Чому гривня слабшає, на своїй сторінці у Facebook розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. «Мінфін» пропонує ознайомитися з його думкою.

А чи була піраміда?

Судячи з усього, аномально міцна гривня закінчилася. І тепер ми бачимо, як валютний ринок швидко відіграє втрати. Межбансковский ринок вже наблизився до 25, чорний — взагалі вилетів вище 25,5.

Чому? Для початку давайте зрозуміємо, чому гривня була міцною. Навіть надто міцною, як для вересня місяця.

Спочатку цього року Україні сприяє світова кон'юнктура. Ціни на український експорт були високі, ціни на імпорт – знижувалися. Це вже приємно для національної валюти. Плюс додався фактор іноземної участі на внутрішньому борговому ринку. У цьому моменті має заграти тривожна музика і всі можуть подумати про теорію змови, про піраміди держборгу та іншу нісенітницю, якою люблять годувати довірливих обивателів.

Але ніякої піраміди немає. Тому що, з одного боку, боргове навантаження на Україну постійно знижується. Якщо 2017 рік ми починали з відношенням боргу до ВВП на рівні 80%, то зараз цей показник становить 55%. Це значний прогрес. І зростання боргового навантаження, коли будують піраміду, зазвичай виглядає з точністю до навпаки.

З іншого боку, дохідність постійно знижуються. По мірі того, як конкуренція іноземців підвищує попит, а НБУ поступово знижує ставку, падали і дохідності розміщення облігацій. Тож піраміди немає. Але є повернення іноземців на борговий ринок. І з початку року їх зайшло в країну вже на 4 млрд доларів.

Повірили в диво

В результаті гривня увійшла в вересень в бадьорому настрої і хорошій формі. І ми не побачили початку осінньої сезонності. Що допомагало гривні восени? З одного боку, величезний оптимізм, який поділяли і інвестори і суспільство. Споживчі настрої українських покупців близькі до історичного максимуму, рівень довіри до влади – безпрецедентно високий.

Це не може не позначитися на курсі національної валюти. Люди вірять у диво і це допомагало гривні. Інвестори бачать приклад Словаччини, яка зробила реформи і це призвело до зміцнення її валюти майже в 2 рази. У підсумку, гривню купували і купували. Або, вірніше, сказати, не продавали українські гравці.

Обирайте валютні депозити зі ставкою до 6% річних і додатковим бонусом

І вишенька на торті – останній аукціон з розміщення державних облігацій у вересні. Там Мінфін запропонував 5-річні облігації і несподівано зіткнувся з супер попитом. У підсумку, іноземці купили папери більш ніж на 500 млн доларів за один аукціон. Тобто в країну за тиждень зайшло більш ніж 500 млн доларів. І навіть враховуючи активний викуп НБУ, гривня на цьому тлі підстрибнула і дійшла аж до 24,0. Чергова психологічна позначка.

Читайте також: S&P дав прогноз курсу гривні та зростання ВВП України

Удар по оптимізму

А що тепер? Мінфін публічно оголосив, що більше не буде пропонувати ринку найдовші ОВДП терміном на 5 років. А це означає, що вливання нерезидентів на валютний ринок цього року будуть мінімальні.

А що оптимізм? По ньому теж був нанесений удар. Його добре видно на графіку єврооблігацій України. Вони росли місяць за місяцем, показавши вражаючу динаміку. Але потім приїхала місія МВФ і почалося. Спочатку будинок Гонтарєвої спалили невідомі шанувальники однієї відомої людини. Потім раптом виявилося, що Україна може піти на компроміс з Коломойським. І інвестори злякалися. І від'їзд місії МВФ без укладення домовленостей теж їх не порадував. Не налякав, але змусив насторожитися. А потім ще й Данилюк, той чоловік, завдяки якому інвестори сприйняли перемогу Зеленського позитивно ще в квітні, подав у відставку і пов'язав її з впливом Коломойського.

Цілий набір приємних новин у стислі терміни. І багато хто вирішив, що було б непогано зафіксувати прибуток після тривалого періоду зростання. Це ще не розпродажі, але вже і не оптимізм. Такі настрої не пройшли і повз локального ринку. І бізнес тепер теж напружився. Він все ще оптимістичний, але вже напружений. Ще й на тлі інформаційного бардаку, який породила геніальна комунікація великих комунікаторів від влади про формулу Штайнмайєра.

Читайте також: Ворожіння на валютній гущі: Хто найбільш точно прогнозує курс гривні

У підсумку, економічні агенти отримали сигнал, що більше гривня рости не буде. А отже можна купувати долари, поки вони дешеві. «всі побігли і я побіг». Поки що ситуація в економіці стабільна і далеко бігти сенсу немає. Але за рахунок виносу до 24-ох вийшов ефект стиснутої пружини. І тепер гривня здійснює стрибок назад замість тихого відходу на підготовлені позиції.

А як же оптимізм населення? Начебто він ще залишається. Але. Тиха українська ніч, але сало краще сховати.