►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
За його словами, сезонні зміни пояснюються зниженням продуктивності курей через похолодання. Це впливає не лише на домашні господарства, але й на промислове виробництво.
Також відбувається оновлення поголів'я курей, що традиційно супроводжується зниженням виробництва. У жовтні цього року виробництво яєць було на 5% менше, ніж торік.
Іншим важливим чинником є зростання цін на корми, яке пов'язане з відновленням цін на зернові після кількох років низьких показників, зумовлених, серед іншого, блокадою морських шляхів.
Це зростання позитивно впливає на фермерів, адже їхнє виробництво стає більш рентабельним. Однак одночасно збільшується і собівартість виробництва яєць.
Читайте також: Нове подорожчання та скорочення постачання до магазинів. Пекарі розповіли, що буде із хлібом в Україні
«Фактично аналіз попередніх періодів в ринковій тенденції показують, що надалі не варто очікувати суттєвих ринкових коливань. Відповідно суттєвих змін цін. Практика 2-річної давнини показала, що початок листопада — це пік і потім є поступове вирівнювання і зниження цін. Однозначно після нового року це буде зниження дуже часто і карбувальне», — зазначив Висоцький.
Пік та зниження цін
Аналізуючи тенденції минулих років, заступник міністра аграрної політики та продовольства зазначив, що у листопаді ціни досягають піку, після чого починається поступове зниження.
Очікується, що після Нового року відбудеться значне зниження цін. За умови стабільної роботи енергосистеми в країні, суттєвих цінових коливань на основні продукти, зокрема м’ясо, молочну продукцію, борошно та овочевий набір, не передбачається.
«Єдиний фактор, який би міг вплинути — це звісно ж стан енергосистеми в країні. За умови стабільної роботи енергосистеми суттєвих змін цін на основні продукти м'ясо-молочного напрямку, борошно — крупельного чи борщового набору як мінімум до кінця року не передбачаються», — підсумував Висоцький.