Курс зростав з кількох причин. По-перше, валюту почали скуповувати нерезиденти. Вони отримали значний обсяг гривні після погашення Міністерством фінансів ОВДП, в які іноземці інвестували ще на початку року. По-друге, в банківську систему почали надходити виплачені експортерам суми відшкодувань ПДВ. Крім того, імпортерам потрібно було закривати свої операції перед кінцем місяця, тому попит на валюту виріс. Причому як тільки почалося зростання котирувань, скупка валюти збільшилася, оскільки всі боялися подальшої девальвації гривні;

Курс впевнено переступив би позначку і в 27 гривень, якби не дії Нацбанку. Регулятор вирішив працювати в «тихому» режимі.

За нашими даними, за період з 23 по 27 липня НБУ три рази виходив на міжбанк у «анонімному» форматі через Matching і продав не менше $110 млн. Минулого вівторка обсяг продажу становив до $50, котирування — близько 26,59 грн. У четвер НБУ продав до $30 млн по 26,70 грн, в п'ятницю — до $30 млн по 26,75-26,76 грн.

Що буде впливати на курс найближчими днями

1) Продовження виплат експортерам відшкодувань ПДВ та зайва ліквідність. Коррахунки банків на ранок минулої п'ятниці складали 51,2 млрд гривень. І це ще без основних виплат відшкодувань по ПДВ. Є всі підстави вважати, що «гривневий навіс» на цьому тижні буде залишатися також досить великим. Основна причина — виплати, що ще залишилися по сумах відшкодувань ПДВ великим експортерам та операції по ОВДП як самих банків, так і їх клієнтів.

Як тільки експортери отримують гривню від держави, необхідність в продажу валюти понад обов'язкові 50% обсягів виручки зменшується. Це призводить до падіння  пропозиції на ринку.

Багато хто з великих експортерів одночасно є й імпортерами, а також розраховуються цієї гривнею зі своїми контрагентами-імпортерами за поставки товарів.

Таким чином, отримана від Держказначейства гривня у вигляді відшкодувань ПДВ в значній мірі йде на купівлю валюти для оплати зовнішньоекономічних контрактів, що збільшує тиск на курс;

2) Календарний фактор. Наближається звітна дата і компанії будуть поспішати закрити свої господарські операції та валютні розрахунки.

Це збільшить обсяги операцій 30-го (понеділок) та 31-го липня (вівторок) як за рахунок клієнтських проплат, так і за рахунок угод самих банків по валютній позиції для фіксації результату від торгівлі власною валютою на звітну дату.

1 серпня (середа) клієнтська активність на міжбанку впаде за рахунок традиційної для першого числа місяця млявої роботи більшості клієнтів.Вони підбиватимуть підсумки липня та визначаються зі своїми завданнями на новий період.

2-го (четвер) і 3-го серпня (п'ятниця) ринок увійде в свій звичайний ритм з поправкою на ефект закінчення тижня та зниження ділової активності в останній робочий день перед вихідними;

3) Дії Нацбанку на ринку і психологічний фактор. Ситуативні перекоси попиту та пропозиції минулого тижня призвели до зростання девальваційних настроїв на ринку. Тим більше, що це було підкріплено реальним збільшенням котирувань на міжбанку, а в подальшому — і на готівковому ринку. Нацбанк був змушений активно продавати валюту, щоб хоч частково погасити ажіотаж та не допустити зльоту котирувань міжбанку понад 27 гривень.

Психологічний тиск на курс продовжиться і на цьому тижні. Поєднання активних дій спекулянтів (намагатимуться розгойдати ринок) з вливаннями в банківську систему відшкодувань ПДВ та майбутніми в першій декаді серпня купівлями «дочок» іноземних компаній валюти під репатріацію дивідендів — створює передумови для зростання котирувань.

Протистояти цьому зараз може тільки Нацбанк, періодично виходячи на торги і гасячи сплески попиту на валюту.

НБУ залишиться головним гравцем на міжбанку в ці дні з можливістю істотно впливати на курсоутворення, виставляючи «своє бачення ситуації» у вигляді котирувань.

Прогноз обсягів операцій та активності валютного міжбанку на тиждень:

30 та 31 липня (понеділок — вівторок). Головними мотиваторами для учасників ринку будуть суми відшкодувань ПДВ експортерам і фактор завершення місяця. Обсяги операцій в ці дні складуть до $ 490-560 млн при укладанні до 620-750 угод.

1 серпня (середа). Ми очікуємо зниження обсягів операцій та активності клієнтів за рахунок ефекту початку місяця — до $ 380-420 млн при укладанні до 550-600 угод.

2 та 3 серпня (четвер — п'ятниця). Клієнти вже увійдуть в звичайний ритм роботи, що збільшить статистику торгів.

У четвер ми прогнозуємо обсяги операцій в межах $ 440-520 млн при укладанні до 570-620 угод.

А у п'ятницю спрацює ефект зниження ділової активності в останній робочий день тижня. Ми очікуємо середніх обсягів операцій — в межах $ 380-440 млн при укладанні до 550 угод.

На готівковому валютному ринку на цей тиждень «Мінфін» прогнозує досить складну ситуацію, повністю залежну від обстановки на міжбанку.

Готівковий курс долара буде перебувати в межах широкого коридору 26,60-27,00 гривень. Ми не виключаємо частої зміни котирувань в обмінниках протягом операційного дня при різких змінах ситуації на торгах. Спред по долару в банках складе 15-25 копійок, в обмінниках фінкомпаній — до 20 копеек.

На міжбанку. Дати та обсяги сум відшкодування ПДВ клієнтам в поєднанні з наближенням звітної дати — визначатимуть поведінку всіх учасників міжбанку.

НБУ доведеться періодично втручатися в хід торгів з продажем валюти.Застосовувати регулятор буде менш публічну форму роботи — через Matching.

Котирування безготівкового долара на цьому тижні будуть перебувати в межах широкого коридору в 26,60-27,00 гривень.

Основними операторами на торгах будуть: сам Нацбанк, держбанки, Альфа-банк, Банк Кредит Дніпро, ІНГ Банк Україна, Креді Агріколь Банк, ОТП банк, банк «Південний», ПУМБ, Райффайзен банк Аваль, Сітібанк, UKRSIBBANK та Укрсоцбанк.