«Мінфін» розбирався, який фінансовий інструмент виявився найбільш ефективним у період карантину.

Типову ситуацію розповів один з читачів «Мінфіну». У нього в період карантину закінчився піврічний строковий валютний депозит у Приватбанку, який автоматично продовжується вже кілька років.

Отримавши повідомлення про чергову прийдешню пролонгацію, оповідач задумався: чи не краще розірвати угоду і перевести гроші на поточний рахунок, так би мовити, до прояснення ситуації.

Зайшовши в «Приват24», наш герой побачив, що можливість розірвати депозит ще є і тут же зробив це. Кілька тисяч доларів висять на поточному рахунку до цих пір.

Читайте також: Хто найбільше заробив під час карантину — інфографіка

За два місяці недоотримано кілька десятків доларів відсотків. Хоча багато банків під час карантину активно агітували населення розміщувати строкові депозити. Мовляв, у важкі часи навіть пара-трійка сотень гривень процентного доходу зайвими не будуть.

По тримісячних внесках пропонувалася практично така ж ставка, як і за депозитами на 12 місяців. Ряд банків давали підвищену ставку, якщо клієнти під час карантину продовжували депозит через дистанційні канали, або використовували автоматичну пролонгацію.

Панікери знову програли


Багато громадян на початку карантину під впливом панічних настроїв скуповували долари і євро. Обстановка до цього підштовхувала. Нагадаємо: на початку березня готівковий долар можна було купити за 24,7 грн/$.

Читайте також: Як витрачають і збирають мілленіали, покоління Х і народжені в «совку»

Проте з другої декади березня долар почав стрімко дорожчати. У 20-х числах березня спостерігався дефіцит готівкової валюти. Виною всьому стала зупинка міжнародного авіасполучення: валютну готівку просто неможливо було привези в країну, оскільки для цього використовуються пасажирські авіарейси.

Через дефіцит курс продажу готівкового долара наблизився до позначки в 29 грн/$. Це був слушний час для продажу доларів, але ніяк не для їхньої покупки.

В подальшому ситуація з готівковою валютою нормалізувалася і гривня почала відігравати свої позиції, досить швидко повернувшись до позначки в 27 грн/$. Зіграв і той факт, що у замкненого на карантин населення не було великого надлишку гривні для скупки валюти. У підсумку ті, хто купив долари за 28,5 грн./$, за час карантину втратили по 1500 грн. на кожній купленій тисячі.

Читайте також: Нацбанк, резерви і транш МВФ: що буде з курсом гривні

Гривневий депозит, як і раніше, «рулить»


Нинішня криза дозволила банківській системі продемонструвати свій запас міцності. Тому незважаючи ні на що, депозитні ставки за час карантину трохи знизилися.

Якщо в 20-х числах березня «Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) для річних гривневих вкладів становив близько 12% річних, то через 2 місяця — 11,4% річних.

Ставки за вкладами в доларах США практично не змінилися і перебувають на дуже низькому рівні – 1,5% річних. Така велика різниця в процентних ставках робить вклади в інвалюті нецікавими, навіть якщо враховувати можливе зміцнення долара по відношенню до гривні.

Читайте також: Де і в якій валюті тримає заощадження керівництво НБУ

Розглянемо практичний приклад. Розмістивши депозит у банку $1 тис. під 1,5% на рік, в кінці періоду отримаємо $1012 за вирахуванням податків і зборів. Якщо продати наявну $1 тис. за поточним курсом 26,8 грн/$ і розмістити отриману гривню на депозит під 11,5% річних, отримаємо чистий прибуток у 2481 грн.

Для того, щоб валютний внесок по прибутковості зрівнявся з гривневими за рахунок зміни курсу, гривня за рік має девальвувати майже до 29 грн/$. Якщо глибина девальвації буде меншою, то вигідніше розміщувати гривневий вклад, якщо більше – валютний.

В економіці ж ситуація залишається невизначеною. У нестабільних умовах курс 30 грн/$ виглядає цілком реальним. Тому правильним вибором було б диверсифікувати вкладення, розмістивши як валютний, так і гривневий депозит.

Відтягувати з розміщення вкладу не варто в жодному разі. Прибутковість депозитів буде знижуватися і надалі. Вже до кінця літа ставки за гривневими вкладами можуть знизитися до 10% річних.

Валютні депозити  також дешевшатимуть. Очікується, що ставки варіюватимуться від 0 до 3,5% річних. Деякі банки подумують, щоб стягувати комісію за зберігання валютних депозитів.

Золото дорожчає, але не приносить швидкий дохід


За час карантину на світових ринках суттєво подорожчало золото. Якщо в кінці березня одна тройська унція коштувала близько $1600, то в другій половині травня ціна сягала $1750. Тобто, зростання склало майже 10%.

Зростання котирувань експерти пов'язують з погіршенням прогнозів щодо термінів відновлення світової економіки після завершення пандемії коронавирусной інфекції COVID-19.

Читайте також: Як купити золото в банку

Нагадаємо: пік цін на жовтий метал припав на 2011-2012 рр., коли вартість унції перевищувала $1800.
Український ринок не дозволяє заробляти на інвестиції в дорогоцінні метали. Принаймні, в короткостроковій перспективі. Справа в тому, що на сьогоднішній день банки утримують таку велику різницю між купівлею і продажем злитків, що вона з'їдає практично весь можливий заробіток.

Судіть самі, на сьогоднішній день середня ціна продажу золотого злитка в 1г. становить 1834 грн, тоді як ціна покупки – 1401 грн. Тобто, різниця становить більше 30%. Навряд чи за місяць-другий золото злетить у ціні так швидко.

Семен Максимов