Про плани перетворити Укрпошту у «квазібанк» написав у Facebook міністр інфраструктури Владислав Криклій. Опосередковано підтвердив його слова і генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський. Він повідомив, що, робота над отриманням дозволу Укрпошті працювати з коштами населення в рамках обмеженої банківської ліцензії знаходиться «в процесі».
Ідея розширення функцій Укрпошти не нова. У 2017 році в Верховній Раді був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв'язку» (№6601).
У прес-службі Укрпошти повідомили «Мінфіну», що ухвалення цього проекту дасть можливість для 17 млн жителів сіл (37% населення України) отримати сучасні фінансові послуги.
Читайте також: Кабмін зобов'язав Укрпошту здати або продати надлишкове держмайно
«Вони зможуть відкривати депозити, щоб зберігати гроші, оплачувати карткою комунальні та інші послуги, а також матимуть змогу приєднатися до величезного ринку онлайн-торгівлі», — наголошують в компанії. Водночас, зазначили в Укрпошті, про можливість надання кредитів мова не йде.
В компанії підрахували, що якщо Укрпошта виконуватиме банківські функції, держава зможе скоротити витрати на сплату комісії за послуги з доставки та виплати пенсій, грошових допомог і субсидій. Також завдяки змінам в Укрпошті планують вирішити питання безпеки листонош, яким не доведеться носити готівку.
В прес-службі наголошують, що Укрпошта не буде діяти на полі комерційних банків. «Підприємство планує надавати сучасні фінансові послуги клієнтам, яких і так обслуговує, оскільки Укрпошта працює в населених пунктах, де немає жодного банку», — наголошує компанія.
За даними Укрпошти, для будь-якого банку надання фінансових послуг в сільській місцевості є збитковим. У компанії наголошують, що банки не розширюють, а скорочують кількість свої відділень. Так, минулого року було закрито 980 офісів банків, а у 2017 – 827. Станом на 1 жовтня цього року в Україні загалом діє 8205 відділень банків. Натомість Укрпошта має 11 тис. відділень.
Хто проти
- Негативно висловлюється щодо можливості банківської діяльності Укрпошти НБУ. Причина такої позиції регулятора в тому, що сумарна частка державних банків вже перевищує 50% ринку.
- Критично до можливих змін поставилось також Головне науково-експертне управління Верховної Ради: «Пропозиція про можливість надання банківських послуг юридичними особами, які не є банками, доволі сумнівна», — зазначили експерти.