Е-гривню вже тестували 

Смолій нагадав, що у 2018 році Нацбанк уже проводив пілотний проєкт та тестував використання електронних грошей серед своїх співробітників. Тестування базувалося на технології блокчейн та інфраструктурі платіжної системи «Простір».

У обіг було випущено обмежений обсяг е-гривні – трохи більше 5 тисяч гривень. Вся емісія е-гривні увійшла до готівки в обігу поза банками.

Читайте також: Е-гривня. Коли і для чого її запустить Нацбанк

Робочі групи тестували різні операції з е-гривнею, наприклад:

  • створення електронного гаманця у веб-браузері та встановлення мобільного додатка;
  • поповнення електронного гаманця е-гривнею за допомогою картки НПС «Простір»;
  • переказ е-гривні на інший електронний гаманець (P2P);
  • поповнення балансу мобільного телефону;
  • погашення е-гривні на безготівкову картку PROSTIR.

Регулятор планує повернутися до ідеї

За даними Банку міжнародних розрахунків, сьогодні 80% центробанків у світі в тому чи тому вигляді працюють над цифровою валютою. Половина з них вже перейшла від досліджень до практичних експериментів. Національний банк теж планує повернутися до реалізації ідеї.

«Ми продовжуємо досліджувати можливість випуску е-гривні, і готові будемо повернутися до цього питання, коли будемо переконані, що не лише здатні це реалізувати з технологічної точки зору, а й що це не стане на заваді реалізації нашого мандату – забезпеченню цінової та фінансової стабільності», — заявив голова НБУ.

Бачення НБУ полягає у тому, що е-гривня буде звичайною (фіатною) валютою в електронному вигляді, що має обмінюватись на готівкові або безготівкові кошти у співвідношенні 1:1.

Як цифрова валюта може вплинути на ринок платежів

Цифрова валюта під егідою Нацбанку може сильно вплинути на ринок платежів: це потенційний конкурент звичній безготівці, на якій зараз заробляють платіжні системи і банки.

Незважаючи на теоретичний статус ідеї, НБУ дуже оптимістично дивиться на її перспективи: вже через 5-7 років близько 20% всіх гривень в обігу будуть повністю цифровими. Цифрова гривня буде таким же зобов'язанням української держави, як і паперова. Просто її не буде існувати фізично.

Як функціонують електронні гроші

На відміну від справжніх грошей, електронні існують та поширюються за допомогою інформаційних технологій та не є лише записами на рахунках у банківських установах.

Наразі електронні гроші тестують у всьому світі, однак їхнє повноцінне використання в обігу не відбувається.

Нагадаємо