На перший погляд, умови податкової амністії виглядають дуже привабливо. Громадянам пропонують розповісти про всі «ліві» заробітки та активи і заплатити з них мінімальний податок. Фіскали обіцяють не цікавитися, звідки у декларанта взялися будинки, квартири, машини та інше цінне майно або солідна кубушка. Легалізувавши це добро, власник зможе уникнути відповідальності за ухилення від сплати податків.
Але головне навіть не це. Після закінчення деклараційної кампанії держава може почати контролювати всі витрати і доходи громадян. Це означає, що всі, хто офіційно отримують «копійки» і при цьому живуть на широку ногу, ризикують опинитися на гачку у податкової.
Читайте також: Українці задекларували рекордні 94 мільярди доходів
Варіанти амністії
Зараз у парламенті зареєстровано два законопроекти про податкову амністію. Перший (№1183) підготовлений групою депутатів на чолі з Ніною Южаніною, членом Комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики. Другий – належить перу Данила Гетманцева, який очолює той же комітет. Чи варто говорити, що найвищі шанси бути затвердженим має саме останній документ. Адже його автор – представник монобільшості.
Заявлена у пояснювальній записці до законопроекту мета податкової амністії – скоротити рівень тіньової економіки і забезпечити додаткові доходи в бюджет. Щоб вирішити цю задачу, усім громадянам України, які не платили податки зі своїх заробітків, дозволять задекларувати невраховані доходи.
Хто повинен відзвітувати податковій
Керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери» Олег Горецький розповів «Мінфіну», що в першу чергу, подавати декларацію повинні держслужбовці, підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю — нотаріуси, адвокати, митці, лікарі.
До цього ж списку входять і громадяни, які отримували дохід протягом року без утримання податку на дохід податковим агентом — заробітчани, які працювали за кордоном нелегально, ті, хто отримував високі зарплати в конверті, і ті, хто працював без офіційного оформлення.
«Поки що невідомо, який саме дохід потрібно декларувати, адже податкова продовжує трактувати норми Податкового кодексу на свій розсуд. Тому існує багато суперечок і непорозумінь зі сплатою податків фізичними особами. Таким чином, добровільно задекларувавши майно і сплативши податок, можна убезпечити себе від кримінальної та адміністративної фінансової відповідальності», – уточнює Олег Горецький.
Потенційних декларантів не так вже мало. Наприклад, за даними Держстату, минулого року неформально зайняті працівники становили 21,6% від загальної кількості зайнятого населення у віці 15-70 років.
Коли подавати декларацію
Подати так звану нульову декларацію можна буде з 1 січня до 31 березня 2020 року.
Що декларувати
Внести в декларацію можна буде всі гроші, накопичені «під матрацом», придбане на них рухоме і нерухоме майно, будь-які активи, які належать декларанту безпосередньо або через третіх осіб. Саме з цих цінностей доведеться заплатити податок і отримати індульгенцію за несплачені податки.
Корупціонерів готові пробачити, а приватних підприємців — ні
До відповідальності не будуть притягати тільки за податкові порушення, допущені до 31 грудня 2018 р. І тут виникає перше питання: як саме податкова перевірить, що, скажімо, чимала заначка з'явилася у декларанта 2-3 роки тому, а не пізніше?
І це далеко не єдине питання, яке виникає після прочитання законопроекту. Виходячи з тексту документа, виходить так, що, скажімо, корупціонери можуть легко відбілити свої статки, збиті на хабарах. А ось підприємці, які недоплачували податки, під амністію не потраплять.
«Законопроект не дозволяє застосовувати податкову амністію до чиновників лише у разі, якщо вони отримали доходи або придбали майно під час їх роботи на відповідних посадах. І це відкриває для них лазівку. Адже досить складно спростувати або підтвердити дату отримання, наприклад, грошових доходів. У свою чергу, для фізичних осіб-підприємців, які занижували дохід від підприємницької діяльності в поданих податкових деклараціях, податкова амністія не діє. Оскільки застосування податкової амністії заборонено, якщо декларант вже подав недостовірну інформацію про об'єкт оподаткування, у даному випадку, отриманий дохід», — пояснює керівник практики податкового та митного права АТ «Вдовічен і партнери» Марія Золотарьова.
За її словами, законопроект також не дозволяє застосовувати податкову амністію відносно доходів, отриманих в результаті скоєння злочину (крім ухилення від сплати податків та ЄСВ) і в разі, якщо вже направлено податкове повідомлення-рішення про донарахування податкового зобов'язання із заниження відповідного об'єкта оподаткування.
Скільки доведеться заплатити в держскарбницю
Учасники податкової амністії будуть звільнені від сплати стандартних податків, які повинні сплачувати фізичні особи зі своїх заробітків –податку на дохід, ЄСВ, військового збору.
Замість цього їм запропонують легалізувати своє добро за пільговими ставками:
- 5% — від незадекларованих доходів (вартості активів, які були придбані на ліві заробітки),
- 5% — з грошової заначки, але тільки в тому разі, якщо гроші будуть попередньо розміщені в будь-якому вітчизняному банку і залишаться там на термін не менше року.
- В іншому випадку з грошових коштів доведеться заплатити 10% від їх загальної суми.
Звичайно, якщо гроші зберігалися «під матрацом», декларант ще може подумати над тим, щоб зменшити податок, розмістивши їх у банку. А ось якщо гроші перебувають в іноземному банку, їх власник навряд чи стане повертати їх на батьківщину тільки для того, щоб зекономити на сплаті податку (звичайно, якщо взагалі вирішиться засвітити такий актив).
Заощадити можна й іншим способом: з коштів, вкладених в ОВДП, потрібно буде віддати всього 2,5% податку.
Інвестиції в ОВДП — до 16% річних + бонус від «Мінфіну»
Підводні «камені» декларування
За правилами податкової амністії, декларант сам повинен визначити суму податкових зобов'язань. Щоб підтвердити правильність своїх розрахунків, до податкової декларації повинні бути прикріплені документи, що підтверджують вартість активів. Якщо таких документів немає, доведеться провести їх оцінку за власний рахунок. Але наївно було б вважати, що податкова буде настільки легковажною і тут же погодиться із заявленою сумою податків.
«Податковий орган матиме право провести позапланову виїзну перевірку та притягнути оцінювачів для проведення оцінки об'єктів оподаткування, зазначених у цій декларації. Крім того, декларант буде зобов'язаний з'являтися до податкового органу для надання письмових чи усних консультацій з приводу поданої спеціальної декларації. Якщо оцінка, проведена за ініціативою податкового органу, буде вищою, то слід очікувати донарахування податку», — попереджає Марія Золотарьова з «Вдовічен і партнери».
Все це може виявитися досить небезпечним для декларанта. І не тільки тому, що, швидше за все, доведеться заплатити більше – як податкова вміє донараховувати зобов'язання всім відомо. Але, наприклад, в результаті таких «консультацій» може спливти, що він порушив не тільки податкове законодавство. І тоді вже однією подачею декларації відбутися не вийде – доведеться відповідати за всією суворістю Кримінального кодексу. До речі, про це не раз говорив і сам автор законопроекту.
«Декларування не звільняє від відповідальності за злочини проти держави, людини або в сфері корупції. Легалізувати доходи, отримані від таких дій, можливо. Але в цьому випадку людина буде притягнута до кримінальної або адміністративної відповідальності, в рамках якої до відповідних доходів або активів може бути застосований механізм конфіскації на користь держави», — говорить керуючий партнер адвокатського об'єднання «Suprema Lex »Віктор Мороз.
Постраждати можуть й інші, наприклад, роботодавець декларанта, який платил більшу зарплату в конверті.
Справді, з одного боку, за умов податкової амністії джерело походження доходів вказувати не потрібно. З іншого, законопроект ніяк не обмежує фантазії фіскалів в обсягах інформації та переліку документів, які декларант зобов'язаний надавати за їх запитом.
Фіскалам нічого не коштує зіставити дані про те, в який період декларант отримував значні доходи без сплати податку і де в цей час працював. Подальший розвиток подій зрозумілий – перевірка роботодавця з усіма випливаючими наслідками.
А чи потрібно розкриватися?
Враховуючи можливі ризики, ніхто з доброї волі не стане виливати душу перед податковою. Але є одна обставина –перспектива, що маячить на обрії, введення контролю витрат і доходів. Влада має намір впровадити його відразу після закінчення деклараційної кампанії. А це означає, що власники заощаджень можуть стати сучасними Корейками, коли маючи гроші, неможливо буде, скажімо, придбати квартиру, машину або інше цінне майно, не будучи пійманим за руку. І тоді вже за несплату податків доведеться відповідати за всією суворістю закону.
«Для держави здійснити контроль витрат не так вже й складно, адже люди самі розміщують відповідну інформацію в соціальних мережах і розповідають про свої надбання сусідам», — вважає Віктор Мороз з «Suprema Lex».
Але чи так вже страшний буде такий контроль, навіть якщо податкова дійсно зможе обробляти такий обсяг інформації?
Відразу потрібно розслабитися власникам порівняно незначних заначок. Згідно з законопроектом, якщо особа не скористалася податковою амністією, то незадекларовані доходи в розмірі до 300 тис грн, що виникли до 31.12.2018 року, автоматично вважаються підтвердженими. Іншими словами, якщо у вас «під подушкою» знаходяться приховані від сплати податків гроші в розмірі цієї суми, претензій ніхто пред’являти не буде. Відповідно, якщо згодом ви будете здійснювати покупки в межах цієї суми, така операція випаде з-під контролю.
Але що робити, якщо виникне необхідність купити квартиру, вартістю 1 млн грн або більше? Тут теж не все так безнадійно. – Можна буде послатися на те, що гроші (по 300 тис грн) вдалося напозичатися у родичів або знайомих. Знайдуться способи обійти контроль і покупцям розкішних машин або квартир. Швидше за все, вони будуть купуватися на офшорні компанії. Таким чином вдасться приховати реального покупця.
Тож успіх деклараційної кампанії, на який сподіваються її натхненники, на даний момент виглядає вельми сумнівним. «Не варто забувати, що ми знайомі вже зі спецамністією, яку держава проводила у 2015 у формі компромісу з податку на прибуток і ПДВ. Передбачалося повне звільнення від відповідальності у разі оплати 5 % від суми, проте амністія закінчилася повним провалом», — нагадав партнер компанії Stron В'ячеслав Лаба.
Тамара Зверухо