Як це працює
SPAC (Special-purpose acquisition company, спеціалізована компанія з цільового зливання і поглинання) створюються з єдиною ціллю — забезпечити вихід на фондовий ринок для реальної приватної компанії, яка бажає залучити гроші інвесторів. SPAC-сервіс дозволяє потрапити на фондовий ринок швидше, ніж через IPO, мінімізувати бюрократичні та організаційні процедури.
Традиційна процедура підготовки до IPO займає від 1 до 1,5 рока, а у випадку злиття зі SPAC можна вкластись у кілька місяців. Щоправда, витрати на традиційне IPO, як правило, нижчі, ніж на злиття зі SPAC. Адже організатори компаній-оболонок розраховують на свою винагороду.
Серед тих, хто починав торгівлю акціями за сприяння таких посередників, зокрема, космічна компанія Річарда Бренсона Virgin Galactic. Її капіталізація зараз перевищує $10 млрд.
Для самих SPAC процедура реєстрації на біржі не складна — саме той факт, що компанія нічого не робить, а значить і перевіряти в її діяльності нічого, і дозволяє легко пройти всі процедури.
SPAC проводить первинне розміщення, залучаючи кошти інвесторів наосліп — по суті, з цього починається історія компанії. Їх IPO називаються blank-check («порожні чеки») — купуючи такі акції, інвестори де-факто купують повітря. Однак в перспективі це може окупитися, якщо керівники SPAC домовляться про злиття з хорошою приватною компанією.
За правилами комісії з цінних паперів (SEC), акції SPAC розміщуються за фіксованою ціною в $10. Менеджмент (їх називають спонсорами SPAC) збирає гроші інвесторів і позикові кошти, щоб інвестувати в придбання приватної компанії без великих боргів. Термін — два роки з моменту IPO (рідше — 18 місяців). Після закінчення дедлайну SPAC ліквідується, а гроші повертаються інвесторам. Зливатися з пов'язаними зі спонсорами компаніями заборонено.
SPAC зобов'язана витратити не менше 80% зібраних коштів на один актив. Будь-яка угода має бути спершу схвалена акціонерами. Приватні компанії, що зливаються з SPAC, можуть конвертувати свої папери в акції SPAC в пропорції 1:1. Після цього тікер SPAC змінюється на тікер нової публічної компанії.
Вкладення в SPAC доступні тільки кваліфікованим інвесторам. Всі зібрані кошти на IPO поміщаються на ескроу-рахунок — це є гарантією, що вони підуть на придбання бізнесу, а не на особисті цілі керівників SPAC.
Зазвичай спонсорами SPAC виступають відомі фінансисти — керівникам-ноунеймам важко домовитися про угоду і, як наслідок, залучити кошти інвесторів.
Бум SPAC-компаній
Технічні компанії для виходу на фондовий ринок існують вже десятки років. Але саме 2020 рік став рекордним за кількістю IPO SPAC-компаній: їх на американському фондовому ринку з’явилось 168. Для порівняння: у 2019 році таких компаній виникло 58, а у 2018 — 41. До того SPAC виходило на ринок ще менше: 10−20 компаній на рік.
Суттєвими виглядають і фінансові показники. Загалом минулого року компанії залучили на IPO $263 млрд, з яких $42,5 млрд — за допомогою SPAC, що стало рекордом для такого способу інвестицій. Цього року рекорд може бути побитий: у січні через такі компанії вже було залучено $15 млрд, що більше ніж за весь 2019 рік.
Чому зараз
Розквіт SPAC прямо пов'язаний зі збільшенням кількості традиційних IPO. Лише у США минулого року їх відбулось 473. Залучені за їх допомогою $268 млрд — це рекордний показник. При цьому цілий ряд компаній після виходу на фондовий ринок показали приголомшливі показники. Так, біофармацевтичні компанії Berkeley Lights та CureVac в певні періоди торгувались в п’ятеро дорожче ціни розміщення.
Інвестори вже звикли до того, що акції новачків на ринку можуть злетіти в ціні вдвоє вже в перший день торгівлі. Саме так відбувалось зі страховою компанією Lemonade та сервісом хмарних технологій Snowflake. Хоча в обох випадках згодом акції компаній дещо просіли.
Бум IPO минулого року спровокувала ультрам’яка політика ФРС і широка бюджетна підтримка, в тому числі і домогосподарств. Гроші, що вливалися в економіку, потрапляли і на фондовий ринок.
Під час пандемії кількість користувачів брокерським мобільним додатком Robinhood зросла на 5 млн, сягнувши 15 млн. При цьому середній вік користувачів сервісу — 31 рік. Ці інвестори-початківці активно шукають акції, які можуть швидко зрости в ціні.
Читайте також: Найочікуваніші IPO у 2021 році
Представники компаній, які раніше могли і не поспішати з IPO, розуміють, що зараз складається унікальна можливість швидко залучити капітал, а тому намагаються пришвидшити свій вихід на фондовий ринок. Особливо, якщо вони працюють у напрямах, що привертають особливу увагу, наприклад в зеленій енергетиці чи розробці електромобілів. Це, у свою чергу, підштовхує і пропозицію з боку SPAC.
Як заробити приватним інвесторам
Приватний інвестор має можливість вкласти гроші у SPAC після її виходу на фондовий ринок до проведення процедури злиття. Це дає можливість заробити на зростанні ціни після того, як відбудеться об'єднання зі «справжньою» компанією.
Але такі інвестиції схожі на лотерею. Адже інвестор не знає, чи знайде конкретний SPAC партнера для об'єднання, а якщо і знайде, то якого і наскільки успішним виявиться злиття. Деякі SPAC наперед вказують, компанії якого напряму їх цікавлять для майбутнього злиття, але це лише заява про намір, а не зобов’язання.
Головне для інвестора, який вкладає у SPAC — розуміти, хто його творці, чи є в них вдалий досвід виведення компаній на ринок. Адже саме від цього залежить, чи зацікавлять вони потенційних партнерів.
Інший варіант інвестицій — вкладення грошей у ETF, які інвестують у SPAC. Це дозволяє знизити ризики, адже доки одні компанії лише шукатимуть з ким об'єднуватись, інші вже зароблятимуть на IPO.
Читайте також: Що таке ETF та як на них заробляти
Саме за таким принципом працюватиме і Morgan Creek — Exos SPAC Originated ETF. Творці фонду запевняють, що самостійно відбиратимуть компанії для інвестицій і не прив’язуватимуться до якогось із індексів.
Передбачається, що дві третини коштів цього ETF вкладатимуться у «справжні» компанії, які почали торгуватись на фондовому ринку після злиття зі SPAC. Решта коштів інвестуватимуться в технічні компанії, які все ще шукатимуть, з ким об'єднуватись.
Варто враховувати, що інвестиції в цей сектор значно ризикованіші, ніж купівля акцій компаній, що вже довгий час торгуються на фондовому ринку. Майбутні показники роботи стартапів практично неможливо спрогнозувати і якщо на фондовому ринку станеться черговий обвал, такі недосвідчені компанії постраждають значно сильніше, ніж ті, хто має вже налагоджену бізнес-модель.
Читайте також: Наша перша інвестиція: вклалися в S&P 500
Morgan Creek — Exos SPAC Originated ETF почав торгуватись 26 січня і з того часу вже встиг втратити майже 4% вартості.
Ще один фонд, який спеціалізується на таких компаніях SPAC and New Issue ETF був створений у грудні минулого року. З того часу його акції подорожчали на 12,5%. Однак вчорашній день виявився не надто хорошим для нього і приніс втрати на 4,3%.