Незважаючи на продаж Нацбанком минулого тижня майже $982 млн — з 10 до 13 березня, долар на міжбанку злетів з 25,25/25,295 до 26,19/26,22 грн/$, а обмінники минулої п'ятниці продавали долар за 26,65 гривень і вище. І це притому, що ще тиждень тому можна було без проблем купити готівкову валюту за 25,40 грн/$.
Для продажу валюти на міжбанку Нацбанк використовував не тільки Matching, але і вже таку «забуту» форму інтервенцій як аукціон.
Основними покупцями валюти цими днями були нерезиденти, які виводили за кордон частину свого капіталу, а також великі імпортери. Останні побоювалися подальшого зростання курсу і прагнули оперативно закрити зобов'язання за своїми зовнішніми контрактами.
У свою чергу експортери, навпаки, не поспішали з продажем валютної виручки. Вони почали притримувати валюту або продавати її тільки на піку котирувань, що створювало проблеми для гривні протягом торгової сесії.
Зниження Нацбанком облікової ставки до 10% річних також спрацює проти гривні. Це рішення знизить привабливість вкладень у гривневі інструменти. А отже, вільна ліквідність банків та їх клієнтів піде на валютний ринок і створить додатковий тиск на гривню.
Паніка, що вміло підігрівається через коронавірус, валютні ралі на міжнародних ринках за парою євро/долар, обвал фондових і сировинних ринків — ось той ґрунт, на якому в даний час спекулянти роблять свої статки. Вони заробляють не тільки на угодах купівлі-продажу валюти у форматі «у дві сторони», але і за рахунок різниці готівкового та безготівкового курсів. У пікові періоди ця різниця становить майже 1 гривню, що дозволяє проводити надприбуткові операції.
На жаль, населення легко піддається «промиванню мізків» в умовах економічних потрясінь. Ажіотаж зробив готівковий ринок реальним драйвером зростання котирувань.
Справедливості заради відзначимо, що обвал фондового, валютного та сировинного міжнародних ринків призвели до серйозних втрат у всьому світі. Курс російського рубля просів майже до 74 рублів за долар, нафта впала нижче 35 доларів за барель, а за парою євро/долар спостерігалися валютні ралі від 1,147 до 1,1078 долара за євро. Експорт Китаю скоротився на 17%. Все це призведе до погіршення показників зростання світового ВВП до рівнів 2,5%-2,7% за рік, а то і нижче.
Переговори України з МВФ можуть сильно затягнутися і в цій ситуації становище нашої країни з її сировинною моделлю економіки погіршується. Це серйозний виклик як для нового уряду, так і для Нацбанку.
Що буде з валютним ринком найближчим часом
На поведінку учасників торгів і цього тижня вплинуть наступні фактори:
1) Проведення Нацбанком валютних інтервенцій. В умовах істерії навколо коронавірусу, а також в результаті погіршення показників на міжнародних ринках, буде спостерігатися підвищений попит на валюту. Попит буде як з боку нерезидентів, які виходять з ОВДП, так і з боку місцевих великих імпортерів.
Ситуація складається явно не на користь гривні і Нацбанку доведеться гасити нові валютні пожежі. За минулий тиждень він уже витратив майже $1 млрд і від готовності регулятора проводити такі вливання другий тиждень поспіль буде залежати динаміка курсу на міжбанку. Використовувати регулятор для своїх інтервенцій буде Matching, а також аукціони;
2) Наближення періоду бюджетних платежів у клієнтів. В кінці цього тижня починається черговий період розрахунків бізнесу з державою, що частково підтримає нацвалюту. Дефіцит гривні у більшості клієнтів буде сприяти продажу валютної виручки експортерами, а також обмежить можливості імпортерів щодо її скупки;
3) Поведінка готівкового ринку і спекулянтів. Підвищений попит на валюту з боку населення, що запанікувало, перетворив готівковий ринок в один з головних чинників формування курсу. А зростання валютних ризиків призвело до збільшення спреду між купівлею і продажем готівкової валюти. Спекулянти продовжать грати на різниці між котируваннями міжбанку і готівкового ринку. Це створює серйозну загрозу подальшої девальвації гривні.
Читайте також: Готівковий ринок: чи чекати на новий обвал гривні
Користуючись істотною нестачею валюти на торгах — спекулянти продовжать спроби розгойдати котирування протягом щоденних міжбанківських сесій, підлаштовуючись під дії великих гравців;
4) Аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП та ліквідність у банківській системі.
ОВДП. 17 березня Мінфін України спробує розмістити гривневі облігації на 154 дні, 490 і 1064 дні, а також валютні доларові папери на 294 дня. Загальна сума розміщень станом на вечір 13 березня Мінфіном України ще не оголошувалася.
Мінфіну навряд чи вдасться продати нерезидентам великі обсяги гривневих паперів. Особливо, якщо врахувати зниження Нацбанком облікової ставки до 10% річних, а той факт, що після обвалів на фондових ринках США і Європи облігації країн розміщуються важко. Тож на великий приплив валюти на міжбанк від нерезидентів ми б не розраховували.
Читайте також: Чи можливий в Україні дефолт та чи є для нього передумови
А ось перспективи з розміщення доларових облігацій — досить райдужні. Незважаючи на значні проблеми на світових ринках, основне питання для інвесторів полягає в рівні дохідності. Якщо чиновники Мінфіну та потенційні покупці зійдуться в ціні — певний обсяг валютних ОВДП (за нашими розрахунками до $200-300 млн за номіналом) — цілком може бути розміщений.
Ліквідність банків. За рахунок масованого продажу валюти Нацбанком, обсяг гривні у банківській системі поступово скорочується. Необхідність розрахуватися з бюджетом також спрацює на користь нацвалюти.
«Мінфін» прогнозує на цей тиждень зменшення обсягів коштів, розміщених банками в депсертифікати НБУ як мінімум ще на 4-7 млрд гривень.
Залишки на коррахунках банків будуть в межах 41 — 55 млрд гривень. Основна частина клієнтів та фінустанов буде відчувати дефіцит гривні.
5) Міжнародний фактор. Ситуація з коронавірусом тільки загострила торгові і валютні протиріччя основних світових гравців. Більшість провідних світових економістів говорять про те, що вірус загострив економічні проблеми більшості країн планети. Падіння цін на нафту і скорочення споживання інших видів сировини будуть «бити» по ринках, що розвиваються. Валюти на них буде надходити менше, до того ж відбувається втеча капіталів у розвинені країни.
Масовий перетік інвестиційних і спекулятивних грошей буде розгойдувати міжнародні ринки. В тому числі і пару євро/долар, крос-курс яких хоч і опосередковано, але сильно впливає і на співвідношення цих валют до гривні. У нашому випадку це призведе до великої волатильності курсу євро до гривні найближчим часом.
Прогноз міжбанківського і готівкового курсів на 16-20 березня
На міжбанку
Нестача валюти на торгах – виходи і невиходи Нацбанку з продажем відсутніх обсягів долара на міжбанку і ціни, за якими регулятор буде продавати цю валюту — залишаться головними чинниками формування курсу.
Аукціон Мінфіну України з розміщення облігацій та ліквідність банківської системи будуть опосередковано впливати на курс. Необхідність розрахунків бізнесу з бюджетом допоможе Нацбанку в його зусиллях з утримання гривні від подальшого падіння.
За нашими розрахунками Нацбанку доведеться витратити ще $450 — 700 млн у вигляді інтервенцій, щоб хоч якось стабілізувати ситуацію і зупинити девальвацію гривні цього тижня.
За прогнозами «Мінфіну», враховуючи несприятливу для гривні ситуацію на валютному ринку, курс долара на міжбанку в період з 16 до 20 березня буде перебувати в межах дуже широкого коридору 25,95-26,90 гривень.
Обсяги операцій на торгах складуть:
У понеділок-середу ми прогнозуємо обсяги операцій на міжбанку в межах $310-390 млн при укладенні до 510-620 угод;
У четвер — п'ятницю — особливого зниження активності до кінця тижня не буде. За розрахунками «Мінфіну» обсяги операцій складуть $ 300-360 млн при укладенні до 420-490 угод.
Готівковий ринок
Курси обмінників будуть орієнтуватися на реальний попит та пропозицію з боку населення (а попит поки що зростає) з постійною оглядкою на ситуацію на міжбанку. Це призведе до частої зміни цінників обмінників протягом дня.
Читайте також: Долар залишиться на рівні вище 26 грн. Прогноз читачів «Мінфіну»
Більше того, поширення коронавірусу призвело до обмеження авіасполучення між багатьма країнами. В результаті доставка готівкової валюти для підкріплення кас банків і фінкомпаній зараз стала ускладненою. Тому буде відчуватися дефіцит готівкової валюти в обмінниках, що створить психологічний тиск на курс. Фінансисти будуть додатково заробляти на цьому і намагатися максимально завищувати свої цінники.
Обмінники будуть працювати в режимі «з обороту», але зі збільшенням спреду в межах 25-65 копійок за доларом, 25-80 копійок — за євро і 0,003-0,010 гривень за рублем.
На 16-20 березня в обмінниках фінкомпаній курс буде в межах 25,90-27,50 гривень, а в банках 25,75-27,60 гривень.