Кількість НПФ та обсяг ринку
За підсумками року, інфляція знизилася до 5,1%, в той час, як середні ставки за депозитами досягли 15%, а дохідність за деякими ОВДП перевищувала 20%.
Кількість недержавних фондів у реєстрі фінансових установ не змінилася і становить 63, хоча діяльність на ринку здійснювали лише 58 фондів. Із 1 січня 2024 року недержавні пенсійні фонди втратили статус фінансових установ, а їх діяльність відтепер не належить до фінансових послуг. Це створило певні колізії у законодавстві та потребує внесення змін до закону про недержавне пенсійне забезпечення.
Обсяг активів системи недержавного пенсійного забезпечення збільшився за рік на 18% — до 4,88 млрд грн — завдяки зростанню дохідності та внесків. У загальній сумі пенсійних внесків значну частину (майже 80%) складають внески від юридичних осіб-роботодавців, але на кінець минулого року на зростання вплинуло збільшення сум внесків фізичних осіб.
Найбільші фонди
Три з п’яти найбільших пенсійних фондів є представниками банківських груп, окрім НПФ Приватфонду, який свого часу не був націоналізований разом із банком, та Емерит-Україна. Найбільшим фондом за розміром активів залишається корпоративний фонд НБУ, який, за підсумками року, зріс до 2,089 млрд грн. Друге місце посідає «ОТП Пенсія» з активами 490 млн грн, третє — Приватфонд (427,6 млн грн), далі йдуть фонд «Укрексимбанку» (394,4 млн грн) та Емерит-Україна (277 млн грн).
Частка 10 найбільших фондів складає 89% активів від всієї пенсійної системи. Ефект масштабу обумовлює, що саме вони демонструють найкращі результати за темпами зростання як дохідності, так і розміру внесків.
Сплячі НПФ
З 58 фондів активи третини, а саме 19 фондів, не перевищують одного мільйона гривень. Забезпечити ефективну роботу таких фондів складно, з огляду на рівень витрат на обслуговування: управління активами, адміністрування та зберігання активів. Середня дохідність цих фондів за минулий рік склала менше 3%.
Значна кількість пенсійних фондів, що не проводять діяльність на ринку, підштовхнула регулятора до пошуку законодавчого рішення виведення з ринку «сплячих» фондів, які спотворюють загальні показники ефективності діяльності. Була створена робоча група для розробки пропозицій щодо фондів, які припинили свою діяльність або перебувають в зоні ризику.
Активи НПФ
З огляду на консервативні стратегії фондів, найбільшу частку в активах фондів складали ОВДП. Їх частка (49,4%) наблизилася до законодавчого максимума в 50%, а частка депозитів у розмірі 43,1% зросла за рахунок зменшення корпоративних та муніципальних облігацій. Акції, як найризикованіший інструмент у портфелях фондів, теж продовжили зменшуватися, і складають вже менше відсотка від загального обсягу активів.
НПФ проти інфляції
Більшість з пенсійних фондів (37) впоралися з інфляцією. До п’яти найкращих фондів за дохідністю, за результатами минулого року, увійшли: Династія, Емерит-Україна, Соціальний стандарт, ОТП Пенсія, Фармацевтичний. Вони показали дохідність від 15,7% до 21,3% при середньому показнику 14,4% річних.
Пенсійна реформа
Пенсійну реформу, запуск якої активно розглядався минулого року, було відтерміновано на невизначений період, з огляду на складну економічну ситуацію. Стримані результати діяльності недержавних пенсійних фондів також не давали жодної підтримки на користь приватизації пенсійної системи.
Читайте також: Як збільшити пенсію: 4 варіанти, які реально працюють
Сповільнення інфляції та стійкість пенсійних фондів в умовах війни можуть знову підштовхнути до нового кола обговорень реформування існуючої пенсійної системи, яка зазнала суттєвих втрат у зв’язку зі зменшенням кількості платників єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України.