Що відомо
НАБУ та САП викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ «Укргазбанк», яка упродовж 2014−2019 рр. незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн.
Слідство встановило, що посадовці Укргазбанку у листопаді 2014 році запровадили схему виведення коштів із держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу та державних установ і підприємств.
Насправді ж посередництво відбувалося лише на папері: клієнти розміщували кошти в державному Укргазбанку на депозити за власною ініціативою або ж згідно з порядком, запровадженим для держсектору Кабміном. Натомість держбанк, на підставі фіктивних актів виконаних робіт, справно сплачував псевдопосередникам за послуги, які ті ніколи не надавали, та про яких більшість клієнтів банку навіть не знала.
Читайте: Шевченко йде: хто стане новим головою НБУ і що зробить із фінансовим ринком
Псевдопосередниками ж виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи. Більшість із них зареєстрували виключно для участі у наведеній схемі: після отримання коштів ці суб'єкти припиняли свою діяльність, і не здійснювали іншої активності, крім зазначеної у фіктивних актах виконання послуг.
Кому оголосили підозру
6 жовтня 2022 року п'яти учасникам цієї групи повідомили про підозру у розтраті, шляхом зловживання своїм службовим становищем, коштів Укргазбанку.
До схеми виведення причетні:
- голова правління (Кирило Шевченко);
- два заступники голови правління (Андрій Кравець, який на сьогодні виконує обов'язки голови банку);
- директор департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами;
- заступник директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами.
Як зазначає НАБУ, посади вказані на момент вчинення злочину.
Хто організатор
Організатором схеми НАБУ та САП вважають першого заступника голови правління Укргазбанку (Андрія Кравця — ред.), який невдовзі його очолив за рішенням уряду.
Він ініціював зміну внутрішніх документів для легітимізації схеми, усував перешкоди для вчинення злочину через використання владних повноважень, затверджував умови співпраці з посередниками та здійснював контроль за виплатами.
Де Шевченко?
Оскільки місцеперебування ексголови правління Укргазбанку наразі невідоме, підозру йому залишили в адміністрації за місцем його роботи, саме — Національному банку України.
Через такі самі обставини у такому ж порядку повідомили про підозру й одному з заступників Укргазбанку та заступнику директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами цієї держустанови.
Передісторія
4 жовтня голова Національного банку Кирило Шевченко подав на розгляд президенту України заяву про відставку.