Про зміну місця проживання думають чимало підприємців і висококласних фахівців. Про чотири найпоширеніші варіанти бізнес-еміграції «Мінфіну» розповів керуючий партнер KAC Group Володимир Гаркуша.
Куди перенести «інтелектуальний актив»
Нові податкові правила для стартапів, прописані у так званому «законопроекті 1210», змусили замислитися про переїзд багатьох IT-шників.
Для людей з «інтелектуальним активом», не прив'язаних особливо до умовно милого серцю Житомира, рід занять яких не прив'язаний до конкретної точки на карті, рекомендуються країни типу Естонії.
До категорії таких людей належать не тільки IT-шники, але і дизайнери, маркетологи, представники інших аналогічних професій. Є два варіанти отримання ВНП (tähtajaline elamisluba) в Естонії в обмін на інвестиції:
- інвестиції в комерційне підприємство на суму не менше 65 000 євро;
- інвестиції у власне підприємство не менше 16 000 євро (в цьому випадку необхідно довести свою корисність економіці Естонії).
Читайте також: Чому наші IT-шники масово налаштовані «валити» і які варіанти розглядають
В обох випадках компанії повинні існувати щонайменше за чотири місяці до подачі документів. Отримавши ВНП (подовжується щорічно), через п'ять років можна подавати заяву на отримання ПМП.
Естонія, поруч із Чехією, стає великим IT-хабом, де працюють і живуть фахівці з колишнього СРСР.
Де відкрити дрібний бізнес
Словаччина – місце редоміціляції (перенесення) умовно середніх бізнесів (разом з господарями) з України. Коли підприємець, який не має бізнесів, що дозволяють переїхати до Великобританії, хоче розміреного і спокійного життя, він обирає Словаччину.
Читайте також: Скільки отримуватимуть наші заробітчани в Литві
Там цілком можна організувати зрозумілий і передбачуваний бізнес типу готелю, ресторану, СТО. Кандидат на ВНП повинен надати доказ наявності власних коштів — близько 3000 євро. Крім того, на рахунку компанії в банку Словаччини повинно бути:
- близько 4000 євро для приватного підприємця
- близько 21 000 євро для фірми.
ВНП видається на три роки, через п'ять можна подавати на ПМП і через десять – на громадянство. Оскільки мова йде про бізнес-еміграції, то для продовження ВНП необхідно показувати близько 13000 євро на рік чистого прибутку, а також підтвердити покупку або оренду житла в Словаччині.
Еміграція для багатих
Бізнес-еміграція для заможних підприємців, які вирішили кардинально змінити місце проживання – це країни типу Кіпру або Мальти. Вартість питання і термін його вирішення відрізняється від перших двох варіантів.
Кіпр. Кандидат повинен мати у своєму розпорядженні капітал від 2,5 до 5 млн. євро, який планує інвестувати в економіку Кіпру. Іноземець, який претендує на ВНП Кіпру повинен підтвердити законність своїх доходів відповідними деклараціями.
Також потрібно надати обґрунтування, яким чином його гроші будуть працювати на економіку Кіпру. Володар кіпрського ВНП має право безвізового в'їзду до 157 країн світу і право на проживання, навчання та працевлаштування у всіх країнах ЄС.
ВНП оформлюється на рік і щорічно подовжується. Недоліки:
- до отримання ПМП іноземець не може залишати Кіпр більш ніж на три місяці,
- не може оформляти запрошення на в'їзд на Кіпр родичам.
Після отримання ПМП іноземець практично зрівнюється в правах з громадянином Кіпру. Хіба що не бере участі у виборах і не може претендувати на державні посади.
Читайте також: Названо найдорожчі і найдоступніші країни ЄС за цінами на товари і послуги (карта)
Мальта. Також варіант для «заможної еміграції». Іноземець повинен укласти договір з Уповноваженим Агентством (Authorised Mandatory). Після цього необхідно оформити резидентську карту териіном на 12 місяців, надавши документи про себе та родину, документи про стан своїх коштів та джерела їх походження.
«Вхідний квиток» для отримання мальтійського ВНП – 650 тис. євро + 50 тис. за кожного члена сім'ї у фонд Національного Економічного розвитку Мальти, який не повертається інвестору на весь термін дії його ВНП.
Певним компромісом може бути купівля нерухомості на Мальті на суму близько 400 тис. євро. Але тоді питання її реалізації, у разі відмови від мальтійського ВНП, вирішується тільки самим іноземцем.
На Мальті існують певні податкові пільги як для фізичних осіб, так і для компаній, що там зареєстровані (повернення 34 утриманих податків).
Куди «перевезти» бізнес
Варіант, метою якого не є кардинальна зміна території проживання, а швидше питання зміни податкової резидентності як особистої, так і власного бізнесу. Мова йде про Об'єднані Арабські Емірати. Там доступні два типи віз:
- 6-місячна багаторазова віза.
- Віза на 2 роки. Вона відрізняється від першого типу вимогою підтвердження наявності фінансових ресурсів для утримання заявника та його сім'ї і сплати щорічного ліцензійного збору.
Резидентська віза надається при інвестиції в нерухомість на суму 1000000 AED (близько $272,3 тис). Як альтернатива — створення компанії у вільній економічній зоні. Тоді бюджет починається з 70000 AED (близько $19 тис).
При цьому іноземець може отримати статус податкового резидента ОАЕ, як місцева компанія або фізична особа. В обох випадках це дає можливість користуватися нульовою ставкою оподаткування, а також податковими преференціями за договорами про уникнення подвійного оподаткування між ОАЕ та іншими країнами. ВНП оформляється на три роки з умовою підтвердження перебування іноземця раз на два місяці.
Якщо громадянин України серйозно вирішує для себе питання зміни місця проживання і, в принципі, наважується на кардинальні зміни у своєму житті, потрібно звернути увагу на технічні питання.
Найбільш основні — це легальне підтвердження джерел доходів (з доданими документами), з якими він збирається починати свій бізнес на новому місці. І питання податкової резидентності, коли буде не важливе питання, де ти знаходишся фізично, а де твої «точки життєвих інтересів».