Світло в кінці тунелю: чи реальна сума гарантування вкладів 100 тис. євро
Як зазначили у Фонді гарантування, треба зробити складну домашню роботу, аби сума гарантування була підвищена та виплачена. Зараз обговорюється поріг у 600−800 тисяч грн.
«По-перше, потрібна реструктуризація боргу Фонду гарантування перед Міністерством фінансів для отримання належних фінансових ресурсів. По-друге, важливе раннє реагування та рішення, спрямовані на зміцнення банківської системи та забезпечення фінансової стабільності Фонду гарантування», — зазначила Світлана Рекрут.
ФГВФО разом із Національним банком працює над стабільністю банківської системи, аби взагалі не було потреби виплачувати суми выдшкодуваня. Однак довіра українців до дій НБУ досі низька, хоча і зросла в порівнянні з настроями населення у 2017 році.
В європейських країнах сума відшкодування вкладів складає 100 тис. євро. Та за словами Світлани Рекрут, як мінімум за останні роки, не траплялися випадки, коли там дійсно виплачували таку суму шляхом ліквідації банків.
«Нашим світлом в кінці тунелю є 100 тис. євро — це найвищий рівень виплат в країнах Євросоюзу. За оптимістичним сценарієм, цього можна досягнути протягом найближчих років. Першим кроком буде підвищення суми гарантування вкладів фізосіб до рівня 600−800 тис. грн, що цілком реалістично за умови реструктуризації боргу», — зазначила Світлана Рекрут.
Читайте також: Андрій Оленчик: Гарантовану суму за депозитами треба підвищити щонайменше до 600 тисяч гривень
Захмарний борг: чому держава не гарантує вклади понад 200 тис. грн
Як відомо, у період кризи 2014−2017 років, ФГВФО змушений був залучити 80 млрд грн від Нацбанку та Міністерства фінансів України під ринкові 10−14% річних. Ці відсотки Фонд гарантування зараз продовжує сплачувати.
«На даний момент ми вже повернули понад 43 млрд грн, повністю розрахувавшись з НБУ. Все ж залишок боргових зобов’язань високий — 65 млрд грн, а також 48 млрд грн у вигляді векселів. Тому ми постійно порушуємо питання про реструктуризацію цього боргу», — поділилася Світлана Рекрут.
Читайте також: Фонд гарантування продав активи банків майже на 270 мільйонів
Яка сума гарантування є оптимальною — опитування
Дослідницька агенція Info Sapiens в грудні 2019 року провела опитування понад 2 тис. українців. Серед респондентів — чоловіки та жінки віком від 18 років з різних регіонів країни, які певною мірою цікавляться фінансовими послугами в Україні, але не обов’язково є вкладниками банків.
Дослідження показало, що третина опитаних утрималася від варіантів, якою повинна бути сума відшкодування вкладів фізосіб. 27% вважають, що держава має гарантувати вклади до 400 тис. грн. І тільки 5% переконані, що сума гарантування повинна зрости до гривневого еквіваленту 100 тис. євро.
Майже половина респондентів обізнана з розміром максимальної гарантованої суми відшкодування — 200 тис. грн. Водночас зросла кількість тих, хто вважає, що гарантовану суму варто збільшити. Зокрема, у 2017 році частка задоволених поточним рівнем відшкодування становила 47%, а у 2019 році — скоротилася до 41%.
Збільшення суми гарантування вкладів, безумовно, одна з основних умов підвищення довіри до банківської системи.