Як пандемія вплинула на ринок нерухомості
Аналітики компанії Knight Frank опитали понад 700 своїх заможних клієнтів з 44 країн. З'ясувалося, що більше 25% з них планують придбати другий дім, а 9% мають намір найближчим часом змінити країну проживання.
«Криза у зв'язку з пандемією COVID-19 змінила світогляд потенційних покупців, у тому числі їх погляди на нерухомість. Для багатьох будинок став основним місцем для роботи, занять спортом, навчання, соціалізації та відпочинку», — пояснює керуючий партнер Knight Frank у Росії Олексій Новіков.
Вимушене перебування вдома під час карантину змусило багатьох мешканців переглянути вимоги до «ідеального дому» і додати кілька нових критеріїв — починаючи зі швидкісного інтернету і наявності саду, до більшої площі, що вміщує всіх членів сім'ї, і доступу до високоякісного медичного обслуговування.
За даними Knight Frank, кожен четвертий респондент планує переїзд протягом наступних 12 місяців. «Що стосується мотивів, основною причиною покупки нового житла стало поліпшення житлових умов для всієї родини. Критерій якісної охорони здоров'я посів друге місце», — розповідає фахівець з міжнародної нерухомості Knight Frank Кейт Еверетт-Аллен.
Наступними за значимістю причинами респонденти називали потребу у будинку для відпочинку під сонцем і купівлю нерухомості у зв'язку з роботою.
Читайте також: Скільки коштує оренда житла в столиці і великих містах
«Будинок мрії»: який він і де його шукати
Найбільш популярними напрямками для покупки будинку і переїзду стали Великобританія (30%), Іспанія (17%) і Франція (9%). За ними йдуть Австралія, Канада, Швейцарія і США.
Згідно з даними Knight Frank, ці країни пропонують гарну якість життя, політичну стабільність, надійну валюту і гідну систему освіти. З регіонів особливо популярні Прованс, Сен-Тропе, Тоскана і Майорка.
«Покупці обирають будинок за трьома ключовими факторами: гарний широкосмуговий інтернет, якісна охорона здоров'я та здатність приносити надійний дохід», — перераховує керівник відділу міжнародних продажів Knight Frank Марк Харві.
За даними компанії, близько 45% респондентів кажуть, що вони з більшою ймовірністю куплять сімейний будинок, що стоїть окремо, 40% хотіли би будинок на набережній, 37% — сільський будинок.
Для 66% опитаних жити у будинку з великим садом і виходом на природу стало важливіше, ніж до пандемії, 52% вважають усамітнення більш затребуваним критерієм, 33% хочуть в будинку місце для всіх членів сім'ї. Майже дві третини респондентів переконані, що будуть працювати з дому і після скасування карантину.
Після пандемії сталося часткове зміщення попиту з міських квартир у бік заміського житла. Що стосується вимог до квартир, для багатьох клієнтів стало критичним наявність тераси, очищення і зволоження повітря, а також безпеки.
Що буде з цінами
Опитані Knight Frank покупці очікують, що найближчі 12 місяців ціни на нерухомість впадуть. Компанія пророкує, що падіння відбудеться у 16 містах з 20, що відслідковуються. Проте вже у 2021 році прогнозується швидке відновлення цін, як мінімум у 14 з них.
Незважаючи на те, що всі завмерли в очікуванні знижок на житло, бюджети більшості покупців залишилися незмінними або навіть збільшилися під час карантину.
Близько 53% респондентів вважають, що їх купівельна спроможність залишилася колишньою або збільшилася з початку кризи. Маючи мало можливостей витратити гроші під час карантину, люди зуміли заощадити.
У той же час 30% опитаних вважають, що їхній бюджет у цей період скоротився більш ніж на 10%, оскільки компаніям довелося вдатися до скорочення зарплат, робочих годин або штату.
Читайте також: За скільки зараз можна купити квартиру в Києві
Більше 26% респондентів заявили, що пандемія підштовхнула їх до покупки ще одного будинку — для використання в якості запасного варіанту в разі другої хвилі. Покупці «других» будинків віддають пріоритет будинкам з ділянкою, з зонами для навчання або роботи та більшої відокремленості.
Майже дві третини покупців кажуть, що при пошуку «другого» будинку за кордоном вони будуть звертати увагу на те, як уряд тієї чи іншої країни впорається з кризою на тлі пандемії.