Загальна сума грошей на гаманцях, виявлених криптоентузіастами, склала $40,2 млн. Дані про всі знахідки передали Кіберполіції.
Що таке Scamfari
Scamfari — краудсорсингова платформа, заснована Юрієм Олентиром. Платформа спеціалізується на зборі бази криптогаманців шахраїв та гаманців, залучених у збір коштів на злочинну або терористичну діяльність. Як повідомили в компанії, команда проєкту працює в Україні.
Scamfari є неприбутковим продуктом компанії HAPI Foundation, яка заробляє на консультуванні бізнесу по кібербезпеці, боротьбі зі скамом, захисті і супроводі web3 да defi проєктів. А також співпрацює з юридичними фірмами в напрямку повернення коштів, втрачених в результаті шахрайських дій.
Що знайшли
Scamfari збирали дані в рамках 6-тижневого тестового періоду платформи. В результаті проаналізували понад 200 000 звітів користувачів по транзакціях з ознаками злочинної діяльності. 17,44% з них, тобто більш ніж 28 000 трансакцій, припадали на операції пов’язані з фінансуванням військової агресії росії проти України.
З усіх звітів про порушення трійка лідерів за кількістю звернень виглядає наступним чином:
- Фінансування російського тероризму — 17,44 %.
- Шахрайський проект (Rugpull) — 37,64 %.
- Шахрайство в соціальних мережах — 44,33 %.
Завдяки звітам від користувачів, Scamfari ідентифіковані криптогаманці:
- ПВК «Вагнер»,
- Grey Zone,
- Killnet,
- Анатолія Шарія,
- Михайла Звинчука («Рыбарь»),
- Бориса Рожина.
Найбільша кількість заблокованих коштів припадає на акаунти криптобіржі Binance — 96%.
Трійка найбільш популярних криптовалют для здійснення цих операцій: Etherium — 37%, BNB — 14% та Bitcoin — 13%.
Як збирали дані
Механізм наступний: людина ідентифікується в сервісі Scamfari і за спеціальним протоколом передає набір даних про гаманець, який вважає підозрілим. Далі його опрацьовують фахівці платформи і, якщо підтверджується приналежність до однієї з шахрайських схем, то інформація оформлюється і передається в кіберполіцію. Доля хибних звітів від користувачів — близько 18%.
Для ідентифікації гаманців зіставляються дані з відкритих джерел, будуються графи та використовується спеціальний софт для відстеження кешфлоу.
Як розповіли AIN.UA в Scamfari, всі виявленні випадки після первинної перевірки передаються до департаменту Кіберполіції України, і далі вже правоохоронці звертаються офіційно до бірж.
Загальна кількість активів на гаманцях, про які активісти повідомили Кіберполіцію — $40,2 млн (близько 1,5 млрд грн). В результаті, як розповіли в Scamfari, тільки на рахунках прокремлівського блогера Анатолія Шарія на криптобіржі WhiteBit було заблоковано близько $300 000.