Чи так це насправді та за якого американського президента інвестори заробляли найбільше, написав журнал Forbes. «Мінфін» публікує скорочену версію статті.

Президентські перегони

Прийнято вважати, що ліберальні демократи зазвичай шкідливі для економіки і фондового ринку через схильність до великих державних витрат, тоді як республіканці та їх консервативний підхід до формування бюджету, навпаки, корисні. Це поширене переконання насправді помилкове — варто лише подивитися на статистику, починаючи із завершення Другої світової війни.

«Фондові ринки дійсно краще себе почувають при демократах, ніж при республіканцях. Це загальновідомий факт, але він не означає прямого причинно-наслідкового зв'язку», — говорить Джеремі Сігел, професор фінансів в Уортонській школі Університету Пенсільванії. З 1952 року до червня 2020 року середня дохідність фондового ринку при демократах становила 10,6% річних, при республіканцях — всього 4,8%.

Читайте також: Приборкати дракона: як заробити на фондовому ринку Китаю

Зараз, коли до виборів 2020 року залишається менше чотирьох місяців, деякі інвестори турбуються про гідність та недоліки програм Трампа і Байдена. Перемога демократів майже напевно означала б відмову від значного зниження податку на прибуток корпорацій, запропонованого Трампом, що негативно вплине на акції. Але додаткові економічні стимули і стабільність торгівлі з Китаєм були б великим плюсом для інвесторів.

Економіка та її цикли

За словами Сігела, автора класичної роботи про інвестиції 1994 року «Довгострокові інвестиції в акції», Уолл-стріт не варто так турбуватися про політику. «Ринки биків і ринки ведмедів змінюють один одного, і це пов'язано швидше з економічними циклами, ніж з президентами», — говорить він. У деяких відносинах поточна ситуація нагадує екзистенціальну загрозу, з якою Джордж Буш зіткнувся в 2001 році (просто замініть тероризм на пандемію), соціальне напруження, з якими боролися адміністрації Джонсона і Ніксона та торгову війну Рейгана з Японією у 1980-х роках.

Читайте також: Коли прийде час купувати акції Tesla

Переможцем серед президентів з точки зору кумулятивної дохідності фондового ринку став Клінтон (майже +210%). Найгірший результат показав Джордж Буш-молодший (-40%).

Головним негативним чинником для ринків була невизначеність. Наприклад, у вересні 1955 року акції за день впали на 6,5%, коли у Ейзенхауера раптово стався інфаркт після гри у гольф.

Після вбивства Кенеді в листопаді 1963 року ринок моментально просів на 3%. В обох випадках акції швидко відновилися.

Якщо залишити осторонь коливання ринку, інвесторів міг втішити той факт, що у довгостроковій перспективі стратегія «купуй і тримай» працювала найкраще. Вклавши $1000 в індекс найбільших американських компаній у січні 1945 року при дохідності 11% річних, до кінця 2019-го вони отримали $2,3 млн.