Заробити на смітті не вдалося
За одним польським проектом побудували сміттєпереробний завод і стали залучати гроші інвесторів. Я вклав близько $500.
В Україні сміття дуже багато. Але, наприклад, у Польщі чи Швеції його немає. Власники заводу купували сміття в інших країнах та переробляли на гранули, з яких потім виготовляли асфальт, довговічніший за звичайний, деталі до автомобілів, човнів та інше.
Однак несподівано на території заводу розпочалася велика пожежа — і він вщент згорів. Навіть були відеоролики про це на youtube. Мої знайомі ще до пожежі їздили в Польщу і переконалися, що цей завод реальний і з документами все гаразд, але згодом він, на жаль, постраждав від нещасного випадку.
Читайте також: Чому для покоління «гамбургерів» важливий пасивний дохід
Піраміди навчили мене вчасно виходити з інвестицій
Мій шлях інвестора розпочався ще років 10 тому з найдоступнішого — фінансових пірамід та різних сумнівних проектів. Пощастило, що на цьому нічого не втратив. Саме вони навчили мене вчасно заходити і виходити з інвестицій, аналізувати та досліджувати проєкти.
Найперша моя «піраміда» — Helix. Потім була Questra Holding. Ці компанії створювали гарну легенду з надією, що інвестори не будуть нічого перевіряти. Вони пропонували інвестувати гроші і обіцяли повернути їх через півроку з певними відсотками.
У Helix тоді обіцяли дохідність десь 100% щороку. Кожного місяця компанії нараховували бонус за залучення нових учасників, щоб створити мережу з інвесторів. Ті, хто прийшли найпізніше, залишилися ні з чим.
Я відразу чесно застерігав друзів, які цікавилися, що на цьому можна втратити гроші. Є піраміди, які обіцяють досить високі відсотки, але можуть проіснувати на ринку один-три місяці.
Пізніше я став більше інвестувати у свої знання. Ходив на різні курси фінансової грамотності. Реальний поштовх до інвестицій мені дав Освітній хаб у місті Києві, де проводила лекцію експертка із пасивного інвестування.
Окремо я пройшов її курс щодо фінансової грамотності, де довідався про акції, ETF-фонди та можливість інвестувати у криптовалюти. Експертка допомогла мені з вибором консалтингової компанії, і я став робити свої перші інвестиційні кроки.
Читайте також: Чому банки стопорять перекази в межах е-ліміту і що з цим робити
Щомісячна дохідність акцій близько 4−8%
Я інвестував у фондовий ринок через консалтингову компанію. На той час вона ставила вимогу: щоб купити портфель акцій будь-якої компанії, наприклад Apple, мінімальний поріг входу мав бути $10 тис. Зараз сума збільшилася до $20 тис. Щомісячна дохідність акцій у портфелі — близько 4−8%.
Якщо акції значно зростають, інвестор не може вивести їх з рахунку. Треба чекати завершення місяця. Однак може бути не тільки підйом, але й спад. І це вберігає від бажання продати акції за низькою ціною.
Тут грає роль психологія інвестора. Коли ринок росте, всі починають купувати акції, бо думають, що така тенденція буде продовжуватися, а коли акції падають — навпаки, продавати їх, бо очікують ще більшого падіння. Єдиний лайфхак — слідкувати за ринком і не панікувати.
За стратегією компанії-посередника допускається просідання ринку максимум на 8%. Якщо вартість акцій компаній просідає більше, ніж на 8%, тоді спрацьовує стоп-лінія: компанія продає акції і фіксує дохід на цьому рівні, щоб не дати їм впасти ще більше.
Для прикладу, я інвестую $1 тис. і за рік отримую $200 чистого доходу. Від суми доходу консалтингова компанія бере собі 20%.
Якби я самостійно інвестував в акції через брокера, то, думаю, це дуже швидко завершилося б поганою історією. Оскільки я непрофесійний трейдер, мені легше довірити керування моїми коштами посереднику. Навіть якщо консалтингова компанія візьме за свої послуги певний відсоток від мого доходу.
Читайте також: Костянтин Вайсман: Минулого року вклався в акції PayРal. Це принесло мені понад 150%
Рахунок у Interactive Brokers я відкривав самостійно. На це витратив всього 2 години. Але копії документів для своєї верифікації відправляв завчасно. Для цього підійде закордонний паспорт, паспорт громадянина України або водійське посвідчення.
Раз на місяць можна вивести будь-яку суму з рахунку брокера безкоштовно. Тим, хто робить це частіше, доведеться сплатити певний відсоток. До речі, якщо на рахунку менше $5−10 тис., то брокерська компанія не буде брати з інвестора щомісячну комісію $10.
Читайте також: Як відкрити рахунок в Interactive Brokers: покрокова інструкція
Як інвестувати через посередника
Щомісяця інвестор купує акції, наприклад CocaCola, а наприкінця місяця компанія фіксує прибуток. Наприклад, інвестував $5 тис., за місяць отримав прибуток $60. Далі вирішуєш: виводити гроші чи зробити капіталізацію, щоб працювала вже більша сума. Консалтингова компанія бере відсоток від твого доходу (загального) за свої послуги при виведенні коштів або через рік інвестування.
Оскільки рік тому в мене не було $10 тис., щоб купувати окремі акції, я купив ETF-фонд з індексом S&P 500. За умовами консалтингової компанії, мінімальний поріг входу був $5 тис. Я встиг зайти з такою сумою. З 1 січня 2021 року зайти у ETF-фонд можна з мінімальною сумою $20 тис., оскільки компанії вигідніше управляти портфелями інвесторів з великими сумами.
За цей період було падіння ринку — на 2%. На даний момент поки не вийшов у нуль, але переконаний, що за кілька місяців індекс виросте. Поки ці гроші ніякої ролі для мене не грають. Вигідно, щоб вони працювали. Дохідність 4−6% за три місяці — набагато вища, ніж у банках на класичних депозитах.
Перед цим купував акції агрохолдингів, потім їх змінили інші. Пошуком і підбором акцій займається консалтингова компанія, а я просто дивлюся, як примножуються мої гроші.
Читайте також: Нерухомість, акції, криптовалюта і бізнес: куди інвестує гендиректор BlaBlaCar в Україні
Ринок криптовалют нестабільний
Криптовалюти також купував через консалтингову компанію, де мені запропонували дохідність 124% на рік.
Спочатку зареєструвався на криптовалютній біржі, створив власний електронний гаманець та поповнив його на $1 тис. На цю суму консалтингова компанія придбала різні криптовалюти в різних частках. Компанія самостійно проводить фундаментальний аналіз ринку та вирішує, які монети купувати. Зараз майже 6 тис. різних криптовалют.
Ця схема дуже добре спрацювала. Мій перший портфель криптовалют на $1 тис., який я купив весною 2020 року, закрився через 8 місяців, оскільки була досягнута ціль 124%. Отримав $1240 доходу від портфелю криптовалют. За послуги посередника заплатив 20% від доходу.
Компанія гарантує дохідність 124% річних. Але якщо ціль досягнута раніше, менеджер телефонує і запитує, що робити далі: виводити кошти повністю, чи лише частину, а решту інвестувати. Я зняв $1 тис. і купив другий пакет криптовалют восени 2020 року. Там був біткоїн, ефіріум, трон, лінк. Портфель досягнув цілі (дохідності 124%) за три місяці.
Останній портфель криптовалют на $1,5 тис. купив взимку цього року. На даний момент він працює вже близько 7 місяців. За цей період у мене на рахунку замість $1,5 тис. було $2900. Але потім пішов різкий спад. На даний момент у портфелі $800, але в запасі ще є 5 місяців і я впевнений, що ціль буде досягнута. Портфель складається з біткоїна, ефіріума, трона.
Ціна криптовалют може просісти. Але консалтингова компанія допускає падіння максимум на 25% за портфелем, тобто з $1 тис. може залишитися на кінець періоду інвестування мінімум $750. У такому випадку компанія відкликає кошти, переводить в електронний долар і стабілізує фінанси або купує інші криптовалюти після аналізу ринку.
Якщо за рік ціль не досягнута, то компанія пропонує трішки зачекати, а потім відновити інвестиції, і рекомендує, коли краще заходити. За бажанням також можна вивести кошти. Але в будь-якому випадку ринок непостійний: він то росте, то падає. Тому в перспективі тривалого відрізку часу буде «плюс».
Наприкінці 2021 року експерти прогнозують курс біткоїна на рівні $70 тис., хоча зараз він коштує $43 тис. Якщо країни почнуть займатися регулюванням криптовалют, то можливо паперові гроші просто перейдуть в електронні.
Є спеціальний додаток для аналітики від ресурсу Investing.com, який допомагає слідкувати за динамікою ціни на криптовалюти в інвестиційному портфелі. У додатку вказують, на скільки впала або виросла ціна криптовалюти за день — від 12 год ночі до теперішнього часу. А також динаміку ціни за відкриттям позицій. Наприклад, якщо я купив ефір за $10, а він виріс до $12, то я «в плюсі» від початкового моменту інвестиції на $2.
Читайте також: Про що ніколи не розкажуть продавці криптовалютних ферм
Про крипту і портфель майбутнього
У березні 2020 року я самостійно сформував так званий «портфель майбутнього», в який інвестував $50. На цю суму купив 13 недооцінених криптовалют, які коштували на той період менше $1. Але в перспективі 5 років я розраховую на зовсім іншу вартість монет.
На даний момент на рахунку вже $600. Тобто чистими дохідність досягла 1200% (за період з березня 2020 року до вересня 2021-го). У «портфелі майбутнього» в мене ADA, BAT, MANA, OMG, ONT, TRX, XLM. Співвідношення також різне. Перед покупкою я провів суттєвий аналіз кожної криптовалюти.
Окрім того, моя основна ціль — заробити на крипті $50 тис. Маю власну стратегію: щосереди докуповую криптовалюти на фіксовану суму — $25. У даному портфелі зараз маю ефіріум, унісвоп, трон, лінк, кардано, біткоїн, мана та інші. Так зробив вже шістнадцять платежів — і на сьогодні дохідність 120%. Я планую зняти ці кошти лише тоді, коли досягну своєї цілі.
При виборі криптовалюти передусім звертаю увагу на її рейтинг на сайті, доступ до якого я отримав після проходження фінансового курсу. Головне, щоб у портфелі було більше, ніж 5 криптовалют.
Доступ до криптовалютного гаманця цілодобовий, тому вивести кошти можна в будь-який момент. Буквально за 5 хвилин гроші будуть на картці, оскільки там хороша технічна підтримка та якісне обслуговування.
Але я маю довгострокову стратегію, тому купую криптовалюту незалежно від того, падає ринок чи росте. Інвестори — це ті люди, які не виводять свої кошти відразу. Я інвестую лише «вільні» гроші, а не ті, які мені треба на сьогодні.
На мою думку, для кращого майбутнього необхідно розпочати інвестування вже сьогодні, навіть з малої суми. Потрібно ставити перед собою цілі і робити все для їх здійснення.
* Історія відображає особисту думку інвестора. Даний матеріал покликаний розповісти про практичний досвід героя і не гарантує всебічного висвітлення теми. Точка зору «Мінфіну» може відрізнятися від точки зору автора. Редакція не несе відповідальності за абсолютну достовірність інформації.