«Впродовж двох днів по території країни було випущено близько 160 ракет». Таке досить знайоме повідомлення стосується не України, а Ізраїлю. Остання масована ракетна атака там відбулася на початку серпня минулого року. Тоді більшість ракет було перехоплено системою «Залізний купол», а від тих, що впали на території країни, серйозно ніхто не постраждав.
Війни з сусідами Ізраїль веде регулярно з моменту свого створення у 1948 році, виборюючи незалежність. Найбільші — Шестиденна війна проти коаліції п'яти арабських країн та Війна судного дня проти чотирьох.
В останні десятиліття ризик сухопутного вторгнення в Ізраїль практично не розглядається. Однак його територія регулярно обстрілюється ракетами та піддається терористичним атакам. Ізраїль наносить удари по об'єктах, які, на його думку, можуть бути пов'язані з терористичною діяльністю в Палестині, Лівані чи Сирії.
Незважаючи на військові конфлікти, Ізраїль вважається однією з найзаможніших країн світу. За рівнем ВВП на душу населення він входить до топ-20 держав, залишаючи позаду, Канаду та Нову Зеландію.
Цікаво, що до першої двадцятки за цим показником він вперше потрапив за підсумками 2020 року, коли практично всі світові економіки падали. Скоротилось й ВВП Ізраїлю, але не суттєво — лише на 2,4%. Для порівняння: економіка Німеччини в той час скоротилась на 5%, а Японії — на 4,7%.
Вже з 2021 року економіка Ізраїлю знов почала швидко зростати. В 2021 році ВВП країни зріс на 8,6%, а минулого року зростання склало 6,3%. За прогнозами, всупереч світовим проблемам із високою інфляцією та загрозою рецесії у США та ЄС, економіка Ізраїлю зростатиме і цього року. Різні установи дають прогноз в межах 2,7−3%.
Журнал The Economist поставив Ізраїль на 4 сходинку серед найефективніших економік світу. Цього країні вдалось досягти завдяки скороченню співвідношення державного боргу до ВВП. Також помірною була й інфляція — всього 5,3%, що приблизно в половину менше, ніж у більшості західних країн.
Глобальні проблеми 2008 року він теж пройшов досить впевнено, зберігаючи зростання економіки. Як пояснюють експерти, стійкість країни у важких умовах забезпечується завдяки ефективній фіскальній та монетарній політиці, високим валютним резервам та міцній банківській системі.
«У свої 74 роки Ізраїль досяг вершини і входить до числа 10−20 найбагатших і найрозвиненіших країн світу», — говорить старший аналітик Oppenheimer Сергій Ващенок.
Але країна все ще здатна приємно дивувати інвесторів.
Як із енергозалежної країни стати постачальником газу
Існує старий анекдот про те, що Мойсей 40 років водив євреїв пустелею, доки, нарешті, не знайшов єдине місце, де немає нафти. Довгий час Ізраїль дійсно залежав від постачання енергоресурсів, однак все змінилося, коли держава почала розробляти родовища у Середземному морі, багаті на газ і в меншій мірі — на нафту.
Ізраїль намагається відкусити частину від російської частки постачання газу до ЄС. Минулого року видобуток блакитного палива в країні зріс на 22%, дійшовши до показника в 10,85 млрд кубометрів. При цьому, майже половина експортується.
Читайте також: Стеля цін на газ у ЄС: чи стане блакитне паливо дешевшим для України
Незважаючи на власний видобуток газу, Ізраїль швидко збільшує обсяги зеленої енергетики. Наразі вона забезпечує лише 6% виробництва електроенергії, а вже до 2030 року цей показник планують збільшити до 40%. Основна ставка в пустельній країні, звичайно, робиться на сонячну енергію.
… та посунути Штати в інноваційному рейтингу
Ізраїль — одна з найтехнологічніших країн світу. Щорічний рейтинг країн Bloomberg Innovation Index, який вимірює результати досліджень, технологічну освіту, патенти та інші ознаки технологічного розвитку, поставив країну на 5 місце у світі — на один щабель вище, ніж США.
Вивчай іноземні мови, подорожуй та відкривай світ
Держава посідає 1 місце у світі за кількістю науковців та інженерів, кількістю стартапів та за венчурними інвестиціями на душу населення. Наразі в Ізраїлі нараховують 7 тис. стартапів. А 92 компанії стали єдинорогами — приватними технологічними фірмами, які оцінюються у понад $1 млрд.
Ізраїльтян стає дедалі більше
Одна зі значних відмінностей Ізраїлю від більшості розвинених країн світу — зростання населення. І це в той час, як кількість жителів почала знижуватись навіть у Китаї.
Наразі в Ізраїлі проживає близько 9,5 млн осіб. При цьому, ще у 2000 році ця цифра була на 3 млн меншою.
Приріст населення відбувається одночасно завдяки і збільшенню народжуваності над смертністю, і міграції до країни. За прогнозами, вже у 2030 році населення держави досягне 11,1 млн осіб, а у 2048 році, коли Ізраїль святкуватиме своє сторіччя, — 15 млн.
Зростання населення має збільшити внутрішній ринок у країні, забезпечити постійний попит на нерухомість, а також підвищити обороноздатність країни та стримати старіння нації. Разом із тим, це може стати викликом для соціального забезпечення, якщо нові громадяни не знайдуть своє місце в країні.
Економічні проблеми більшості
Втім, Ізраїлю доводиться вирішувати ті ж проблеми, що й у решті світу, — висока інфляція, ціни на енергоносії, зростання вартості грошей.
Однак, в Ізраїлю є й своя особливість, яка суттєво підвищує глобальні ризики. За оцінками дослідницького сервісу Numbeo, у переліку країн із найдорожчим життям Ізраїль посідає 7 сходинку. Серед європейських країн — вище лише Швейцарія, Норвегія та Ісландія.
Середня заробітна плата в Ізраїлі становить 147 тис. шекелів на рік — в перерахунку це майже 40 тис. євро. Однак, після сплати податків середня заробітна плата в країні становить лише близько 25 тис. євро на рік. Для порівняння: у Швейцарії середня заробітна плата після сплати податків становить 63 тис. євро на рік, а в Норвегії — 38 тис. євро.
При цьому, в країні велика нерівномірність розподілу доходів. Близько 10% громадян заробляють в середньому в еквіваленті 320 тис. євро на рік. Водночас, у половини населення річні доходи становлять близько 17 тис. євро.
«Є високотехнологічний сектор, працівники якого заробляють дуже добре, а решта економіки, за винятком декількох секторів, відстає в плані заробітної плати, яка не встигає за зростанням вартості життя», — пише місцева преса.
Інвестиції в Ізраїль
Незважаючи на проблеми, серед розвинених країн економіка Ізраїлю демонструє одні з найкращих показників економічного зростання. Тому варто розглянути основні способи інвестицій в економіку країни та перспективи заробити на цьому.
Валюта
Ізраїльський шекель входить до переліку 18 вільно конвертованих валют, а тому придбати його можна як в електронному вигляді, так і готівку. Зокрема, як правило, він присутній в переліку валютних пар компаній, які дають доступ на ринок Форекс.
Також, за даними «Мінфіну», готівковий шекель можна придбати в 16 обмінних пунктах в Україні. Щоправда, в такому випадку варто бути готовим до досить значного спреду. Якщо купити шекель за гривню і відразу ж продати, то на руках у вас залишиться приблизно на 7% менше коштів. Для порівняння: якщо зробити ту ж операцію з американським доларом, то кошти знизяться приблизно на 0,5%.
Щодо потенціалу зростання ізраїльської валюти теж є питання. Останні 10 років шекель переважно зміцнювався, але зараз ситуація змінилась. Минулого року він втратив відносно американського долара близько 12% вартості. Основна причина цього — укріплення долара щодо більшості світових валют.
Читайте також: Інвестиції в золото і срібло: що буде з цінами на дорогоцінні метали у 2023 році
Є й суто ізраїльські особливості падіння валюти. Впродовж тривалого часу інституційні інвестори хеджували свої позиції в іноземних активах, купуючи шекелі, що підштовхувало валюту до зростання. За словами ж колишнього заступника голови Банку Ізраїлю Надін Бодот-Трайтенберг, зараз ситуація змінюється: «Ми побачимо дехеджування позицій — можна сказати, що більше грошей йде за кордон і менше грошей надходить».
Нерухомість
На відміну від, наприклад, Китаю, де для іноземців створено цілу низку обмежень щодо придбання житла, в Ізраїлі з цим набагато простіше. Громадяни інших країн можуть купувати як квартири, так і будинки, чи комерційну нерухомість. Щодо розпорядження цією власністю — у іноземців так само ті ж права, що і у місцевих жителів: вони можуть вільно перепродати нерухомість або здавати її в оренду.
Єдина особливість — це регулювання місцевого земельного законодавства. В Ізраїлі 2 типи земель: приватні та державні. Іноземці ж без проблем можуть купувати нерухомість, яка розташована на приватних ділянках, жодних додаткових дозволів для цього не потрібно. Натомість, нерухомість на державній землі можуть придбати лише громадяни країни, а також особи, які відповідно до законодавства мають право на репатріацію.
Вартість житла в Ізраїлі досить висока. За статистичними даними, в містах із населенням понад 100 тис. осіб у середньому квартира коштує близько $550 тис., а в Тель-Авіві — приблизно вдвічі дорожче.
Зважаючи на зростання населення та відсутність власного житла у значної кількості місцевих жителів, вартість нерухомості в країні зростає. До 2020 року ціни на житло в середньому підвищувались на 5%, але з 2021 року почалося двозначне зростання вартості. Минулого року, за підсумками 3 кварталу, нерухомість подорожчала майже на 20%.
Не виключено, що ціна вже наблизилась до піку. Зростання вартості житла у другому півріччі 2022 р. сповільнилося, порівнюючи з першою половиною року. Крім цього, кількість угод із нерухомістю знизилась на 6,6%, порівнюючи з 2021 роком. Як пояснюють фахівці, основна причина полягає в підвищенні відсоткових ставок Центробанком, внаслідок чого подорожчала іпотека. Також інвестори побоюються стагнації на ринку нерухомості.
Читайте також: Дисконти у 70%: за скільки реально купити квартиру у столиці
Фіксують оглядачі і зниження попиту на елітне житло. Минулого року було продано вдвічі менше будинків вартістю понад 10 млн шекелів ($2,86 млн), ніж рік тому.
Разом із тим, оглядачі ринку переконані, що цього року зростання цін на житло може сповільнитись, але не зупиниться. Адже дефіцит житла залишається.
Венчурні інвестиції
Розвиток в країні великої кількості технологічних стартапів привертає увагу інвесторів із усього світу. У 2021 році, коли інтерес до розвитку технологій був на максимумі, стартапи країни залучили рекордні $25,6 млрд. Минулого року інтерес до сектору дещо впав, але за перші 3 квартали все ж вдалося зібрати $13 млрд, що вже більше, ніж за весь 2020 рік.
Наразі в Ізраїлі активно працюють понад 200 місцевих венчурних фондів, і ще 70 іноземних фондів мають тут свої представництва. Переважно, це великі інвестиційні компанії. Разом із тим, кошти приватних інвесторів намагаються залучати ізраїльські краудфандингові венчурні компанії, які дозволяють інвестувати в нові технології на ранніх стадіях. Щоправда, звісно, з далеко негарантованими шансами на успіх. Серед компаній, які працюють в такому напрямі, — ExitValley, OurCrowd, iAngels.
У великому переліку 7 тис. стартапів, які діють в країні, експерти звертають увагу, зокрема, на такі проєкти:
- фінтех Rapyd Financial Technologies,
- стартап із кібербезпеки Snyk,
- ігровий проєкт MoonActive,
- розробник штучного інтелекту Gong.
Всі ці компанії вже оцінюються у понад мільярд доларів, але продовжують залучати венчурні інвестиції для подальшого розвитку.
Фондовий ринок
Найпростіший та найдоступніший для приватних інвесторів спосіб вкласти кошти в економіку Ізраїлю — купити акції місцевих компаній. Більшість відомих компаній країни представлені не лише на внутрішньому, але й на американському фондовому ринку.
Так, на біржах США можна знайти відразу 93 представників із цієї країни. Особливо значне представництво в технологічному секторі — на NASDAQ за кількістю емітентів Ізраїль поступається лише США та Китаю.
Серед найбільших технологічних компаній Ізраїлю, які представлені на ринку США, варто виділити розробника систем автопілоту Mobileye Global (капіталізація $27 млрд), виробника сонячних панелей SolarEdge ($17 млрд), представника кібербезпеки Check Point Software ($16 млрд) та хмарних технологій NICE ($12,5 млрд).
Хоча перелік найбільших публічних компаній Ізраїлю займають саме технологічні компанії, ті, хто віддають перевагу традиційним секторам економіки, теж можуть знайти цікаві для себе варіанти. Наприклад:
- фінанссові установи Bank Leumi ($12,2) та Bank Hapoalim ($12 млрд),
- фармацевтична компанія Teva Pharmaceutical Industries ($11 млрд),
- хімічний гігант ICL ($9,5 млрд).
Серед цих компаній не всі представлені на американських біржах. Зокрема, немає там згаданих банків. Водночас, їхні акції доступні на біржі Тель-Авіву, торгувати на якій дозволяє, зокрема, Interactive brokers та інше великі брокери.
Ті, хто не бажають самостійно розбиратись у компаніях, можуть інвестувати в ETF, які орієнтуються на представників цієї країни. Наприклад:
- VanEck Israel ETF
- або iShares MSCI Israel ETF.
В обох зібрано представників різних секторів. Якщо ж орієнтуватись на представників суто технологічного напряму, то можна звернути увагу на:
- BlueStar Israel Technology ETF
- чи зібраний Кеті Вуд ARK Israel Innovative Technology.
Читайте також: Що таке ETF та як на них заробляти
В умовах підвищення ставок ключовими центробанками світу фондовий ринок Ізраїлю переживає ті ж самі проблеми, що й компанії інших країн. Так, VanEck Israel з минулого року впав на 25%, а технологічний BlueStar Israel Technology майже на 31%. Для порівняння: ключовий американський індекс S&P 500 за цей період подешевшав на 19%.
Глибше просідання, порівнюючи з американським ринком, говорить, з одного боку, про більшу перегрітість технологічних ізраїльських компаній, а з іншого — про вразливість до глобальних катаклізмів. Водночас, і відновлення їх позицій, можливо, відбуватиметься швидше. Але залежатиме це, переважно, від глобальних світових тенденцій.