Рецесії немає, песимісти не вгадали
Дані про стан американської економіки, оприлюднені цього тижня, демонструють, що рецесія, якої всі вже стомилися чекати, ніяк не настане. Третя оцінка ВВП показала, що економіка США зросла у першому кварталі на 2%. Так, це менше, ніж в попередні квартали, але ж росте!
Читайте також: Як визначити градус економіки та обрати актив для інвестування
Кількість заявок з безробіття впала до найменшого значення, починаючи з травня, а кількість вакансій на ринку перевищує кількість бажаючих знайти роботу. Cтрес-тест американські банки пройшли успішно. Настрої споживачів в червні покращилися: індекс The Conference Board злетів до найвищого значення з січня 2022-го. Ринок житла тримається: продажі нових будинків зросли до найвищого значення з початку минулого року.
Також підвищилися витрати підприємств на довгострокові активи. Все виглядає просто чудово і зовсім не виправдовує ті песимістичні прогнози, якими рясніли рядки різних фінансово-економічних видань ще взимку, та які лунали з трибун різних конференцій.
Читайте також: Золото дешевшає: як надовго та чи варто перейматися інвесторам
Зростаємо, незважаючи ні на що
Більше того, цікаво, що зростання економіки та пожвавлення на ринку праці відбувається за умов найстрімкішого за останні десятиріччя зростання відсоткової ставки у США, яка за рік зросла з 0% до 5%.
Інші розвинуті та не дуже країни теж не відстають: єврозона, Британія, Австралія, Японія і навіть Туреччина, всі підвищують. І при цьому зростання продовжується навіть в тих сегментах економіки, які традиційно є дуже чутливими до високої вартості грошей, наприклад, на ринку житла.
Як свідчить статистика, основною рушійною силою економічного зростання є зростаючі витрати споживачів. Американці готові купувати все, від автомобілів та інших товарів тривалого вжитку до самих різноманітних послуг. Впевненість споживачів у завтрашньому дні зростає, зміцнюючи їх готовність витрачати все більше вже сьогодні, насолоджуючись моментом.
Ринок праці тільки додає споживачам впевненості, не втомлюючись створювати нові робочі місця та тримаючи рівень безробіття на історичному мінімумі. І цікаво, що поки що ніхто з економістів не здатен повністю пояснити причини такого пожвавлення на ринку праці.
Серед головних можливих причин називають зростання тривалості життя та пізній вихід на пенсію, піклування багатьох сімей про дітей і бажання приділяти більше уваги родині за рахунок зменшення тривалості робочого часу, а також зниження обсягів еміграції.
Що саме є вирішальним фактором, чи може просто всього потроху дає подібний ефект, не знаю, але результат справді вражаючий. Роботи повно, кількість робочих місць зростає, люди впевнені в завтрашньому дні, а отже охочіше витрачають сьогодні, штовхаючи економіку вперед. Виглядає все прекрасно, АЛЕ…
Чи все так добре?
«Якщо ви подивитеся на дані за останній квартал, то побачите, що економіка зростає швидше, ніж очікувалося, ринок праці функціонує краще, ніж очікувалося, інфляція є теж вищою, ніж очікувалося» — сказав Пауелл, виступаючи на конференції цього тижня.
Конференцію було організовано Європейським центральним банком (ЄЦБ) в Португалії для керівників центральних банків розвинутих країн, зусилля яких останнім часом зосереджено на боротьбі з інфляцією. Саме зростання цін псує всю картину і змушує центральні банки підвищувати відсоткові ставки, в надії пригальмувати економіку і знизити показник інфляції до прийнятного цільового показника у 2%.
Результати є, але не ті, що влаштували б банкірів. Отже, виглядає так, що історія з підвищенням ставок і довгоочікуваним «розворотом» ще далеко не закінчена. Як підсумував Пауелл на тій же конференції: «хоча політика є обмежувальною, вона може бути недостатньо обмежувальною». І додав, що не виключає двох підряд підвищень ставки, в липні та вересні. Ринок поки що вірить лише в одну, але згадаймо, що кілька місяців тому ринок взагалі вірив в «розворот», тепер же ймовірність такого розвитку подій в 2023 році складає лише 0.5%. Небагато…
Невже індикатори помиляються?
А як же рецесія, якої всі так очікували і так поки що й не дочекалися? І як бути з інверсією кривої дохідності, індикатором, який завжди безпомилково прогнозував економічний спад? До речі, крива все ще продовжує вигинатися не в той бік, і різниця в дохідності двох- і десятирічних облігацій наразі найбільша за останні 42 роки.
Невже індикатор нарешті помиляється і цього разу все буде інакше?! Навряд чи… Вважається, що інвертована крива віщує рецесію, але ніхто не знає, скільки саме часу потрібно, щоб передбачення справдилося. Під часи кризи «доткомів» пройшло 16 місяців з моменту початку інверсії до початку кризи, в 2008 році це тривало майже 20 місяців.
Цього разу інверсія триває вже рік, але скільки часу знадобиться ще, не знає ніхто. І до того ж, якщо уважно подивитися на графік різниці дохідності двох- і десятирічних облігацій, то всі попередні кризи починалися лише тоді, коли крива припиняла бути інвертованою і поверталася до свого традиційного нахилу. Поки про «повернення» мови не йде, так що, мабуть, доведеться почекати…
Як реагують ринки
А ринкам, мені здається, і хочеться, і колеться. З одного боку, як пропустити таке зростання, а з іншого — а що як і справді вдарить грім?! Залишатися з портфелем переоцінених акцій в компаніях з фантастичними перспективами, але без грошового потоку, прибутків та силою силенною кредитів, які дуже дорого замінити новими, теж не дуже хочеться. Ось так Жадібність і бореться зі Страхом, поки що перемагаючи, але як довго це триватиме?!