Про це розповів експерт в сфері девелопмента і будівництва, власник інвестиційно-будівельної компанії «Фенікс Груп» Назар Бенч для «Ліга.Бізнес». «Мінфін» вибрав головне.
Лише в столиці налічується до 70 об’єктів, де навряд завершать будівництво. У таких будинках можна нарахувати понад 30 тисяч квартир. Будівництво припиняється в половині випадків у зв’язку з юридичними труднощами. В інтернеті є інформація про проблемні будівництва та спеціальні переліки. Але квартири у 30% недобудов продовжують купувати.
Читайте також:Ефект «Укрбуду»: що відбувається з великим забудовником і до чого готуватися покупцям квартир
Що маємо зараз
Площа території під недобудовами у столиці складає 60,75 гектарів. Більшість столичних новобудов зводиться із порушеннями чинного законодавства. Близько 20% житлових комплексів Києва реалізуються без дозволів на будівельні роботи. Вони мають високі шанси залишитися недобудованими.
Міська рада не має дієвих інструментів для боротьби з порушниками. Дозволити добудувати та легалізувати недобудови — не вихід. За рік кількість таких проектів зросте в кілька разів. Але практично готові будівлі певним чином слід вводити в експлуатацію. Випадки знесення незаконно збудованих багатоповерхівок — поодинокі. У більшості випадків недобудови стоять роками, а у деяких із них навіть ведеться продаж квартир.
Місто — лише землевласник. Місцева влада не повинна відповідати за людей, які в гонитві за найнижчими цінами потрапляють в афери. Однак владі потрібно виробити комплекс заходів для попередження подібних випадків.
Інвестуйте в нерухомість вигідно з «Бонусом від Мінфіну»
Рішення Київської міської ради
Проект рішення Київської міської ради від 10 вересня 2019 року передбачає введення на території міста Києва тимчасової заборони — мораторію на здійснення нового будівництва та реконструкцію із зміною зовнішніх геометричних розмірів об’єктів.
Відповідне рішення діятиме до 31 грудня 2019 року — моменту завершення інвентаризації об’єктів нового будівництва та/або реконструкції.
Ініціатива міської ради допоможе систематизувати інформацію про поточні об’єкти будівництва та реконструкції у столиці. А також виявити об’єкти, на яких проводяться роботи з порушенням будівельних норм і правил або взагалі без будь-яких документів.
Це сприятиме вживанню заходів для зупинки таких будівництв та притягненню недобросовісних забудовників до відповідальності. Результати інвентаризації з’являться на доступному для всіх порталі Центру моніторингу забудови Києва.
Водночас ініціатива міської ради не зовсім чітка. Незрозуміло, чи вводиться мораторій на нове будівництво, яке вже розпочате, чи на те, яке планується розпочати.
Забудовникам, які вже зібрали повний пакет дозвільних документів, не перешкодять отримати дозвіл на будівництво в Державно-архітектурній будівельній інспекції України (ДАБІ) у період дії мораторію. Тому логічно було б призупинити видачу дозволів на початок будівельних робіт, але не забороняти ведення нового будівництва чи реконструкції, які вже розпочали. Запланована інвентаризація може здійснюватися паралельно з розпочатим на даний момент легальним будівництвом.
Вказане рішення може стати предметом низки судових позовів у разі введення мораторію на новобудови від власників земельних ділянок і будівельних компаній, оскільки воно суперечить принципу правової визначеності, що вимагає чіткості підстав, цілей та змісту нормативно-правового акту.
Читайте також: Повільно, але правильно. Скільки приносять інвестиції в нерухомість
Як уникнути незаконного будівництва
Проблему незаконного будівництва може вирішити саме споживач. У Європі нікому не спаде на думку будувати незаконно, адже жоден покупець не придбає таке житло, а орендар не візьме в оренду квартиру або офіс у будівлі, побудованій незаконно чи з порушенням закону.
Люди не ведуться на низьку ціну та проявляють більше уваги до дозвільної документації. Тому покупці самі витісняють недобросовісних забудовників із ринку. Водночас у багатьох європейських країнах працює будівельна поліція, яка може оперативно зупинити незаконне будівництво. Незаконну будівлю або знесуть за рішенням суду, або змусять забудовника реалізувати її відповідно до проекту.
Доповнювати цей механізм має незалежна та неупереджена судова система, адже в Україні саме завдяки сумнівним судовим рішенням вводяться в експлуатацію незаконні будівлі. Працювати над проблемою незаконного будівництва мають усі учасники ринку — споживач, забудовники та місцева влада, — впроваджуючи повний комплекс заходів. До того ж важливий стабільний та прогнозований розвиток економіки України.