► Читайте телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Там уточнили, що рішення про штрафування ухвалив Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем НБУ.
Обсяги 3-місячного штрафування 2023 року перевищили розміри санкцій минулих років.
Національний банк повідомив «Мінфіну» про таку динаміку штрафування за порушення платіжних правил:
- 2021 рік — 13,8 млн грн, 8 банків;
- 2022 рік — 175,6 млн грн, 25 банків;
- І кв. 2023 року — 255,5 млн грн, 20 банків.
Назви банків-порушників платіжної дисципліни НБУ не оприлюднив. А в соцмережах сплив лише один із них: у відповіді регулятора на депутатський запит серед порушників називається Райффайзен Банк і сума виписаного йому штрафу — одразу на 27,5 млн грн.
Різке зростання фінансових покарань пояснили появою більшої кількості обмежень після початку повномасштабного вторгнення.
Читайте також: НБУ готується обмежити відсотки за мікрокредитами
«Одразу після початку війни Національний банк затвердив постанову № 18, яка містить пачку обмежень, у тому числі щодо здійснення платежів та видачі готівки з рахунків клієнтів. Якісь спрощувалися/скасовувалися, але більшість діє досі. Наприклад, фізособа не має права за кордоном витрачати з карткового рахунку понад 100 тис. грн або готівкою знімати з банківського рахунку в Україні понад 100 тис. грн на добу та ін. Думаю, що саме через появу більшої кількості обмежень на платіжному ринку збільшувалося і кількість порушень, за якими йшли штрафи — як 2022 року, так і 2023-го», — пояснив «Мінфіну» фінансовий аналітик Василь Невмержицький.
«Мінфін» проаналізував ситуацію з цими та іншими штрафами в аналітичній статті «255,5 млн грн за порушення платіжної дисципліни: як і за що штрафують банкірів».