Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла поправку до законопроекту №1210, яка передбачає підвищення річних лімітів граничного доходу для ФОПів 1-3-ї груп.

«Рішення про підвищення лімітів для ФОПів вважаю абсолютно доцільним і своєчасним. Але воно не має ніякого відношення до виправлення ситуації зі «схемами з ФОП», – вважає Володимир Дубровський.

Водночас експерт наголошує на необхідності скасування законів про РРО, які передбачають значне розширення кола РРО-зобов'язаних. На його думку, в умовах тотальної фіскалізації підвищення лімітів полегшує життя схемникам і «дроблення» бізнесу на псевдофопи.

Йдеться про випадки, коли великі підприємства змушують своїх співробітників реєструватися як ФОПи. Це дозволяє їм економити на податках із зарплати. Або ж крупні компанії подрібнюють свій бізнес, щоб розподіляти оборот і мінімізувати податки.

Читайте також: Деофшоризація або демонізація: про спірні норми законопроекту №1210

Хто серед зацікавлених

«У мене є підозра, що власники великих магазинів і десятків псевдофопів навіть зацікавлені, щоб, з одного боку, ввести касові апарати, а з іншого – підвищити ліміти», – зауважує експерт.

Наявність РРО відкриє для інспектора можливість прийти до ФОПа з перевіркою, знайти порушення і накласти штраф. Таким чином є ризик винищення дрібних підприємців. Для великих компаній чим менше конкурентів, тим краще. За перевірки вони не хвилюються, їхні доходи дозволяють найняти фахових бухгалтерів, які надійно прикриють всі тили.

Потрібні гроші? Обирай кредит зручно і швидко в каталозі від «Мінфіну»

Як вирішити проблему «дроблення»

Експерт не виключає, що компанії – власники десятків псевдофопів скористалися можливістю полегшити собі життя і приєдналися до справжніх ФОПів у вимогах збільшити ліміти.

«Боротися з «дробленням» треба точно не за допомогою касових апаратів, і не за допомогою контролю лімітів. Потрібно проводити аналіз власне бізнес-моделей. І з перевірками приходити не до десятків ФОПів, а до власника компанії, на якого вони працюють», – переконаний Володимир Дубровський.

Читайте також: Тотальна фіскалізація. П'ять кроків до порозуміння з ФОПами

Які ліміти підвищать

Згідно з поправкою, ліміти для ФОПів, в рамках яких вони зможуть зберегти знижені податкові ставки, будуть підвищені:

  • для 1-ї групи (не використовують найману працю, працюють самі на себе) ліміт річного доходу підвищили з 300 тис. до 1 млн грн;
  • для 2-ї групи (не більше 10 найманих працівників) — з 1,5 млн до 5 млн грн;
  • для 3-ї групи (необмежений штат працівників) — з 5 млн до 7 млн грн.