Нюанси «дистанційки»
Згідно з результатами дослідження, 65% респондентів перейшли з офісного на віддалений формат роботи через карантинні обмеження. При цьому 15% не змінили формат, оскільки вже давно працювали з дому, а 5% залишилися працювати в офісі.
Читайте також: Співробітники на «дистанційці» одержують зарплату на 9% більше, ніж працівники в офісі — дослідження
Однак серед переваг українці виділили вільніший графік, зниження ризику захворювання коронавірусом, можливість працювати з будь-якого місця, економія часу на дорогу та відсутність дрес-коду.
Гендерний аспект
Віддалений формат роботи складним вважають 65% чоловіків і 53% жінок. Чоловіки назвали основною проблемою те, що звичні завдання стали займати набагато більше часу.
Жінок, у свою чергу, не влаштовує необхідність поєднувати роботу з веденням побуту та доглядом за дітьми, йдеться у дослідженні.
Найбільш хвилюючі теми
До найбільш обговорюваних тем, що стосуються віддаленої роботи, українці відносять «перепрацювання», необхідність опікуватися дітьми і домашніми тваринами, режим харчування під час роботи з дому, відсутність спортивного навантаження тощо.
Читайте також: Понад 40% компаній у світі планують скорочення персоналу через нові технології
Дещо про «дистанційку»
Тим часом, згідно із дослідженням OLX 58% опитуваних працівників не проти продовжувати роботу віддалено.
Українські фрілансери проявляють високий інтерес до роботи за наймом.
Працювати віддалено після карантину дозволять співробітникам 71% керівників стартапів. Наприклад, Facebook до 2030 року планує перевести на «віддаленку» мінімум половину своїх працівників.