Підставами для таких висновків став звіт фінансових ринків, опублікований нещодавно у Великобританії. Спікер, зокрема, навів дані, що 10 років тому платежі готівкою у Великобританії складали приблизно 58% серед усіх транзакцій. У 2019 році їх частка зменшилася до 25%.
«А у 2020 році… Та хто тепер взагалі ту готівку має?», – наголосив Метью Дулі.
Він зауважив, що під час локдауну у Великобританії понад 60% банкоматів були від’єднані від системи. Тепер, після повернення до звичного режиму роботи, лише 33% з тих банкоматів було під’єднано повторно. Причина банальна – відсутність на них попиту.
Китай також перейшов на безготівкові розрахунки, щоправда, ще у 2015 році. «Такі мегаресурси, наприклад, як Алібаба та Аліекспрес повністю перевели всю стратегію розвитку на цифрові рішення, і лише 5% населення використовують платежі в готівці», – сказав експерт.
Читайте також: Хто винний в девальвації гривні
Україна не в тренді
В Україні ситуація із готівкою прямо протилежна. Як писав «Мінфін», попит на кеш з початку року у нас зростає. Так, станом на 1 вересня обсяг готівки в обігу і в касах банків склав 508,6 млрд грн, у порівнянні з 425 млрд грн на 1 січня цього року. Тобто, за 8 місяців року обсяг кеша зріс на 83,6 млрд грн або майже на 20%. А за весь минулий рік — приріс всього на 6,2%.
Фахівці називають декілька факторів, які вплинули на зростання готівки в обігу. Найпростіше пояснення — карантинні обмеження. Через локдаун кеш довше затримувався в обороті.
Свою роль відіграло також збільшення соціальних виплат у грошовій формі, в тому числі пенсіонерам, які у своїй більшості віддають перевагу кешу.
Втім, вирішальною причиною загальної любові до кешу стала тінізація економіки.