Для порівняння: за останній рік медіана стартової ціни за один квадратний метр зросла майже на 30% — з 25 200 до 32 500 грн. При цьому зростання за минулі п'ять років становило лише 15% — з 22 до 25 тис. грн за квадратний метр. Цілком ймовірно, що до кінця року ця тенденція збережеться.
Чому так відбувається
Існує шість основних тригерів, які формують тренди на ринку нерухомості. Розберемо кожен із них окремо.
1. Темпи інфляції.
За 2021 рік інфляція зросла з 2,7% до понад 10%, випередивши всі найсміливіші прогнози аналітиків. При високих темпах інфляції люди, спостерігаючи зростання цін, розуміють, що їх готівка знецінюється — отже, вони не хочуть зберігати гроші «під подушкою» і шукають, куди їх можна інвестувати. І найшвидша альтернатива для цього — саме нерухомість.
Читайте також: Через 5 років заощадження можуть перетворитися на фантики: що з цим робити
2. Вартість сировини і матеріалів.
Близько 60% у структурі витрат на будівництво становить сировина і матеріали. З початку року тільки метал подорожчав на 65%, потягнувши за собою ціни на все, до складу чого він входить. Загалом основні будівельні матеріали зросли на 15−20%, що не може не позначитися на вартості квадратного метра.
3. Стресові ситуації.
Гарік Корогодський одного разу резонно зауважив: «Коли українська людина чогось побоюється або боїться, вона вкладає гроші в нерухомість». І дійсно — на наш ринок нерухомості впливає будь-яка стресова ситуація, що відбувається в країні, будь-то локдаун, нестабільний курс, геополітика, економічна повістка або природні катаклізми.
Читайте також: Основні тренди на ринку нерухомості: що зараз відбувається з «первинкою»
4. Альтернативні джерела збереження капіталів.
Коли у людини накопичується певний капітал, вона стикається із вибором, куди віднести ці гроші: на банківський депозит або будь-яке альтернативне джерело. Банки завжди були одним із головних конкурентів нерухомості в плані інвестування. Але зараз вони пропонують дуже низькі ставки за депозитами — 1−2% в доларах, 7−9% в гривні, тоді як раніше банківський депозит давав приблизну дохідність від 12 до 18% річних. При тому, що нерухомість зараз може давати дохідність 8−12% в доларах.
5. Загальна економічна ситуація — світова і локальна.
Будучи частиною нових світових економічних циклів, Україна, безумовно, є залежною від внутрішніх економічних факторів. Зараз середня зарплата в Україні в доларовому еквіваленті виходить на максимальні значення за всю історію країни — понад $529, а вже до кінця року, за прогнозами, може перевищити $600. Це говорить про те, що грошей у людей, так чи інакше, стає більше.
Читайте також: Що буде з цінами на оренду житла
6. Співвідношення попиту до пропозиції.
На перший погляд може здатися, що у Києві досить багато об'єктів, що будуються. Але насправді, виходячи з усіх попередніх пунктів, зрозуміле зростання попиту: рівень дохідності звузив альтернативи для інвестування капіталу. Гроші, які раніше лежали, умовно кажучи, «під матрацами», зараз перетікають в нерухомість — відповідно, попит підвищується. А хороших пропозицій менше, ніж він того вимагає.
З огляду на вплив цих основних факторів і загальний економічний цикл в Україні і у світі, середня ціна на нерухомість продовжуватиме рух вгору.