Зміна тренду щодо курсу гривні
Якщо наприкінці грудня 2019 року 1 долар коштував 23,2 гривні, то на початку лютого американська валюта подорожчала до понад 25 гривень.
Читайте також: Нацбанк продав $143 мільйони для порятунку гривні
Які чинники спричинили девальвацію гривні
Девальвацію гривні спричинили одразу кілька чинників, кажуть в НБУ.
По-перше, на початку року збільшилися державні видатки, пов’язані з експортерами — їм відшкодовували податок на додану вартість.
Експорт товарів в Україні, як і в більшості країн світу, не обкладається ПДВ, його накладають лише при імпорті товарів. При цьому, експортуючи, компанія формує так званий податковий кредит з ПДВ, який згодом має право відшкодувати з бюджету.
Читайте також: Уряд скасував 27 тисяч санкцій проти експортерів та імпортерів
Через отримання грошей з бюджету в експортерів не було потреби продавати валюту, тому вони в січні не виходили на валютний ринок. Це зменшило пропозицію валюти, що вплинуло на курс.
Читайте також: Прогноз валютного ринку в Україні на лютий
По-друге, у січні 2020 року активно працювали імпортери.
«Водночас після свят імпортери, особливо споживчих товарів, поповнюють свої товарні запаси і формують дещо більший попит на валюту», — додають у Нацбанку.
Там зазначають, що девальвацію гривні викликали винятково ринкові чинники. При цьому, після зміни напрямку руху курсу валют Нацбанк не став змінювати своєї політики.
Як у Нацбанку реагують на поведінку гривні
«Політика Національного банку жодним чином не змінилася — ми не впливаємо на рух курсу, курс визначається ринком. НБУ продовжує згладжувати надмірні коливання», — додали у Національному банку.
Чому гривня так сильно зміцнилася минулого року
У Національному банку зростання курсу гривні у 2019 році пов’язують зі сприятливою ситуацією на світових ринках. Зокрема, високими були ціни на товари українського експорту (агропромисловості) при дуже великому врожаї. Водночас ціни на товари українського імпорту були відносно низькими (зокрема, ціни на газ та нафту).
Також у Нацбанку зазначають, що на зміцнення гривні вплинули інвестиції іноземців у державні боргові облігації — близько $4,3 мільярда.
Читайте також: Що з курсом гривні: локальний «відкат» чи падіння
Наприкінці 2019 року гривня істотно зміцнилася ще й через продаж валюти державними компаніями. Зокрема, близько пів мільярда доларів на ринку продав Нафтогаз. Ці кошти компанія отримала від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Раніше повідомлялося
- Українська гривня за офіційним курсом за період з початку січня знизилася до долара США на 5,7% — до 25,03 грн/$, до євро — на 4,7% – до 27,66 грн/євро.
- У 2019 році по відношенню до гривні девальвували всі світові валюти. Зокрема, американський долар — на 14,5%, євро — на 16,2%. У кінці 2019 року офіційний кус долара в Україні опустився майже до 23 грн/$.
- Основними причинами зміцнення гривні в Нацбанку називали значний приплив інвестицій в ОВДП з боку нерезидентів, валютні перекази від заробітчан та фінансову стабільність держави.