Фондовий ринок — це те ж саме, що бізнес
У мене є компанія у Харкові, яка займається імпортом сировини для фармацевтичної промисловості. Цього літа відкрив магазин аксесуарів Hanna & Paul у торговому центрі River Mall та ще інтернет-магазин.
Фондовий ринок — це те саме, що й бізнес. Акції рівнозначні бізнесу. Основа — скільки компанія може згенерувати прибутку за найближчі 20 років і здоровий глузд для покупки цієї компанії.
Моя стратегія: купуй бізнес, коли він зазнає збитків
За останні 5 років я здійснив лише 10 угод. Але навіть коли український ринок у 2019 році впав на 11% і став збитковим, я продовжував отримувати прибуток.
Мені вдається заробляти на фондовому ринку набагато більше, ніж іншим інвесторам, тому що купую вкрай недооцінені компанії в момент, коли вони зазнають збитків.
На ринку постійно є ситуації, коли ви можете придбати акції набагато дешевше, ніж реально коштує компанія. Ринок схожий на занадто емоційну людину: коли все добре, він дуже сильно все переоцінює і навпаки — найкращі угоди я зробив, купуючи збитковий бізнес, адже, як показав час, середня ціна покупки була меншою, ніж річний прибуток.
Читайте також: Маргулан Сейсембаєв про успіх «дурного» портфеля і чому наявність розуму не гарантує заробітку
Вдале вкладення — акції МХП: 1 млн за 3 місяці
Миронівський хлібопродукт (МХП) — один із світових лідерів у виробництві курятини. Створити такий бізнес із нуля коштує $1,3 млрд. Бізнес розвивався 15 років. За цей час вони створили сильний бренд та налагодили постачання у всьому світі — Китай, Європа, країни Африки. У середньому компанія отримувала прибуток близько $200 млн.
Але в 2020 році збитки МХП становили $133 млн. Тоді дуже сильно подорожчали корми, але сама курятина не зросла в ціні. Плюс до цього компанія зазнала певних валютних втрат, пов'язаних з політикою НБУ.
А також зіграв політичний фактор: багато іноземних інвесторів розчарувалися в Україні і стали виходити, на їхню думку, із ризикованих активів. Тому акції МХП подешевшали із $16 до $5. Саме за такою ціною я купив акції компанії на $2 млн — на свої гроші та гроші своїх інвесторів.
У 2021 році МХП отримала рекордний прибуток з моменту заснування заводу — $250 млн за півроку. Акції одразу зросли з $5 до $8 — це ріст на 60%. Таку угоду вважаю однією з найуспішніших цього року. І вона найяскравіше демонструє мій інвестиційний підхід.
Читайте також: Вклав гроші у Beyond Meat та заробив на штучному м'ясі 300% за місяць
Найяскравіші операції на фондовому ринку
Багато хто зараз інвестує в Америку, але якщо брати останній 5-річний період, то американський фондовий ринок виріс у 2 рази, а український — у 4 рази, бо він дуже недооцінений із низки причин.
Мої найвдаліші угоди за останні 5 років:
-
У 2017 році купував акції Райффайзен Банку Аваль по 10 копійок, коли в країні була криза, банківський сектор летів у прірву і багато фінустанов ставали банкрутами. Але я бачив, що Райф має хороший кредитний портфель, знав менеджмент і те, що ЄБРР на той момент заходив у цей банк. Це давало впевненість, що банк матиме блискучі перспективи. Через рік я продав акції банку по 30 копійок і заробив на цій угоді 177% річних.
-
У 2016−18 роках зміг купити 0,4% акцій у бізнесі Рината Ахметова — Авдіївському коксохімічному заводі. Це коштувало мені $25 тис. А через 2 роки я закрив угоду, заробивши $375 тис. Купував одну акцію в середньому за 1 грн, але через два роки завод вже заробляв 12 грн на акцію.
-
В 2019 році закрив угоду з трубопрокатним заводом Віктора Пінчука «Інтерпайп». Купував акції в 2018 році по 70 копійок, знаючи, що компанія зможе вийти на російський ринок і забезпечить собі додатковий прибуток. Фундаментальний фактор — оцінка бізнесу. Продав акції дорожче 3 грн за кожну і заробив більше 300% на цій угоді.
-
Інвестував гроші в компанію «Укрнафта». Купував її у 2018 році за ціною 108 грн за акцію. Зараз акції коштують близько 275 грн. Плюс дивіденди, що підлягають виплаті, в районі 100 грн. Так я збільшив суму більш ніж утричі.
Але, інвестуючи в Україну, ви повинні розуміти, що ми маємо набагато більше ризиків, ніж в Америці. Тут сильно впливають політичні чинники та цілковита незахищеність міноритарних акціонерів.
Читайте також: Чому для покоління «гамбургерів» важливим є пасивний дохід
Поради інвесторам-початківцям
Основна порада — інвестуйте в те, на чому розумієтеся. Я нічого не розумію в ІТ, тож ніколи не інвестував у ІТ-компанії.
По-друге, ви повинні інвестувати не в одну компанію, а в 4−7 бізнесів відразу. Навіть коли здається, що компанія дуже цікава, може статися форс-мажор — війна, криза чи інші події, які ви не можете передбачити. Тому потрібно диверсифікувати свій портфель. Але тримайте у портфелі не більше 7 компаній, адже, якщо ви не профі, вам буде складно стежити за всіма акціями.
По-третє, щоб уникнути ризиків, інвестуйте лише власні гроші, не піддавайтеся спокусі вкласти більше грошей, використовуючи кредитне плече. Наприклад, коли я інвестував у Авдіївський коксохімічний завод, купував акції по 3 грн., а потім вони впали до 70 коп. Якби я мав кредитні гроші, я став би банкрутом і просто не пережив би це падіння. Але насправді, коли акції подешевшали, я купив їх у 10 разів більше — і це одна з найвигідніших угод в моєму житті.
Які компанії варто купувати
Майже всі гравці на фондовому ринку бажають, щоб ви торгували частіше, а ваше завдання — торгувати рідше та вивірено. Найголовніше в компанії — це скільки вона генерує прибутку. Решта — вторинне. Ви просто маєте оцінити, скільки компанія зможе принести грошей.
Дуже важливий баланс та фінансові показники. Закопуючись в компанію, вивчайте, скільки вона винна, кому, за скільки і навіщо продає. Віддавайте перевагу тим компаніям, які мають ринкові переваги, захист і які будуть на ринку навіть через 20 років. Наприклад, Coca Cola і через роки зароблятиме гроші, а якийсь стартап може розоритися майже відразу.
І найголовніше — купуйте те, що коштує дешевше його реальної вартості. Наприклад, якби ви сьогодні змогли купити квартиру в Києві за $5 тис., то ви б на цьому гарантовано заробили. А на фондовому ринку є така можливість.
До 2021 року в мене всі угоди були на українському ринку. Якщо торгував в Америці, то чисто символічно, тільки щоб освоїти ринок. Першою масштабною угодою, по суті, була Tesla, яку я зашортив 2 листопада. Тобто взяв у борг їхні акції та продав, а через два тижні купив акції та повернув борг. Спочатку купував по $1200, закрив ці позиції вже по $1000 — так заробив $200 на кожній акції.
Читайте також: Маск — геній, Тесла — хороша компанія: чому я зробив ставку проти неї
Я вважаю, що базове розуміння фінансів та фондового ринку необхідно всім, хто хоче багато чого досягти в житті. Мало хто справді стане професійним інвестором, але знання у цій сфері допоможуть вам у бізнесі та роботі. Виникає ефект синергії — і ви дивитеся на різні речі під новим кутом. Наприклад, людина, яка розбирається не тільки в бізнесі, а також у програмуванні та фізиці, може створити те, що ніколи не спаде на думку тільки підприємцю.
Зараз освоїти фондовий ринок в Україні — це як вивчити мову програмування на зорі становлення інтернет-компаній.