►Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Геополітичні ризики продовжують зростати, без очевидних ознак послаблення. На думку стратега Goldman Джеффрі Каррі, за таких умов аргументи за інвестиції у сировину стають значно переконливішими.
Хоча ескалація конфлікту з Росією зачепить цілу низку активів, аналітики банку особливо рекомендують нафту та золото, як найкращі засоби хеджування проти геополітичного ризику.
Нафта буде дорожчати
Передумови для росту нафти є як у короткій, так і у довгій перспективі. Націнка за геополітичний ризик додається до вже існуючої ситуації: найнижчого рівня запасів за десятки років, низьких резервних потужностей і низькоеластичного сланцевого сектору.
Базова модель банку — це ціна на нафту на рівні $105 за барель і ребалансування ринку у 2023 році. Однак банк припускає можливість росту ціни до $125барель — в такому випадку ребалансування можливе лише за рахунок знищення попиту.
Знищення попиту відбувається, коли надто високі ціни на товар змушують покупців перейти на товари-замінники. Такий попит вважається «знищеним», бо він не повертається навіть при зміні ринкової кон'юнктури.
Запобігти цьому могла б угода з Іраном, але такий сценарій у Goldman вважають малоймовірним з геополітичних причин.
Читайте також: Нафта може подорожчати до $150 за барель — аналітики
Золото стійке до зміни ставки
Багато кого турбують ймовірні підвищення відсоткової ставки ФРС у 2022 році та вища реальна ставка у довгостроковій перспективі. Однак у Goldman стверджують, що, історично, в періоди підвищення ставки ціна золота схильна рости, а обернена залежність золота від реальної ставки зменшується. Це можна побачити й зараз, адже на металі майже не відобразився останній ріст дохідності 10-річних облігацій США.
У банку це пояснюють занепокоєнням щодо повільного росту або навіть рецесії, до яких може призвести посилення монетарної політики. Це занепокоєння змушує інвесторів «ховатися» у безпечних гаванях, до яких належить й золото.
Це означає, що якщо у другій половині 2022 темп інфляції не спаде, а ФРС буде змушена діяти агресивніше, ніж зараз очікують ринки, це не вдарить по ціні золота. Така політика підсилюватиме страхи щодо можливої рецесії, а отже й попит на золото.
Читайте також: ФРС готова підвищувати ставку: чому цього так бояться інвестори
Золото втрачало кореляцію з реальними ставками під час виборів у США 2020, появи дельта-штаму та накопичення російських військ біля кордонів України
Джерело: Bloomberg, Goldman Sachs
Засіб геополітичного хеджування
Goldman вказує на значну невідповідність реакції золота на різні геополітичні потрясіння: після 11 вересня 2001 року та війни в Перській затоці 2003 року метал значно подорожчав, а на окупацію Криму у 2014 практично не відреагував. У банку вважають, що ключовою відмінністю є прямий вплив зазначених потрясінь на США: події, які прямо стосуються Америки викликають набагато сильнішу реакцію.
Аналітики банку припускають, що під час політичних потрясінь у інших регіонах світу USD сам виступає в ролі безпечної гавані. Але коли криза торкається США, інвестори звертаються до золота, як до «засобу хеджування останньої інстанції».
Реакція ціни нафти та золота на геополітичні потрясіння
Джерело: Goldman Sachs
Теперішній стан економіки США, тобто рекордна інфляція та енергокриза, означає, що значення безперебійних поставок матеріалів і енергоносіїв з РФ значно виросло. Їх збої або зупинка викличуть глибоке занепокоєння серед інвесторів щодо інфляції, яка перевищує прогнози, та, як наслідок, «жорсткої посадки» економіки.
Читайте також: Як ескалація конфлікту з РФ може вдарити по фінансових ринках
Біткоїн чи золото
Одне з нових питань, які постали перед інвесторами — це вибір між засобами хеджування: золото чи біткоїн. Відповідь Каррі проста: золото — це засіб для інвесторів, що прагнуть уникнути ризику, а біткоїн — для тих, хто готовий до ризику.
Аналітики банку вірять, що багато з проблем золота починають послаблюються у 2022. Вони очікують, що цикл посилення монетарної політики створить середовище низької толерантності до ризику. Разом з тим стратеги портфелю банку попереджають, що інфляційна динаміка зберігатиме підвищену волатильність у найближчому майбутньому.
Тож банк рекомендує інвесторам, що хочуть хеджувати портфелі від ризиків уповільненого зростання та корекції в поточному макросередовищі, обирати золото.
Читайте також: «Розвага для лузерів». Автор «Чорного Лебедя» розкритикував першу криптовалюту
Також аналітики Goldman не бачать ознак зменшення волатильності біткоїна, незважаючи на суттєвий ріст його капіталізації та ліквідності.
Рухома 60-денна волатильність біткоїна
Джерело: Goldman Sachs
Так, хоча минулого року криптовалюти принесли високий номінальний дохід, якщо врахувати фактор ризику, вони значно відставали від інших класів активів.
Причину у Goldman бачать у обмеженій кількості способів використання біткоїну, поза його функцією «цифрового засобу заощадження». Це означає, що криптовалюті ще зарано конкурувати з золотом чи доларом за потік інвестиції у «захисні активи», вважають у банку.
Скільки коштуватиме золото
Спираючись на прогнозоване уповільнення економіки США та ріст занепокоєності щодо рецесії, банк прогнозує, що річний попит зі сторони «золотих» ETF зросте до 300 т до кінця 2022. Водночас номінальний доларовий ВВП економік, що розвиваються, згідно з прогнозами має вирости на 10%.
Читайте також: Що буде з цінами на золото у 2022 році
Разом ці фактори вказують, що за наступні 12 місяців ціна на золото сягне $2 150 за тройську унцію, вважають аналітики. Goldman також зменшив свій тримісячний проноз з $2000 до $1950 за тройську унцію та підвищив шестимісячний прогноз до $2050 за тройську унцію. Також банк рекомендує відкривати довгі позиції у грудневих ф’ючерсах COMEX.