Про причини зменшення державних доходів і можливі наслідки невиконання бюджету, на свій сторінці у фейсбук розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Бюджетні проблеми вирішить скорочення витрат

У нас велика зрада. Бюджет не виконується. Це було і минулого року. І перейшло в січень 2020 року. І тепер модно стало говорити, що «довели країну» і «ми всі помремо». І, звичайно, що тепер дефіцит бюджету буде такий великий, що ми загрузнемо у боргах.

По-перше, невиконання бюджету не призводить до зростання дефіциту бюджету. Парадокс, скажете ви? Не зовсім. Просто коли у вас недостатньо доходів бюджету, ви не перекривав недостачу за рахунок боргу, а просто скорочуєте витрати.

Це по-розумному називається словом «секвестр бюджету». Але слово занадто розумне. І несе на собі стільки негативу, що його краще не вимовляти вголос. І просто голосують в парламенті зміни до бюджету, яким скорочують витрати. Добре, що ми у програмі з МВФ, який не дає роздувати нам дефіцит бюджету, а отже і нарощувати борг.

Чи погано, що в Україні не виконується бюджет. Так, це неприємно. Але тут важливо розуміти. У нас не виконується бюджет чому? Якщо ми бачимо, що це пов'язано з проблемами в економіці, що це результат падіння економіки, то це дуже погано. І це сигналізує про проблему. Яку треба виправляти. А якщо ні – то це всього лише  головний біль для уряду.

Гривня сильніша –доходів менше

Чому у нас проблема з виконанням бюджету? Вся справа в курсі. Справа в тому, що одним з основних джерел наповнення бюджету є надходження з митниці. А вони прямо прив'язані до курсу.

Коли в бюджеті минулого року курс забивався на рівні 29, а за фактом він вийшов 24, то митниця не виконала план. Суттєво не виконала. І як результат, ми отримали дірку.

Та ж історія трапилася і в січні 2020 року. Хоча з одного боку, тут різниця прогнозного курсу (27) і реального (24,5) не така велика. Але з іншого боку, у грудні, зіткнувшись з гострою нестачею коштів, Мінфін змушено підзакрутив гайки, зокрема, не повернувши все ПДВ, що належало експортерам. Довелося повертати вже цього року. Що і збільшило, раптово, дірку, яку всі радісно почали обговорювати. Тож брати дірку січня і множити її на 12, прогнозуючи апокаліпсис за підсумками року, абсолютно не вірно.

Читайте також: Як купити митний конфіскат

Але тут важливо розуміти, що митниця дає не менше, ніж раніше. А дає менше плану. Який у нас прив'язаний до курсу. І якщо ми беремо дані з вересня 2018 року до січня 2019 року і порівняємо їх з даними з вересня 2019 року до січня 2020 року, то ось що вийде.

Імпорт зріс з $23,5 млрд до $23,7 млрд. А митні платежі зросли з $6 млрд доларів до $6,2 млрд доларів. Коротше кажучи, при зростанні обсягів імпорту на 170 млн доларів імпортні платежі зросли на $250 млн. А у відсотковому співвідношенні зростання більш ніж вражаюче. І як не крути, це показує, що митниця почала працювати набагато ефективніше. Тож не варто шукати чорну кішку в темній кімнаті, вона в іншому місці. Вся справа в курсі. А, вірніше, в його прогнозі.

Тепла зима охолодила промисловість

При цьому, економіка продовжує зростати. І навіть уповільнення останнього кварталу 2019 року, коли зростання склало всього 1,5% ВВП, не змінили того факту, що за підсумками року економіка зросла на 3,2%. І зросте вище 3% у 2020 році. За прогнозами всіх тямущих економістів.

Чому економіка сповільнилася? По-перше, у всіх на вустах падіння промислового виробництва. Яке було викликано проблемами на ринку металургії і теплою зимою. Тепла зима – це значить менша потреба в енергії, а значить і менше її виробництво.

А металурги зупиняли виробництво тому, що ціни на метал різко знизилися, при цьому, ціни на руду, основну сировину, залишалися високими. Сенсу працювати для багатьох просто не було.

Читайте також: Індикатор економічних настроїв знизився на 10,4% — Держстат

Додалося до цього й те, що у зв'язку з погодними хороводами врожай цього року зібрали і переробили раніше. Якщо пам'ятаєте, другий квартал відзначився різким зростанням ВВП. Коли порівнюють квартал до кварталу минулого року. У тому числі тому, що у зв'язку з ненависним Гретою Тумберг глобальним потеплінням, урожай вродив раніше. Його раніше і почали збирати. В результаті, отримали більше зростання агросектору у 2-му кварталі, і менше в 4-му.

Чи буде дефолт?

І так, нам не загрожує страшний дефолт. Якщо ми будемо залишатися у програмі з МВФ. Тоді той помірний дефіцит бюджету, що у нас є, близько 2% від ВВП, буде легко профінансований за рахунок запозичень. Як і робиться в усьому світі. І точно так само у нас не буде проблем доступу до ринків для рефінансування боргів, термін погашення яких закінчується у 2020 році.

Читайте також: Зростання економіки сповільнилося. Де шукати винних

Якщо ж ми втратимо співпрацю з МВФ, наприклад, обравши, що нам дорожчий добробут деяких окремих дуже авторитетних товаришів, то проблема дефолту знову вийде на перший план. Але тоді, вже точно, не буде проблеми менших надходжень від митниці через зміцнення курсу гривні. Бо коли ми втратимо співпрацю з МВФ, то курс швидко побіжить у звичному напрямку. У звичному нам за довгі роки девальвацій.