►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Станом на сьогодні вже 1000 українських родин придбали нове житло за кошти програми компенсацій за знищене житло і за останній місяць кількість угод купівлі — продажу житла в обмін на житловий сертифікат «єВідновлення» зросла вдвічі.
Загальна сума коштів, використаних українцями на нове житло, перевищила 2 млрд грн. Ще на майже 1 млрд грн власники 446 житлових сертифікатів кошти забронювали. Це означає, що вони вже визначились з об‘єктом і протягом 30 днів мають укласти угоду купівлі — продажу.
Де найбільше купують житло
- Найбільше постраждалі внаслідок російської агресії власники нерухомості купують нове житло на Київщині, де сума всіх укладених угод вже перевищила 1 млрд гривень.
- Друге місце посідає місто Київ, де використали сертифікатів на загальну суму 413 млн грн.
- На третьому місці опинилась Харківщина, де сума використаних сертифікатів перевищила 185 млн гривень.
Що купують українці
Найбільшу кількість угод, укладених в обмін на сертифікат «єВідновлення», зафіксовано в категорії придбання квартир у багатоповерхових будинках — 684. Приватні будинки завдяки програмі компенсацій купили 202 власники житлових сертифікатів. Більшість угод — вторинний ринок.
Кількість угод на первинному ринку також зростає — станом на сьогодні це вже 16 угод, хоча раніше їх були одиниці. Щоправда, незабаром угод на первинці може побільшати, оскільки минулого місяці житлові сертифікати «єВідновлення» дозволили використовувати у поєднанні з можливостями програми державної іпотеки «єОселя».
Олена Шуляк зазначила, що завдяки програмі компенсацій «єВідновлення» нове житло придбало вже 10% українців, які подавали на це заявку. За її словами, це — найкраще свідчення, що програма працює. Тому українцям слід активніше використовувати її можливості.
Особливо враховуючи, що незабаром до фінансування програми можуть долучити кошти з арештованих рахунків росіян за кордоном, які на сьогодні становлять близько 17 мільярдів гривень. Тож вона закликала українців не зволікати і у випадку знищего житла подавати заявку на компенсацію.
Як подати заявку на компенсацію
Алгоритм наступний:
- Подати за допомогою порталу або застосунку «Дія» інформаційне повідомлення про пошкоджене або знищене житло;
- Подати заяву за компенсацію через портал або застосунок «Дія», через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), або у нотаріуса. Перед поданням заяви через ЦНАП, переконайтеся, що об'єкт зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Без цього отримати компенсацію не вдасться;
- Дочекатися, доки житло обстежить комісія — це відбудеться протягом 30 днів. Вона і винесе рішення про надання компенсації;
- Отримати у застосунку «Дія» житловий сертифікат;
- Вибрати нове житло та забронювати кошти на нього в «Дії». Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження про бронювання;
- Припинити право власності на знищене житло та оформлення угоди купівлі-продажу. Упродовж 5 днів кошти надійдуть продавцю.