«Мінфін» з’ясував, чи варто відгукнутися на заклик і що може завадити поповнити свій портфель акціями китайських компаній.  

Вийшли переможцями

Індекс Shenzhen Composite з початку року зріс приблизно на 30% і зараз торгується на рівнях 2015 р. Аналогічним чином, Shanghai Composite оновив 52-тижневий максимум, додавши з початку року 9% .

Це зростання змусила багатьох замислитися про включення китайських паперів в довгострокові портфелі. Що надихає інвесторів?

Китай проходить коронакризу з мінімальними втратами і експерти називають його одним з переможців нинішньої ситуації. Економіка Піднебесної повернулась до росту вже у другому кварталі цього року: ВВП виросло на 3,2% (рік до року), оговтавшись від рекордних втрат першого кварталу в 6,8%.

 За підсумками року, прогнозують експерти, ріст ВВП країни становитиме близько 4%. Основним драйвером росту стало промислове виробництво, яке за підсумками кварталу зросло на 4,8%.

Оптимізм щодо фондового ринку Китаю спостерігався останнє десятиліття, що цілком зрозуміло: середній клас зміцнюється, споживання зростає, і все більша кількість жителів отримує доступ до мобільних технологій. Це лише деякі з драйверів, які, як очікується, стимулюватимуть доходи китайських компаній. 

Що насторожує? - безперервні торгові війни з США, що, безумовно, тисне і на фондовий ринок. 

Нервують інвесторів деякі економічні показники. Наприклад, роздрібні продажі в червні впали на 1,8% у річному вимірі, хоча аналітики очікували на їх зростання. Також на 3,1% скоротились інвестиції в основний капітал. Та в порівнянні із США та ЄС, які очікують на падіння економіки за підсумками року, китайська економіка виглядає стійкішою.  

Допомогти розвитку країни має і державна підтримка. Вливання в економіку Китаю перевищують $800 млрд. В першу чергу, гроші спрямовані на вливання у фінансову систему та стимулювання видачі дешевих кредитів для бізнесу. Разом з тим Китай активно розвиває інфраструктуру.

Кошти інвестують в розбудову покриття 5G, високошвидкісний транспорт, загальнонаціональну мережу зарядних станцій для електромобілів та вугільні електростанції нового покоління. «Китай намагається використати цю кризу для переходу економіки на нові технологічні рейки», — констатує експерт Олександр Габуєв.

Ринок у ріст

«Китайський фондовий ринок зростає швидше американського. При тому часто і його боргове навантаження, і оцінка ринкових активів нижче, ніж в Штатах. Це приваблює до ринку», — розповів «Мінфіну» трейдер групи ICU Віталій Сивач.

Ключовий індекс шанхайської біржі Shanghai Composite з початку року зріс на 8%. Після березневого обвалу ключові світові індекси почали відігравати втрати. Але далеко не так стрімко і, як правило, все ще «в мінусі».

Наприклад, Dow Jones все ще на 7% дешевший, ніж на початку січня, а німецький DAX – на 1,9%. Завдяки ривку технологічних компаній зумів вирости американський S&P 500, але лише на 0,3%.

Читайте також: Долар чи єна: в якій валюті перечекати кризу

Такий ріст китайських цінних паперів керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин пояснює тим, що епідемія коронавірусу почалась в Китаї раніше ніж у більшості країн, а тому Піднебесна мала більше часу для того, щоб відіграти втрати. За таких обставин, переконаний він, акції китайських компаній виглядають більш привабливо, ніж американські та європейські цінні папери.

Як купити

Сучасні технології розмивають кордони для інвесторів і дозволяють вкладати гроші в акції компаній з різних частин світу. Однак, якщо мова йде про китайський ринок, то це дещо складніше, ніж вийти, наприклад, на американський.

Найперше, що потрібно – це знайти брокера і зареєструватись у нього. Процедура ця може бути дистанційна і не набагато складніша ніж, наприклад, віддалено стати клієнтом українського банку. Після цього через сайт чи мобільний додаток можна купувати та продавати акції.

Водночас, не кожна брокерська компанія дає доступ до Китаю. Наприклад, через Фрідом Фінанс Україна купувати такі акції не можна. Виключення брокер зробив лише для виробника електроніки Сяомі та маркетплейса Alibaba.

Брокер Exante дає доступ на Гонконгську фондову біржу. Комісія за операції становитиме 0,08% від суми операції. Мінімальної суми комісії при цьому немає. Тому, скажімо, якщо купити акції на $1000, брокер візьме собі 80 центів. Потім ще стільки ж, якщо ви вирішите продати акції. Купувати ж акції, що торгуються на Шанхайській біржі, через Exante не можна.

Так само доступ до Гонконгу надає один з найбільших світових брокерів Interactive Brokers. Щоправда, комісії у нього вищі. За операції з акціями на цьому ринку треба сплатити 0,08% від суми угоди, але не менше 18 гонконгських доларів (близько $2,3). Тому, якщо ви купите акції на $1000, треба буде віддати саме цю суму.

Купувати акції на Шанхайській біржі через Interactive Brokers можна завдяки програмі Шанхай-Гонконг Stock Connect. Це означає, що брокер працює на Гонконгському ринку, але має право купувати акції і іншої біржі.

Комісія за операції на Шанхайській біржі становить так само 0,08% від суми угоди, але не менше 15 юаней ($2,14).

Читайте також: Як інвестувати в акції іноземних компаній. Інструкція

Також варто враховувати, що значна кількість великих китайських компаній торгується на американських ринках. Зокрема, це вже згадана Alibaba, її конкурент JD.com, виробник автомобілів NIO, пошукова система Baidu, ІТ-гігант NetEase та багато інших.

В чому ризики?

Незважаючи на потужність економіки КНР та зростання ринку, інвестиції в китайські компанії більш ризиковані, ніж видається на перший погляд. Цьому є кілька причин.

Протистояння зі США

Незважаючи на зростання внутрішнього ринку, Китай – це найбільший світовий експортер і, природньо, значною мірою залежить від своїх партнерів. Як наслідок, торгівельна війна зі США, яка розпочалась у 2018 році, нанесла відчутний удар по фондовому ринку країни.

Для того, щоб наглядно продемонструвати цю тезу, можна поглянути на показники індексу Shanghai Composite за останні 5 років.

Індекс Shanghai Composite у 2015-2020 рр.

Тут не складно знайти різкий обвал індексів на початку 2018 р., коли почалось торгівельне протистояння. На його фоні падіння через корона-кризу виглядає незначною проблемою.

Звісно, конфлікт створив ризики не лише для КНР, але й для світової економіки загалом. Однак, спробуйте знайти вплив цього протистояння на індексі S&P 500. Тут він майже невідчутний.

Індекс S&P 500 у 2015-2020 рр.

Тому якщо протистояння зі США почнеться з новою силою, для китайських компаній це знову стане потужним ударом. До того, ж новим елементом цієї війни може стати обмеження доступу китайських компаній на американський фондовий ринок, про що влітку вже заявляв Дональд Трамп.

Дії влади

Існує цілий ряд сумнівних дій влади КНР, які призводили до економічних та політичних проблем. Найгучніша з них – це спроба «закрутити гайки» в Гонконгу, що призвело до масових акцій протесту, втечі капіталу і ослаблення місцевого фондового ринку.

Інший приклад – конфлікт з Індією через межі кордону у червні цього року. Повідомляється, що внаслідок нього з обох сторін загинуло більше 20 військових, хоча Китай своїх втрат не визнав. Протистояння відбувається за високогірний район, контроль над яким не принесе жодних економічних зисків. А ось втрати від сварки з сьомою економікою світу очевидні.

Читайте також: Голова НКЦПФР: «Навіть дрібний інвестор має знати, що закон його захищає»

«Не потрібно забувати про ризики, які є специфічними для компаній з реєстрацією у тій чи іншій країні. Такі загрози залежать, в першу чергу, від якості регулювання, пріоритетів центральних банків та урядів, механізмів стримувань та противаг», — пояснив «Мінфіну» директор департаменту управління проектами рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулик.

На цьому фоні, переконаний аналітик ІГ Універ Михайло Федоров, збільшуватиметься протистояння всередині китайського суспільства.

«Китай виріс економічно, і завдяки цьому в Китаї з'явився середній клас і буржуазія. У той же час Китай в політиці залишається комуністичним з провідним статусом комуністичної партії. Середній клас і буржуазія однозначно увійдуть в конфлікт з вертикаллю влади КПК Китаю, і те, що ми сьогодні бачимо в Гонконзі – це лише початок майбутнього протистояння, яке гальмуватиме розвиток економіки», — переконаний він.

Роздуття бульбашки

 Частина експертів переконана, що ралі шанхайського ринку в умовах корона-кризи – не більше ніж роздування бульбашки.

Державні фінансові інститути просто виходять на біржу і скуповують акції. Ціль таких дій - продемонструвати видимість росту і, як наслідок, інтерес інвесторів.

Читайте також: Кінець Уоррена Баффета: чи поховає нинішня криза стратегію біржового гуру

Прямих доказів подібних дій немає, але дослідження Goldman Sachs продемонструвало, що влітку фонди, що орієнтовані на китайські активи, зіштовхнулись з тривалим відтоком капіталу. Таким чином, зростання якимось чином відбувається без інтересу інвесторів.

Гра у довгу

Вважається, що фондові індекси після кожного обвалу відіграють свої втрати. Мовляв, тому, якщо ви купуєте акції на 20 років наперед, можете не хвилюватись про їхню ціну. Однак китайських ринків це правило не стосується.

В 2007 і 2015 роках відбувались катастрофічні обвали Shanghai Composite, які можна побачити на графіку нижче. Ті падіння індекс не відіграв ще й досі.

Індекс Shanghai Composite у 1990-2020 рр.

Не так добре справи йшли в Шанхаї і після цих обвалів. За останні 5 років Shanghai Composite виріс лише на 4%. Дещо кращі справи у головного індексу гонконгської біржі Hang Seng, який за цей самий період набрав 16%.

Водночас, як констатує аналітик Фрідом Фінанс Україна Степан Джус, історичні дані свідчать, що європейські і тим більше американські ринки зростають швидше. Так, DAX за 5 років набрав 28%, а Dow Jones і S&P 500: 62% і 65% відповідно.

Варто ще пам'ятати про такий специфічний ризик для інвестицій в китайські цінні папери, як рішення уряду Китаю. Економіка КНР існує нібито в двох площинах — частково соціалістична з величезною концентрацією економічних рішень в урядових органах Китаю, і в форматі вільного ринку — з його відносної саморегуляцією. Зараз різко зросли ризики, пов'язані з обмеженнями через «соціалістичне управління» цілими галузями народного господарства КНР, що в поєднанні з торговими війнами з США може порушити економічну логіку і навіть найоптимістичніші показники деяких напрямків вкладень для рядових інвесторів.

Читайте такожВ пошуку нового Amazon: як заробити на IPO

Незважаючи на перспективи цілого ряду китайських компаній, ринок загалом виглядає досить ризикованим. Хоча, швидше за все, взяти участь нинішньому ралі захоче чимало інвесторів. Головне вчасно зафіксувати прибуток.

Олексій Писарев