двох років. Дякую.
Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться