ladox - блог
8 ноября 2022, 17:55
Інфографіка ударів по енергосистемі України Інфографіка ударів по енергосистемі України. Фактично уражені всі вузлові підстанції транзиту та всі підстантації підключення великих ТЕС, ТЕЦ, ГЕС та ГАЕС. Не вражені лише підстанції АЕС, але сильно пошкоджено «енергокільце» для транзиту їхньої енергії споживачам. На інфографіці не зазначено ударів по підстанціях ГЕС:
▪️ОРУ Канівської ГЕС
▪️ОРУ Кременчуцької ГЕС
▪️ПС Правобережна 330кВ поблизу Дніпровської ГЕС
▪️ПС Вишгород 110кВ поблизу Київської ГЕС
▪️ОРУ Дністровської ГЕС-1 Самі по собі удари не усвідомлюють виведення з ладу підстанцій повністю, оскільки вони складаються з кількох трансформаторів і вцілілі трансформатори продовжують роботу. Однак для найпотужніших магістральних підстанцій на 750 кВ досить вивести з ладу тільки один трансформатор групи, щоб вона перестала працювати цілком.
8 ноября 2022, 17:22
Інформація про важливість СЕС, ГЕС/ГАЕС для пікових попитів ГЕС та СЕС відповідають за денний пік споживання, решта генерації не вміє так швидко змінювати вироблення Вночі ГЕАС забирають 1 гігават від АЕС, що дозволяє використовувати на 1 реактор більше і вдень. Якщо ГАЕС відключити, то потрібно вимикати і 1 реактор швидше за все на Південноукраїнській АЕС
8 ноября 2022, 17:10
Чому розпад енергосистеми України стався так швидко? Якщо проаналізувати графіки відключень в Україні (фіолетові цифри – це годинник відключень), то видно, що енергосистема України розпалася на вже на Захід та Схід з енергоостровами Харкова та Одеси. У Харкові острів живиться від загадково вцілілої біля фронту Зміївської ТЕС, а в Одесі не менш химерні поставки від Придністровської ТЕС. Однак великі відключення в областях навколо Харкова показують, що він відрізаний від загальної енергосистеми України та не зможе отримати від сусідів електрику. Чому розпад енергосистеми стався так швидко? Відповідь дуже проста. Якщо уважно вивчити схему магістральних ЛЕП, то власне інтеграція Заходу та Сходу України була вкрай слабкою та дозволяла передавати лише 3,2 гігавати. Нові ЛЕП ще у фазі будівництва. Тому перебити такий скромний канал було досить кількома ударами по підстанціях.
8 ноября 2022, 17:02
Картина відключень електроенергії по областях Цифри – це тривалість планових відключень. Колишні цифри – жовтень (дані Форбс). Фіолетові – листопад (моя перевірка по сайтах Обленерго). Зірочка — на момент створення звіту графік було сформовано, але не використовувалося. Цікаво, що в Одесі розроблено графік на 12 годин, що можливо лише за умови руйнування зв'язку з Південноукраїнською АЕС. Однак він не застосовується через пародоксальні постачання електрики з потужною Придністровською ТЕС
8 ноября 2022, 16:56
Чому відключення ГЕС/ГАЕС і СЕС так сильно б'є по енергетиці, хоча їхнє виробництво мало? Зайдіть за посиланням та вивчіть як працює УкрЕнерго https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/ukraine-real-time-electricity-data-explorer Сонячні батареї зараз просто «рятувальне коло» енергосистеми України під час «ранкового піку». Загальна їхня генерація невелика. Сонячні батареї не працюють коли немає сонця, дивовижний факт, чи не так? Однак з 7 до 13 години при ясній погоді як зараз вироблення сонячних станцій дуже висока — більше 1 гігавата. Зараз після виходу з чату ГЕС генерація впала на майже 2 гігавата, т.я. вихід ГЕС, крім пікового споживання, ще потягнув за собою глушіння одного реактора АЕС. Просто вночі ГЕС працюють у режимі «реверсу», закачуючи воду нагору і так забирають енергію з одного реактора. Реактори не вміють змінювати потужність, тому якщо вночі йому немає навантаження, його доводиться зупинити. Зараз на 8−9 гігаватах, що залишилися, близько 1 гігавата СЕС під час ранкового піку просто порятунок. Приблизно з 1 грудня до вечірніх хаотичних локаутів додадуться утрування. Наші вугільні та газові ТЕС не вміють маневрувати протягом дня, т.я. із старим радянським обладнанням. Без ГЕС та СЕС будуть віялові відключення в районі 12 та 17 годин. У жорсткому сценарії і між 12 і 17 годинами безперервно, так як додати 2 гігавати швидко просто нема чим. Попереду 15−20 гігаватий пік у грудні із ще 4 гігаватним денним сплеском зверху. У грудні ми входимо з 8−9 гігаватами і без маневрених потужностей.
8 ноября 2022, 16:54
Чому сезонний попит на електрику буде більшим, ніж у 2021 і не допоможе відключення промисловості Я б тут ще додала, що не треба будувати хибний оптимізм, якщо не працюють металурги, то електрики хоч залийся. Промисловість як металурги чи хіміки має приблизно однаковий попит на електроенергію цілий рік та жодної сезонності. Тому коли щороку нам додається 7−10 гігават взимку, то це не промисловість, а опалення приміщень насамперед житло та офіси. Ці споживачі нікуди не поділися. Зупинка заводу у Кривому Розі ніяк не вплинула на купу будинків у Києві з електричним опаленням. Більше того, зниження нормативної температури опалення або навіть вихід із ладу частини ТЕЦ, викличе бажання частини населення більше користуватися електричними обігрівачами у містах, тому сезонний попит на електричне опалення буде більшим, а не меншим, ніж у 2021 році. Тому вірний прогноз скоріше запит на 20 гігават середнього споживання в грудні. І ще раз, потрібні ще 4 гігавати маневрених потужностей зверху. Або доведеться вдень просто вимикати країні електрику. Просто всім. З 12 до 17 години. Підняти потужність реакторів і ТЕС протягом доби буде неможливо і при перевантаженні їх оператор УкрЕнерго почне відключати споживачів, або автоматика ТЕС сама відключить її від мереж з метою захисту обладнання. Зима буде важкою. Усі оптимісти швидко скиснуть, повірте. Потрібні акумулятори, генератори та дрова.
8 ноября 2022, 16:51
Про розпад енергосистеми України на фрагменти Вчора читала Форбс і дививилася на їхню карту відключень. Владі час уже сказати правду, що розпад енергосистеми України на частини вже стався. 8−12 годинні відключення у Житомирі, Черкасах, Кропивницькому та Дніпрі показують, що через них уже не працюють магістральні ЛЕП від наших АЕС. Тому Київ, Чернігів, Полтави, Суми просто відрізані від енергосистеми як західної України, так і можливих постачань із ЄС. У Харкові ситуація дивна. Навколо нього області з 6−12-годинними відключеннями, тому Харків уже енергоострів, але відключення маленькі. Чомусь Харкову лише трохи обстріляли Зміївську ТЕС та центральну підстанцію, але якщо по них ударять, то у Харкові буде жорсткішим за Київ. Договірняк? Схоже на Одесу. 12-годинний графік відключень запланував як для енергострову, але поки що не введений в дію. Це означає, що Одеса вже відрізана від Південноукраїнської АЕС. Поки що там нормальна ситуація за рахунок великих сонячних станцій та дивовижних постачань електроенергії з Придністровської ТЕС. Нагадує також договірняк. На західній Україні не так драмматично, як правило, 4−5 годинні графіки відключень. Однак 8-годинний графік у Тернополі показує, що найбільші підстанції сильно пошкоджені і там. Тренд споживання електроенергії зазвичай збігається із трендом регіонального ВВП. На північному сході України найімовірніше -50% регіонального ВВП. На півдні -25% ВВП. На заході -15% ВВП. Це нова хвиля глибокої рецесії
8 ноября 2022, 16:48
Колапс енергетики від хвилі сезонного попиту Колапс йде просто від сезонного попиту. Торік він досяг 20 гігават в грудні і ще 4 гігават гойдалки денного попиту. Цього року вибула промисловість, але сезонності вона не має. Усі сезонні споживачі як квартири, офіси та будівлі залишилися. Тому просто викидаємо 3 гігавати металургів та хіміків та отримуємо прогнозний пік споживання 17 гігават. На нього просто немає сіток. Підстанції розбиті так, що максимум 10 гігават можуть доставити споживачам. Друга проблема, що після обстрілу ГЕС та ГАЕС ми втратили основну маневрену потужність. Трохи ситуацію згладжують поки що сонячні станції, які якраз підхоплюють ранковий пік у районі 11−14 годин, але у грудні вони вийдуть із гри. Оскільки маневрувати нічим, доведеться ще рубати денний попит додатковими аварійними відключеннями близько 30% споживачів. У випадку Києва це все означає, що, швидше за все, доведеться видавати людям по 4−6 годин електрики на добу і вдень рандомно відключати 1/3 споживачів, навіть якщо у графіках у них електропостачання. Полагодити нічого не можна, оскільки трансформати будуть робити близько 1 року на замовлення. Потім у ЄС та США не мають робити таких потужних трансформаторів як 750 кВ як робили в СРСР, максимальна потужність трансформаторів на Заході 400 кВ. Тому найбільші підстанції навіть на замовлення ЄС не зможе замінити. Їм їх треба навчитися робити спочатку. Згадується Гендальф. Ідіть поки не пізно.