«Сподіваюся, до цього не дійде. Помилки минулого року, коли таким чином придушили експортне і промислове виробництво на 7-10%, надіюсь, будуть враховані», — каже економіст.

Серйозного курсового ризику на цей рік пан Кухар не прогнозує. Він спростовує прогноз Мінекономіки, за яким середній курс на рік становитиме 29,5 грн/$, а до кінця року 31,5 грн/$.

«Гадаю, що рік ми закінчимо в курсовому значенні 27 грн.+/-50 коп. Хоча, знаючи потяг НБУ до інфляційного таргетування, не виключено, що з нами зіграють в минулорічну ревальвацію і зміцнять курс до 25 грн/$ на літо і осінь», – заявив він і додав, що графік платіжного балансу дозволяє це зробити.

Читайте також: Аналітики спрогнозували курс гривні в травні. Що визначатиме «погоду» на ринку

Феномен позитивного платіжного балансу

За словами економіста, попри виробничі втрати та падіння доходів населення країна зберігає або нульовий, або навіть трохи позитивний платіжний баланс.

Такий феномен, на його думку, забезпечують кілька чинників:

  • заробітчани. Їх є 3 млн осіб, в Україну повернулося 320 тисяч, тобто 10%. Заробітчани дають нам $14 млрд «плюса» за платіжним балансом. Допустимо, за 2-3 місяці локдауну і простою ми втратимо $4 млрд. Але $10 млрд залишається;
  • торгівельний баланс. Він був від’ємний –$5 млрд. Цей «мінус» зменшиться до $3 млрд. По-перше, по платіжному балансу ми на $12 млрд закуповуємо щороку нафти, газу та енергетичного вугілля по імпорту. Згідно наших обрахунків по ціні енергетичних фьючерсів до кінця року — ми вже економимо $5,7 млрд. Вважайте ще один транш МВФ! Крім того, на 20% впала купівельна спроможність населення на імпорт. За результатами року це ще плюс $4 млрд;
  • туризм. Українці щороку вивозять $10 млрд, подорожуючи світом. Принаймні на пів року міжнародний туризм буде заморожений, це вже економія $5 млрд.

Читайте також: Нацбанк знизив очікування щодо переказів трудових мігрантів в Україну

«І так з будь-якою статтею витрат. Тобто цього року однозначно ми знаходимося в коридорі позитивного платіжного балансу», – резюмував Михайло Кухар.

Розійшлися в цифрах

Дефіцит платіжного балансу України в березні, за даними НБУ, становив майже $1,8 млрд, що стало максимальним рівнем з грудня 2014 року. У квітні показник може покращитися, але в цілому дефіцит збережеться.

Згідно з новим консенсус-прогнозом на 2020-2021 роки від Мінекономрозвитку, середньорічний обмінний курс за підсумками цього року становитиме 28,85 грн/$.

Водночас урядовий прогноз курсу становить 30 грн/$, а на кінець 2020 року — 29,5 грн/$.

Нагадаємо, у Держбюджеті на 2020 рік курс був закладений на рівні 27 грн/$, однак уряд вже переглянув макроекономічні показники через пандемію коронавірусної інфекції та карантинні обмеження пов’язані з нею і очікує середньорічний курс на рівні 29,5 грн/$.

Повний текст інтерв'ю читайте тут