За яких умов Приват виставляється на продаж
«Згідно з нашими планами, Приватбанк, найбільший банківський актив України, незабаром буде виставлений на продаж. Ми віримо, що приватизація банку, який контролює 20% українського ринку, зацікавить найпрестижніших міжнародних інвесторів, зокрема, зі США та ЄС», — заявив нещодавно Кирило Шевченко іноземному виданню GlobalCapital. І тут же нагадав, що навколо Привату зараз ведеться близько 100 судових процесів, він обтяжений великим обсягом проблемних кредитів. Навіть, призначення нового голови правління Привату блокується у судах.
У нещодавньому інтерв'ю «Мінфіну» Ярослав Матузка, заступник голови НБУ, відповідаючи на питання про інтерес західних міжнародних груп до приватизації держбанків, зокрема, Привату, сказав наступне: «Якщо сьогодні немає, то завтра може з'явитися. Складно щось прогнозувати».
Читайте також: Ярослав Матузка про monobank: «Вони ж не запакують гроші в мішок і не зникнуть з ними»
Чому великі західні інвестори не готові розглядати купівлю Привату
Інвестори не сумніваються у привабливості бізнесу Привату, але їх бентежить проблемна заборгованість і суди.
«З 4 українських держбанків теоретично іноземцям може бути цікавий Приватбанк саме завдяки ринковій частці у роздрібному бізнесі — майже 20 млн клієнтів. Банк № 1 на ринку, дуже технологічний. Ось ця частина дуже цікава, — розповів у свіжому інтерв'ю „Мінфіну“ Томаш Фіала, власник Dragon Capital, — Але ось негативне спадщина у вигляді проблемного портфелю кредитів бізнесу, судові суперечки з колишніми власниками, швидше за все, роблять такий продаж наразі неможливим».
Він переконаний: перед приватизацією ці питання мають бути повністю врегульовані.
Читайте також: Томаш Фіала про біткоїн: «Дуже спекулятивна інвестиція, тому утримався»
Голова правління Райффайзен Банку Аваль Олександр Писарук впевнений, що зараз вітчизняні банки нецікаві іноземцям.
«Не думаю, що інтерес буде з боку якоїсь міжнародної банківської групи взагалі. Як мінімум, в найближчі 2−3 роки», — переконаний банкір. Серед причин називає загальноринкові чинники: ризик країни та зменшення банківського ринку України.
Пан Писарук уточнює, що його висловлювання справедливі для потенційних новачків.
«Однак це не означає, що ринок не є привабливим для іноземців, які вже тут працюють, зокрема, групи Raiffeisen», — підкреслює банкір.
Сама група Raiffeisen — найбільший західний гравець, не має наміру купувати банки в Україні, оскільки має в своєму розпорядженні достатні масштаби для подальшого органічного зростання.
Читайте також: Олександр Писарук: «Найбільш жорсткий банк в плані фінмоніторингу — це саме Райффайзен»
А ось угорська група OTP, якій належить ОТП Банк, вже кілька років безуспішно намагається купити ще один банк в Україні. Угорці зберігають апетит.
«Акціонер готовий інвестувати в Україну, тому у нас досить агресивна стратегія. І ми як і раніше активно дивимося, що можна тут купити. Поки безрезультатно», — розповів нещодавно «Мінфіну» Володимир Мудрий, голова правління ОТП Банку.
За його словами, вибір — невеликий. Можна купити або держбанк, або «дочку» іноземної групи, яка не розвивається і не проти піти з вітчизняного ринку.
«Але купувати невеликий банк безглуздо. Зусилля і витрати на інтеграцію практично ті ж, тому витрачати 1−1,5 року на приєднання невеликого гравця недоцільно. Якщо купувати, то досить великий банк», — упевнений пан Мудрий, який у розмові в якості можливої мети згадував Ощадбанк, а не Приват.
Читайте також: Володимир Мудрий: Торгівля акціями перетворилася в соціальну активність
Під час підготовки попереднього матеріалу «Мінфін» звернувся із запитами про можливу участь у приватизації держбанків до 6 міжнародних банківських груп: Santander, KBC, Citibank, ING, Erste та UniCredit, які теоретично могли б взяти участь у цьому процесі. Ми отримали всього 2 відповіді, які були негативними.
Читайте також: Велика четвірка: хто купить українські держбанки
Потенційні покупці Приватбанку — хто вони
Теоретично, купити Приват може інвестор, який би домовився з колишніми власниками держбанку про ненапад. Це — навряд чи можливий варіант для західних банківських груп.
А ось, наприклад, група «Альфа» цілком могла б піти на таку угоду. Інше питання — чи готова вона на поглинання «монстра», якщо навіть перетравлювати Укрсоцбанк їй довелося дуже довго.
Наприклад, у лютому була інформація про наміри Альфа-Банку купити відносно невеликий Ідея Банк. Але судячи з усього, далі розмов справа не пішла.
Домовитися з паном Коломойським, по ідеї, міг би великий вітчизняний бізнесмен. Наразі серйозні інтереси в банківській системі мають:
- Ринат Ахметов, який контролює ПУМБ — найбільший банк з національним власником. Але його група SCM ніколи не заявляла про плани нових, тим більше, великих покупок банківських активів.
- Олександр Ярославський, який тільки в минулому році повернувся до вищої банківської ліги, придбавши Банк Кредит Дніпро у Віктора Пінчука. Очевидно, йому потрібен час на перетравлення цієї непростої покупки.
- Сім'я Суркісів після націоналізації Привату отримала контроль над його колишнім сателітом — А-Банком. Зараз банк має гарні позиції в роздрібному бізнесі. Брати Суркіси судяться з Приватом з приводу депозитів на загальну суму понад $ 200 млн, які були примусово конвертовані в капітал банку, як кошти пов'язаних осіб. Тому навряд чи їх можна розглядати в якості серйозних претендентів .
- Сергій Тігіпко, банківський бізнес якого останнім часом активно зростає органічно. Бізнесмен, ніби, зберігає апетит до поглинань, але проблема в тому, що НБУ не заохочує таку стратегію. Наприклад, регулятор не дозволив купити пану Тігіпку «проблемний» Промінвестбанк
Читайте також:За рахунок чого ростуть банки Сергія Тігіпка
Скільки можна виручити за Приват?
За словами Томаша Фіали, багато що залежить від розмірів і прибутковості конкретного банку. «Є банки, які коштують менше капіталу, а є, наприклад, Райффайзен, який торгується з оцінкою 2 капіталу», — говорить інвестбанкір.
Наприклад, міноритарний пакет Укргазбанку оцінили всього у половину капіталу.
Власний капітал Привату на 1 березня — трохи менше 54 млрд грн.
Отже, якщо рівнятися на «бенчмарк» Райффайзен Банку Аваль, то за Приватбанк можна виручити 110 млрд грн, тобто менше $ 4 млрд.
Один авторитетний банкір вважає, що Приват можна продати за $ 5 млрд з урахуванням премії за контроль.
У процесі націоналізації держава витратила на Приват майже 200 млрд грн.