Про те, з якими труднощами може зіткнутися економіка нашої країни і чого чекають міжнародні інвестори, у колонці для НВ розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Лебідь поки що не народився
Ринки забули про коронавірус. Ще тиждень тому панічні статті і деякі рейтингові агентства пророкували народження чорного лебедя з пробірки з китайським вірусом, деякі дні на торгових майданчиках були тотальними розпродажами. Навіть цього понеділка китайські спекулянти, повернувшись з канікул, відчайдушно намагалися наздогнати світовий тренд, в результаті чого китайські ж біржі впали на 7% за день.
Здавалося, ось воно. Китайська економіка не витримає під тиском заходів щодо боротьби з вірусом. У результаті найбільше падали сировинні ринки, особливо радувала нафта. Але минуло кілька днів. Страх пройшов. Ринки згадали, що вони супероптимістичні, і акції вже відіграли абсолютно всі втрати останніх тижнів. У результаті, індекс S&P500 відкриється в п'ятницю на позначці в 3345 пунктів, черговий рівень історичного максимуму. Ось такий хороший імунітет зараз у ринків.
Читайте також: Світ «купить» майже будь-яку кризу. І навіть китайську
Китайські проблеми тепер йдуть у фоновому режимі. І, звичайно, якщо вірус раптом вирветься назовні, то може знову вдарити по котируваннях. Але в цілому пандемія жахливого вірусу повторила історію з третьою світовою, яку ринки відігравали в перші тижні січня. Тим більше, що перед очима приклади двох попередніх зараз з Китаю, які в підсумку вдарили по економіці Піднебесної, але не так, щоб дуже сильно і критично.
Виборчий процес
Цього тижня спекулянти більше цікавилися американською політикою, тим більше, там все спекотніше й спекотніше. До виборів ще більше півроку, але градус вже підвищився. Цього тижня передбачувано провалився імпічмент Трампу, за який не проголосували прихильники Трампа, позначивши його незграбну постать, як головного фаворита на прийдешніх виборах. Хто складе йому конкуренцію від демократів поки що неясно. Наше українське сонце Байден, раптово, виявився лише четвертим на першому етапі праймеріз. Хоча хто там ці праймеріз виграв, здається, демократи так і не змогли підрахувати, але лідери кардинально відрізняються.
З одного боку, це комуніст і псих Берні Сандерс, який як чорт з табакерки може стати тим самим чорним лебедем для ринків, з іншого — молодий і перспективний Піт, з прізвищем, яку можна називати, але неможливо вимовити. Перемога останнього буде свідчити про прогрес, а ще розірве всі можливі скріпи в Кремлі, що, як і падіння цін на нафту, не може не радувати. Все ж таки відкритий гей ще не був президентом США, і якщо американське суспільство до цього може бути готовим, то ось ряди скріпних держав можуть проголосити прихід антихриста і почати готуватися до кінця світу. У будь-якому випадку, буде цікаво. Перемога Трампа влаштує ринки. Точно так само, як їх влаштує перемога будь-якого некомуніста з боку демократів.
Мобільні облігації
На тлі загального позитиву світових ринків, український сегмент зростав. Більш того, на ринок навіть вийшов новий корпоративний емітент, що з українськими компаніями трапляється вкрай рідко. Щоправда, емітент лише стосовно українців, адже на ринок вийшла компанія Vodafone Ukraine.
Купуй ОВДП та отримуй стабільний дохід до 10,2% річних
Компанія випустила бонд на $500 млн з дохідністю 6,2%. А інвестори згадали прекрасні часи, коли на ринку торгувалися облігації іншого мобільного оператора, Київстар, який єдиний не пішов на реструктуризацію.
Підтримка Фонду відкладається
Інвестори перебувають в такому прекрасному настрої, що здатні тимчасово ігнорувати будь-які погані новини. Як, наприклад, ситуацію навколо МВФ. Цього тижня український парламент знову проявив себе як збіговисько анонімних імпотентів і пішов довгою процедурою голосування ринку землі, яка передбачає голосування по черзі за кожну з поданих спам-правок. У підсумку, саме голосування триватиме десь до квітня.
Що це означає? Що до квітня парламент не зможе голосувати нічого іншого. А отже, не пройде і «антиколомойський» законопроект. Який, теоретично, повинен був йти на порядку денному до ринку землі, але був змінений небайдужими депутатами до невпізнання і взагалі не потрапив до зали. В результаті, перше читання цього закону буде як мінімум в квітні.
По-перше, за цей час в українських судах може статися що завгодно. По-друге, це означає, що доки не буде ні програми МВФ, ні підтримки ЄС або Світового Банку. Враховуючи тягу до травневих свят, навіть якщо ринок землі буде проголосований у квітні, то друге читання «антиколомойского» закону з'явиться не раніше травня-червня. І тільки після цього може бути винесене питання на правління МВФ.
Отже, ми отримаємо програму не раніше середини літа, а може бути і у вересні. І це на тлі того, що спочатку ринки очікували її у вересні 2019 року. Доки на ринках ейфорія, українська економіка може цього і не відчути. Але варто настроям змінитися, варто якійсь критичній масі інвесторів замислитися — і тут поїзд може розвернутися і полетіти в іншу сторону. І що буде цим помахом крила метелика передбачити неможливо. Вона може прилетіти з Верховного Суду, а може з будь-якої точки земної кулі. І буде великий бада-бум.
Поки ж інвестори позитивні, навіть зберігається попит на локальні папери на первинному ринку. Аукціони Мінфіну стали не такими успішними, як під тиском низьких ставок, так і відтоку коштів з фондів, що інвестують в локальні валюти у всьому світу на тлі вірусного китайського переляку, але, як і раніше, стабільно поповнюють скарбницю.
Читайте також: Мінфін залучив до бюджету 2,3 мільярда на розміщення ОВДП
Все ж у січні інвестори купили внутрішні державні облігації на суму в $300 млн, повторивши результат листопада. Навіть гривня, схоже, пройшла січневу аномалію і знову повернулася до зростання. Мабуть, у січні ми бачили-таки залишки сезонності, плюс загралися українські банки, яким дали можливість купувати більше доларів на свою валютну позицію (з 20-го січня). І вони дружно цією можливістю скористалися.