З місцевих факторів спрацювали:

  • рекордні обсяги розміщення ОВДП на аукціоні Мінфіну України 15 грудня. Продали облігацій на 51,4 млрд грн;
  • період бюджетних платежів у клієнтів. Експортери активно продають валютну виручку, а у імпортерів немає запасу гривні для її купівлі, що призводить до ситуативного надлишку пропозиції на міжбанку;
  • наближення кінця року. Відбулося зростання активності всіх клієнтів по закриттю своїх валютних зобов'язань на кінець звітного періоду;
  • викуп надлишку пропозиції долара Нацбанком. Це не тільки стримувало курс від істотного просідання навіть у моменти, сприятливі для нацвалюти, але й спровокувало зліт котирувань міжбанку в п'ятницю.

В кінцевому підсумку, завдяки активній скупці Нацбанком надлишку долара в усі дні цього тижня, крім четверга, валютні котирування не тільки не особливо просідали, але періодично й дуже активно зростали.

Читайте також: Долар та євро падає: чи очікувати сюрпризів до Нового року (відео)

НБУ викупив за цей період $ 299,6 млн. Тобто своїми діями регулятор розгорнув тренд на міжбанку в бік подорожчання валюти навіть при початкових об'єктивних передумовах щодо зміцнення гривні.


Із зовнішніх факторів на поведінку українського міжбанку вплинули:

  • Рішення ФРС США в частині збереження на майже нульовому рівні процентних ставок з продовженням політики кількісного пом'якшення. Це призвело до чергових ралі по парі євро/долар на зовнішніх ринках і стрибків курсу євро щодо гривні;
  • Зростання цін на енергоносії, інші види сировини і золото, що опосередковано також впливає на співвідношення пари євро/долар на міжнародних майданчиках і на курс євро в Україні;
  • Поява оптимізму у інвесторів в частині швидкого закінчення пандемії через початок вакцинації, що збільшує їхній інтерес до ринків, що розвиваються, в тому числі і до українського.


У підсумку, за 14-18 грудня долар на міжбанку подорожчав на 6 коп — з 27,92/27,94 до 27,98/28,0050 грн, а євро зріс відразу на 31 коп — з 33,93/33,96 до 34,24/34,27 грн.

Готівковий ринок уважно стежив за тим, що відбувається на міжбанку, і оперативно реагував на всі зміни на торгах.

Невизначеність ситуації щодо подальших перспектив курсу перед завершенням звітного періоду, збереження загрози введення локдауна в Україні на початку 2021 року і активізація валютного міжбанку перед низкою новорічних свят не надають особливого оптимізму фінансистам. Тим більше, що зліт курсу долара і євро в п'ятницю, 18-го грудня, був досить відчутним.

Читайте такожКурс у 2021 році: три сценарії для гривні

Тому в ці вихідні готівковий ринок продовжить працювати у форматі «з обороту» з широким рівнем спреду по долару, євро і рублю. Особливо великий різнобій цінників в обмінниках спостерігатиметься по євро. Оскільки остаточна корекція по парі євро/долар на зовнішніх ринках після рішень ФРС США все ще триває. Це створює додаткові ризики і щодо курсу євро до гривні.


Курси готівкових валют на 19-20 грудня

Котирування долара в обмінниках будуть у межах: прийом 27,90 -27,98 грн, продаж — 28,05- 28,20 грн. Спред між купівлею та продажем по американській валюті в більшості точок обміну складе від 15 до 22 коп. Частина обмінників може скорегувати наші прогнозні курси прийому і продажу ще на плюс-мінус 3-5 коп в залежності від своїх індивідуальних завдань.

Котирування євро. Після рішень ЄЦБ в кінці першої декади грудня, а потім засідання ФРС США 16 грудня євро досить впевнено закріпився вище рівня у 1,22 долара. Але настрої інвесторів і великого бізнесу поки що не в повній мірі позначилися на поведінці цієї пари і йде явна корекція.

Ралі євро/долар тривають, хоча і не так активно як це було безпосередньо під час проголошень результатів засідань ЄЦБ і ФРС США. Це істотно вплине на курс євро щодо гривні. Власники обмінників не мають бажання брати на себе підвищені валютні ризики. Тому в ці суботу та неділю вони знову розширять спред по євро з урахуванням своїх власних завдань з купівлі/продажу євровалюти і рівня конкуренції у своєму регіоні.

Спред по євро в більшості обмінників фінкомпаній складе від 15 до 30 коп, а самі цінники за готівковим євро будуть у межах: прийом 33,80- 34,00 грн і продаж 34,05 — 34,30 грн. У «жвавих» торгових місцях або навпаки, в точках, де немає особливої конкуренції, котирування, розраховані «Мінфіном», можуть ще відрізнятися на плюс-мінус 5-7 коп.

Котирування по російському рублю. Через поступове зростання цін на нафту  рубль продовжує зміцнюватися на зовнішніх ринках. При цьому, всі політичні і економічні ризики по цій валюті зберігаються. Це змушує українських власників обмінників утримувати досить широкий рівень спреду по рублю.

Більшість обмінників на 19-20 грудня виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль у межах 0,370 -0,375 грн і продаж — від 0,377 до 0,385 грн за рубль.