Вперше інвестував гроші у ПІФ (пайовий інвестиційний фонд) у 2007 році, коли був ще найманим працівником. Вклав 10 тис. грн. На той час це було майже $2 тис. Зараз він коштує близько 3 тис. грн або $100. Тобто така інвестиція впала ледь не в 20 разів.
Інвестиційна філософія
Я трохи хаотичний інвестор. Коли маю гроші і дізнаюся про якийсь цікавий інструмент, завжди хочу спробувати.
По-перше, подобається ідея пасивного доходу, який працює незалежно від мене. По-друге, цікаво розбиратися, інвестувати гроші в різні інструменти та диверсифікувати свій портфель.
Як на мене, гроші «печуть» руки. Я не витрачаю всі кошти, які заробляю. А коли вони накопичуються і ніяк не працюють, у мене з’являється негативне відчуття, що я втрачаю якісь можливості.
На даний момент спробував уже 7−10 різних інструментів інвестування.
Читайте також: 20% вкладень агресивного інвестора можуть бути провальними
Чому інвестиції в український бізнес мають високу дохідність
Окрім інвестицій маю три напрямки власного бізнесу: ІТ-компанія Sloboda Studio, освітній проєкт Growth Factory у сфері ІТ та компанія stepINVEST, яка інвестує в комерційну нерухомість, співвласником якої я став півтора роки тому.
Перші дві компанії я заснував, а потім продав їхні долі, а третю, навпаки, придбав. Зараз не долучений до операційного менеджменту, але допомагаю в управлінні. Тому не вважаю це повністю пасивним доходом.
ІТ-компанія Sloboda Studio розробляє програмне забезпечення для західних замовників. У штаті зараз близько 80 осіб, ще майже 40 осіб наймаємо з інших компаній. Зараз моя доля у компанії складає близько 70%. Решту придбала в мене людина, яка керує цим бізнесом, та партнер Абдурахман Шайхалов.
Компанія Growth Factory займається освітою для айтішників: організовує конференції та інші події для інших ІТ-компаній. Тут я володію біля 50%.
Компанія з комерційної нерухомості stepINVEST працює як так званий девелопмент. Ми купуємо певний об'єкт за власні кошти з партнерами та залучаємо в окремі проєкти кошти інвесторів. Потім визначаємо концепцію, знаходимо орендарів, покращуємо його за їх потребами і продаємо вже дорожче. Наприклад, зараз ми придбали комплекс будівель на 30 тис. кв. м. та робимо там ремонт. Моя доля у цій компанії менша за 20%.
Якщо говорити про дохідність інвестицій у бізнес, прибутковість компаній від 10% до 30% річних, не рахуючи ріст капіталізації (оцінки компанії), залежно від проєктів, обставин та іншого.
Загалом інвестиції в український бізнес мають високу дохідність (20−40% річних за рахунок капіталізації) саме через високі ризики, які приймає інвестор.
В Україні дуже важко себе захистити, якщо після купівлі частини бізнесу щось піде не так. Власник бізнесу за бажанням завжди зможе вас обвести навколо пальця. Тому важливо довіряти власникам компанії, в яку інвестуєте гроші, та розуміти її бізнес-модель. До того ж, у вас має бути доступ до фінансового потоку, щоб розуміти, як гроші заходять та виходять, і контролювати це.
Читайте також: Інвестиції в український бізнес ризикованіші, ніж гра на фондовому ринку
Про доходи і ризики вкладень у нерухомість
У 2016 році придбав офіс. Зараз він дає чистими 8% річних у валюті. І, зважаючи на подорожчання нерухомості, коштує на 70% більше початкової ціни покупки.
Маю також проєкти компанії stepINVEST, де не лише володію часткою компанії, а й виступаю інвестором разом зі своїм партнером Абдурахманом Шайхаловим.
Як інвестор заробляю близько 20% річних. Компанія інвестувала в нерухомість ще до коронакризи. За цей час нерухомість у Харкові щороку зростала. Тобто я отримував 10% річних від орендарів, а ще 10% — за рахунок зростання.
У stepINVEST є дві моделі інвестування: пасивна — готовий орендний бізнес (до 10% річних), активна — компанія знаходить об'єкт, покращує і продає (до 20% річних).
За останні три роки я встиг зайти і вийти з двох об'єктів через дану компанію. Перша інвестиція принесла 22% річних, друга — 20% за півроку. Але це не є системою, більше пощастило. Зараз зробив ще одну інвестицію через активну модель.
На мою думку, головні ризики інвестицій у нерухомість — проблеми з юридичними документами та дозволом міста на забудову, падіння вартості нерухомості (з 2008 року — тричі), нещасні випадки. Але, якщо ви працюєте з досвідченими гравцями ринка, ці ризики можно знизити.
Щодо житлової нерухомості — маю лише власну квартиру, яку здаю в оренду одному айтішнику, поки більшість часу перебуваю за кордоном — у Німеччині. Отримую 8% річних у валюті.
Читайте також: Як заробити на інвестиціях у нерухомість до 32% річних
Чим завершилися експерименти з криптою
Я не вважаю себе професійним гравцем на криптовалютних біржах. Купував лише біткоїн і ефір. Вперше придбав біткоїн, коли він коштував ще до $1 тис. За цей час виводив невеликі суми для своїх потреб, потім знову купував крипту. Дотримувався стратегії довгострокових інвестицій — buy & hold.
Нещодавно я спробував два нових криптовалютних інструменти. Коли біткоїн коштував близько $56 тис., я зрозумів, що це триватиме не завжди, і вирішив експериментувати. Третину своїх грошей перевів у стеблкоїни — це цифрова валюта, яка більш стабільна, оскільки прив’язана до долара і не залежить від курсу криптовалют. Так званий електронний долар.
Оскільки гроші не працювали, я став вивчати, як заробити на стеблкоїнах. Частину став розміщувати на біржі Binance під 6−7% річних. Решту стеблкоїнів вкладав у обмінники з різними парами криптовалют, наприклад біткоїн-австралійський долар.
Можна уявити собі обмінник десь на Хрещатику. Щоб він працював, там мають бути гроші в доларах і гривнях, інакше власники будуть втрачати на комісіях. Це подібна історія, тільки в крипті. Високоризикова.
Я інвестував $5 тис. і за 2 місяці втратив близько 30% коштів. Можливо через те, що впав курс біткоїна.
Що стосується експериментів, то мій знайомий з Берліну зараз розробляє стартап — р2р-кредитування у криптовалюті, не через біржу. Але поки не зрозуміло, як буде вирішуватися питання із заставою, тому я лише спостерігаю.
Мав неприємний досвід, коли втратив $10 тис. Була компанія, яка займалася криптотрейдингом. Тобто брала гроші в інвесторів, займалася спекуляціями, а потім ділила прибуток навпіл. Тоді давала прибуток десь 6% щомісяця.
Компанія відслідковувала новини, застосовувала трейдингові алгоритми і намагалася заробити на падінні та різниці криптовалют. Проте щось пішло не за планом: алгоритми перестали працювати і всі гроші інвесторів було втрачено. Я не вважаю таку інвестицію помилкою, бо я знав, на що йшов, і вирішив ризикнути.
Читайте також: Чому зараз саме час інвестувати в криптовалюти
Мій спосіб тримати гроші за кордоном
З квітня 2020 року став інвестувати в американський фондовий ринок. Притримуюся стратегії buy and hold.
Купував акції Google, S&P500 (акції найбільших американських компаній), Nasdaq (акції технологічних компаній), а також вклав гроші у фонд комунальних послуг у США та фонд Кеті Вуд. Вони дали за певними критеріями +40% за останній рік. Зокрема, Nasdaq виріс за цей час з $8 тис. до $14 тис.
На мою думку, коли обираєш акції, треба мати якогось радника або купувати прості та надійні фонди як S&P500, Nasdaq та інші.
Я вважаю, що Interactive Brokers — це гарна нагода офіційно тримати гроші поза Україною, тому що зараз дуже турбулентний час. Для кожної родини важливо мати фінансову подушку безпеки.
Відкрити рахунок у банку за кордоном без громадянства виявилося не так просто. Саме тому мені цікава історія з фондовим ринком та криптовалютами. Також тримаю гроші за кордоном на електронних системах платежів як PayPal, Payoneer, Wise.
Читайте також: Акції чи біржові фонди: у що краще вкласти гроші, щоб заробити більше
Позики: як зменшити ризик неповернення
За останні 3−4 роки я надав близько 10 займів для розвитку інших бізнесів. Отримував за це 2−3% щомісяця або 24−36% річних у валюті — залежно від того, чи це гроші під заставу чи без неї. Правда, зараз відсотки дещо впали.
Всі мої боржники потроху віддають гроші, але десь прострочили на кілька років.
Була одна неприємна історія, коли дав біля $4 тис. під 24% річних під заставу автівки. Там вже три роки йде суд проти знайомого ІТ-спеціаліста. Кілька разів змінювалися судді (достроково пішли на пенсію після атестації), а гроші повернути досі не вдалося. Але зараз вже все на фінальній стадії.
З мого досвіду найкраще працює іпотека — позика під заставу нерухомості. Мій юрист пояснює: якщо боржник не повертає гроші, я маю право продати його нерухомість без рішення суду, причому вона, як правило, коштує вдвічі більше, ніж сума боргу. Але це не працює з автівками та іншим майном. Якщо мова про суд, то найбільшу силу в суді має нерухомість, а вже потім автівка.
Позики без застави йдуть під звичайну розписку, вона має таку ж силу у суді, як і завірений нотаріусом договір займу. Договір займу найменш захищений, але свого боржника можна внести в Реєстр боржників, внаслідок чого йому можуть заблокувати всі рахунки в банку і навіть заборонити виїзд за кордон.
Читайте також: 50% портфеля — нерухомість, 40% — позики, решта — «розваги»
Чи варто інвестувати у стартапи
Розглядаю інвестиції в стартапи, але це високий ризик. Моя власна IT-компанія також розглядає рішення для стартапів. І ми бачимо, що понад 90% проєктів не «виживають».
За моїми даними, різні венчурні фонди в середньому заробляють 22−23% річних. Натомість аналогічний дохід можна отримати, наприклад, на позиках під заставу нерухомості чи інших інструментах, де менше ризиків.
Якщо вкладатиму гроші в стартапи, то передусім у сферу IT, освіти, нерухомості, медицини та інвестицій. Зараз розглядаю інвестиції в клініку, яка допомагає продовжити життя людини.
Читайте також: Нерухомість, акції, криптовалюта і бізнес: куди інвестує гендиректор BlaBlaCar в Україні
Поради початківцям: не вкладайте останнє і не бійтеся запитувати
Не можна інвестувати свої останні гроші. Рекомендую вкладати в ризикові інструменти не більше, ніж третину свого капіталу. Якась частка має бути завжди доступною (можна і в високоліквідних інструментах) на випадок, якщо щось трапиться з вашим здоров’ям чи бізнесом.
Не варто брати кредитні кошти для інвестицій. Іноді буває оманливе відчуття, що цей вклад гарантовано принесе дохід, але жодних гарантій немає. Психолог та економіст Даніель Канеман говорив, що ми вдвічі сильніше відчуваємо біль, коли щось втрачаємо, ніж радість, коли щось отримуємо.
В жодному разі не раджу розпочинати інвестиції з високоризикових інструментів, де обіцяють дохідність на старті більше 15−20% річних у валюті. Зокрема, є явні фінансові піраміди як B2B Jewerly чи Фініко.
Краще почати інвестувати з невеликих сум і надійних інструментів. У компанії, куди бажаєте вкласти гроші, варто розпитати про можливі ризики — скільки можете втратити грошей.
Зараз є дуже багато інвестиційних спільнот, де можна спостерігати за діями інвесторів, вивчати досвід інших, поринати в тему, яка вас цікавить. Не варто боятися задавати запитання іншим, я також багато навчився від свого партнера по бізнесу Абдурахмана Шайхалова.
Варто робити портфель залежно від вашого віку. Молодим людям можна більше ризикувати, старшим — менше йти на ризик, оскільки може не вистачити часу до пенсії.
Я себе відношу до покоління «гамбургерів», тобто людей середнього віку: вже є діти, за яких несу відповідальність, і батьки, за яких я також несу відповідальність. Тому так важливий пасивний дохід, який не зникне навіть у тому випадку, якщо зі мною щось трапиться.
Зараз маю пасивний дохід більший, ніж мої витрати, але це не означає, що це безумовне щастя. Власний бізнес, робота чи проєкти — то історія не лише про гроші, а ще про відчуття, що робиш щось корисне.
У сфері інвестицій є таке поняття як smart money: бізнес отримує не лише ваші гроші, а також ваш досвід, час, нетворкінг. Тому варто інвестувати в компанію, яка дійсно вам імпонує і якій готові власними ресурсами допомогти розвиватися.