Долар вже не той?

Один з найбільших скептиків щодо перспектив американської валюти – колишній глава Morgan Stanley Asia Стівен Роуч. За його прогнозам, наступного року долар може знецінитись на третину. Головними причинами цього стануть різке скорочення заощаджень населення і зростання державного боргу.

«Валюти встановлюють рівновагу між внутрішньою економічною основою країни і зовнішніми уявленнями про її силу чи слабкість. У США цей баланс стрімко змінюється, тож крах долара можливий вже найближчим часом», — переконаний аналітик.

Проти долара, на його думку, може зіграти і укріплення валют основних торгівельних партнерів США: Китаю, ЄС, Мексики і Канади. Зокрема, до посилення юаня може призвести переорієнтація Китаю на внутрішнє споживання.

Перспективи для зростання зараз має і євро, яке, на думку Роуча, зараз виглядає недооціненим на 15%. Посилення ж канадського долара і мексиканського песо може відбутись у разі зростання цін на нафту.

Більшість експертів з позицією Роуча не згодні. Адже з економічними проблемами зіштовхується не лише США, але й їх торгівельні партнери. Водночас, сумніви в майбутньому американської валюти – привід якщо не «тікати» з долара, то принаймні замислитись над можливою диверсифікацією заощаджень.

Хто найкраще зростає

«Мінфін» перевірив, які валюти найбільше зросли по відношенню до гривні з початку року. Для аналізу редакція обрала ті валюти, курси яких щоденно публікує Нацбанк. Загалом це 34 грошові одиниці.

Читайте також: Скільки можна заробити на облігаціях різних країн

Найбільше з початку року по відношенню до гривні укріпився швейцарський франк – на 16%. На другому місці – японська єна, яка збільшила свою вартість на 15%.

Відразу 3 валюти зросли в ціні на 14% — це євро, данська крона і болгарський лев, а 13% вартості додали ізраїльський шекель, шведська крона, гонконгський долар та румунський лей.

Для порівняння: долар США в цей же час приріс на 12%.

Топ-5 валют, які найбільше росли відносно гривні з початку року

Слабшими за гривню цього року виявились лише деякі валюти. Так, південноафриканський ренд втратив 8%, а мексиканське песо і турецька ліра 5 і 2% відповідно.

Практично не змінились відносно гривні білоруський і російський рублі. Перший втратив близько 0,3% своєї вартості, а другий укріпився трохи більше ніж на 1%.

Де можна купити

Купити валюту, яка лідирує за темпами зростання хоча й складніше, ніж долар чи євро, але все ж цілком реально.

Наприклад, обмін швейцарських франків здійснює цілий ряд банків, а з їхніми поточними курсами можна ознайомитись на «Мінфіні».

Водночас, це зовсім не означає, що можна просто зайти до відділення і попросити франки. Як пояснили «Мінфіну» у Приватбанку, цю валюту потрібно замовляти заздалегідь. До того ж її привезуть не в будь-яке відділення, яке ви назвете, а в одне з тих, яке працює з цією валютою.

Крім цього, можливе обмеження мінімальної суми, яку продає банк. Наприклад, в Приваті це 50 франків.

З іншими валютами буде складніше. Так, «Мінфін» відшукав лише 2 банки, в яких можна купити датську крону. Це Укрексімбанк і Правекс. Водночас у Правексі редакції повідомили, що в наявності лише трохи більше тисячі крон і їх слід замовляти.

Обирай валютний депозит в надійному банку та отримай до 3,75% річних

Загалом, якщо виникає потреба купувати екзотичну валюту, то найкраще звертатись в Укрексімбанк, який працює з 14 валютами. Хоча перш, ніж іти в його відділення, варто зателефонувати, щоб дізнатись, чи є потрібні банкноти в даний момент.

Вартість купівлі

В жодному банку, з представниками яких спілкувався «Мінфін», не повідомили що стягують комісію за обмін «екзотичних» валют. Водночас, спред (різниця між вартістю продажу і купівлі) в таких грошей часто досить високий.

Читайте також: Картки в польських злотих: хто пропонує і в чому їх «фішка»

Наприклад, Укрексімбанк 25 червня купував американський долар по 26,63, а продавав за 26,85 грн., таким чином, спред становив 0,8%. А ось для франків цей показник сягав вже 3,3%, для єни — 6%, а данської крони – 16%. Таким чином, різниця обміну в деяких випадках може навіть повністю «з’їсти» приріст вартості валюти.

Чи варто купувати

Як пояснив «Мінфіну» трейдер групи ICU Віталій Сивач, для того, щоб заощадження не знецінилися, вони повинні приносити прибуток, який хоча б нівелює втрати від інфляції. Для українців же найбільш доступні інструменти інвестування саме в доларі.

До того ж, переконаний експерт, в умовах кризи є перспективи подальшого укріплення американської валюти. «Долар зазвичай зміцнюється, коли глобальна економіка заходить у важку кризу. Інвестори виводять свої кошти з ринків, що розвиваються, і купують долар як резервну і найбезпечнішу валюту в період кризи», — зазначає Віталій Сивач.

Якщо ж інвестор побоюється інфляції в доларі, то, купуючи альтернативні валюти, він не убезпечить себе від цього ризику. «Основні центробанки світу друкують гроші синхронно, тому, якщо почнеться інфляція, то вона так само буде синхронною для всіх основних валют», — переконаний експерт.

На думку директора корпоративного департаменту рейтингового агентства IBI-Rating Ігоря Дикого, заощадження в екзотичних валютах можна розглядати лише як інструмент диверсифікації. Водночас, нагадує він, в цих валютах не вдасться відкрити депозит і отримувати відсотковий дохід.

Звісно, бувають випадки, коли альтернативні валюти різко дорожчають відносно долара, але це радше виключення.

«Наприклад, після тривалого падіння англійський фунт активно ріс у 2017 р проти долара США і міг принести його власникові хороший додатковий заробіток», — зазначає керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин. Водночас, нагадує він, той самий фунт на новинах і голосуванні за Брексіт втратив з 2014 по 2017 р більше 25% своєї вартості.

Читайте також: Карантинна тисяча: скільки і на чому можна було заробити, вклавши $1000

За таких умов, якщо все ж виникає бажання тримати частину заощаджень в незвичних купюрах, краще, щоб це була незначна частка грошей.

Олексій Писарев