Нещодавно мій товариш купив на pre-sale криптовалюту на $500 (за $0,25 за монету mina protocol). Там потрібно було пройти певну «лотерею». Зараз курс однієї такої монети близько $3. Так, менше ніж за місяць, він отримав $6 тис. За одну операцію — в 12 разів більше, ніж інвестував.
Наприкінці 2018 року я подарував 0,01 біткоїн (близько 1 тис. грн за тим курсом) своїй дружині на День народження, коли курс був $3 600. Зараз це приблизно $350.
Звичайно, такі інвестиції дуже ризиковані. Але, якщо є вільні гроші, однозначно варто тримати якийсь відсоток у криптовалюті.
Читайте також: 20% вкладень агресивного інвестора можуть бути провальними
Вкладення у криптовалютні ферми: відбив тільки витрати на електроенергію
У криптовалюти зайшов наприкінці 2017 року на «хайповій хвилі». Спочатку хотів купити біткоїн. Тоді курс був десь $17−18 тис. за монету. Приніс cвоєму товаришеві, який цим займався, $4 тис. Він наді мною посміявся, мовляв, ти з такими маленькими грошима до мене прийшов, у нас обіг набагато більший. Тому запропонував купити пару ферм для майнінга криптовалюти.
Криптовалютна ферма — це комп'ютер, наповнений відеокартами, які добувають крипту. Спочатку купив дві майнінгові ферми на RX570 і RX470, пізніше докупив ще RX700. Це були «сапфіри» — кращі карти з майнінгу ефіру на той час сумарною потужністю 640 MHs. Одна ферма коштувала мені приблизно $3 тис. А загалом капіталізація даного вкладу — $10 тис.
Як будь-який інвестор-початківець, я спостерігав і «дно», і «стелю». Коли заходив, ціна ефіру була $600, в певні моменти вона доходила до $1400. Але основний етап пройшов з ціною $100−200.
Я очікував, що ферми окупляться приблизно за 6 місяців. Доки курс зростав, вони дійсно коштували до $16 тис. Але, коли ціна ефіру впала, дуже сильно знецінилося і обладнання — до $2 тис. Тому наприкінці 2018 року я вирішив додатково докупити 6 монет по $85, чекаючи підйому.
Почав більше цікавитися блокчейном, майнити і накопичувати монети. Займався цим протягом трьох років. Майнінг вимагав постійної участі, принаймні технічної. Ферми постійно гуділи, пищали, перегрівалися, ламалися. Устаткування стояло у тещі в гаражі. Коли зовсім не працювало, телефонував і просив, щоб вона пішла перезавантажити.
Багато грошей витрачав на електрику — близько 3,5 тис. грн на місяць або загалом $2 тис. за три роки.
Читайте також: Про найвдалішу спекуляцію з «ефіром» і провал з призмою
Припинив майнити у 2020 році, коли з'явилося нове джерело пасивного доходу — сонячна електростанція. Зрештою продав ферми за копійки — $2 тис. І відбив тільки електроенергію, яку витратив на видобуток крипти.
Чому домашній майнінг — не для «чайників»
Домашній майнінг нікому не раджу, якщо ви в цьому не розбираєтеся. Якщо просто купуєте криптовалюту, є всього один головний ризик — падіння її вартості. Але якщо ви заходите в майнінг, у вас з'являється багато ризиків:
- падіння курсу монети;
- несправність обладнання;
- подорожчання електроенергії;
- велика комісія на вивід монет;
- складність майнінгу зростає і зменшується видобуток;
- технічні особливості.
Наприклад, Ethereum з червня 2021 року вводить оновлення EIP-1559, яке зробить монету більш дефляційною, тобто добувати її стане набагато складніше і довше. Технічна особливість монети в тому, що ви отримуєте нагороду — два ефіри в блоці і вартість транзакції цього блоку, яка доходила ще до двох ефірів. З червня ця транзакція спалюватиметься. Нагороди не буде — і значить майнінг буде дешевшим.
Біткоїн раніше добували на комп'ютерах, зараз же потрібно дуже довго цим займатися, щоб хоча б щось отримати на неспеціалізованому обладнанні. З ефіром така ж ситуація. Наприклад, раніше ви видобували одну монету ефіру за місяць, а тепер видобуватимете 0,7, а може навіть 0,3−0,5.
До того ж зараз на ринок заходить нове спеціалізоване обладнання, яке краще підходить для видобутку ефіру, ніж класичні майнінг-ферми і в недалекому майбутньому зароблятимуть ті, хто професійно цим займається.
Криптовалюта на «депозиті»: як це працює і скільки приносить
Після продажу обладнання для майнінга я залишив монети видобутого ефіру. Вартість криптовалюти збільшувалася навіть до 18 разів відносно моїх вкладень. В інвестиційному портфелі було понад $100 тис.
Зафіксував прибуток за курсом $3500 за монету, продавши на $20 тис.
Залишок ефіру перевів у POS-майнінг. Це стейкінг крипти: якщо у тебе в електронному гаманці є певна кількість монет, вони самі себе генерують. Фактично це депозитний контракт: ви поклали гроші і отримуєте на них відсоток, причому тіло «депозиту» у вас залишається.
Для цього необхідний спеціальний пристрій для обчислення операцій, який повинен безупинно працювати в мережі. Цей пристрій валідує угоди, які відбуваються в мережі. Мінімальна застава для таких угод — 32 монети ефіру. Зараз це велика сума — близько $80 тис.
До того ж там дуже цікава математика: чим більше людей заходить на даний стейкінг, тим менше відсотків виплачується. Стейкінг приносить мені близько 7% річних в ефірі.
Читайте також: 50% портфеля — нерухомість, 40% — позики, решта — «розваги»
Вкладення у нерухомість: окупаються за 5−7 років і приносять 8% річних
З 2012 до 2015 року тримав гроші на депозитах. Коли ставки за ними почали падати, я вирішив перевести гроші в те, що вважав найнадійнішим — нерухомість. Такі активи менш дохідні, але стабільні.
У 2015 році заходив на абсолютно новий для себе ринок: купив дві однокімнатні квартири на ранньому етапі в споруджуваних будинках. Це був Набережний квартал в Дніпрі і ЖК «Жуковський».
Забудовником першої виявилася хмельницька компанія з вельми хиткою репутацією, але ризик виправдовувався ціною. Перша квартира обійшлася тоді $14,5 тис., друга — $17,5 тис. Площа житла була 35 кв. м. і 37 кв. м. відповідно.
Ремонти робив сам і максимально зощаджував. На ремонт кожної квартири під ключ витратив по $8 тис. В експлуатацію комплекс вийшов у 2016 році. Перший рік здавав квартири в оренду за 7,5−8 тис. грн. Зараз від оренди житла отримую 9−11 тис. грн щомісяця.
Також у 2016 році забрав останні гроші з депозиту (тоді ще був під 10% річних в доларах) і взяв третю «однушку» на момент забудови в ЖК «Сімейний» теж в Дніпрі — 47 кв. м. по 9,5 тис. грн за «квадрат». Думаю, зараз така квартира коштує десь $65 тис. Здаю в оренду, як і однокімнатну в «Жуковському», за 11 тис. грн. Хоча це не максимальна ціна.
У 2020 році взяв ще дві однокімнатні квартири на етапі будівництва в розстрочку на 30 місяців. Оплачую розстрочку з джерел пасивних доходів. Ціна «квадрата» була $1 120. Там дві квартири на одному майданчику — по 35 кв. м.
У підсумку ціна на нерухомість на даний момент зросла на 240%. Всі квартири здані в оренду. Мають дохідність 7−8% від ринкової вартості нерухомості на даний момент (з урахуванням амортизації житла і ремонтів). Перші три квартири, які купував, вже окупилися. Для цього знадобилося 5−6 років. Але тут зіграло роль подорожчання нерухомості.
Читайте також: Як заробити на інвестиціях в нерухомість до 32% річних
Раніше я абсолютно не розбирався у нерухомості. Просто купив один будинок, який мені сподобався, інший — з хорошою локацією, третій — за низькою ціною.
Зараз купую квартири в центрі міста. Серед переваг: мінімальні витрати на утримання квартир, немає переплат за «квадрати» з податку та ремонту, оскільки однушки з різною площею здаються за однаковою ціною.
Також раджу обирати перевірених забудовників. Іноді ти дорожче платиш, але розумієш, що не буде проблем з ліфтами, охороною, прибиранням подвір'їв тощо.
Я тільки купую нерухомість і не лізу в угоди «купив-продав», тому що не вмію торгувати, спекулювати і грати на емоційній складовій. Вважаю, що краще спочатку докласти зусиль, а потім отримувати маленький струмочок — пасивний дохід.
У моєму інвестиційному портфелі також знаходяться боргові зобов'язання під 24% річних, сонячні електростанції, які дають 30%, і деякі активи на перспективу.