За деякими прогнозами, попит на первинному ринку столичної нерухомості може скоротитися на 40%. Натомість попит на нерухомість у західних областях нині зростає. Як це позначилося на цінах на квадратні метри у Львові, Тернополі, Ужгороді та інших містах регіону, — з'ясував «Мінфін».
Львів, Ужгород, Тернопіль: де хочуть пересидіти загрозу кияни і скільки це коштує
Попит є, але поки що більше на словах
Інтерес до львівської нерухомості зростає вже добрих три роки. Основними каталізаторами стали розвиток ІТ-галузі в регіоні та пандемія. Дедалі більше українців почали розглядати Львів, як перспективне і комфортне для життя місто.
Однак зараз, у період загострення на україно-російському кордоні, інтерес до львівських «квадратів» збільшився в рази.
«Кількість дзвінків із проханнями про оренду житла за останніх два тижні суттєво зросла. Багато телефонують із Києва, Харкова та Запоріжжя, дуже часто це працівники компаній, у яких відкриті офіси у Львові. Переважно шукають помешкання на короткий термін — від двох тижнів до двох місяців», — розповідає місцевий рієлтор Інна.
У розмовах потенційні клієнти не приховують, що збираються на захід, щоб пересидіти небезпеку. Щоправда, тих, хто вже переїхав або хоча б зробив передоплату, не так вже й багато.
Здебільшого своїм співробітникам релокейт пропонують ті ж таки компанії IT-сектору. Зазвичай ідеться про переїзд у міста, де фірма вже має свої офіси. Найчастіше це Польща, Грузія, Болгарія, рідше — Швеція, США, Дубаї.
Львів, як тимчасовий притулок, розглядають, як правило, ті, хто не розраховує на поміч своєї компанії, а самостійно шукає варіант перечекати загрозу вторгнення. Але про масову втечу на захід не йдеться.
«Цікавитися можна скільки завгодно і з будь-якою метою, але далеко не кожен мешканець Дніпра або Харкова має фінансову та фізичну можливість приїхати сюди і винайняти тут житло», — зауважує львівський рієлтор Ірина Яремко.
Нічого екстраординарного не відбувається і на ринку купівлі житла. Кількість угод, порівнюючи з січнем, збільшилася, але це, за словами експертів, пов’язано із сезонними факторами, які традиційно повторюються з року у рік.
Читайте також: За два роки пандемії ціни на квартири зросли до 50%
Що з цінами
Втім, ціни вже реагують на підвищення інтересу потенційних орендарів.
За словами голови Львівського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України (АСНУ) Андрія Борисова, на фоні новин про потенційну зовнішню загрозу орендне житло у Львові в середньому подорожчало на 5−7%.
«Із грудня 2021 року, коли почали нагнітатися тривожні новини, ціни на оренду у Львові зросли від 5% до 7%. Зростання могло б бути помітнішим, але поки що воно гаситься значною пропозицією в період низького сезону», — пояснив він агентству «Інтерфакс» -Україна".
Поки що найбільше люди цікавляться квартирами в сегменті вищому за середній, квартирами в центрі міста або в нових будинках з ремонтом.
«Цінова вилка — від 8 тис грн до 12 тис грн», — повідомив Андрій Борисов.
За інформацією місцевих рієлторів, цей сегмент додав у вартості найбільше — плюс 25−30%. Найбільш популярні однокімнатні квартири: варіанти, які раніше можна було орендувати за 7−8 тис грн, зараз коштують 9−10 тис грн. За помешкання більшої площі і у нових будинках місячна орендна плата зросла на 14−28% (з $350 до $400−450).
Ірина Яремко пояснює, що насправді такі ціни звичні для короткострокової оренди.
«Оренда на місяць-два належить до подобової. Це зовсім інший сегмент, який вимагає спеціального обслуговування, і дешевих варіантів тут немає. Мінімальна вартість доби — 500 грн. Відповідно за місяць доведеться викласти мінімум 15 тис грн», — порахувала Яремко.
Загалом, за її словами, орендна плата по ринку не змінилася. 1-кімнатна квартира коштує 6−8 тис грн, залежно від будинку, стану квартири, локації; 2-кімнатна — 10−12 тис грн.
Цінники поки що тримає той факт, що через масовий перехід на дистанційне навчання звільнилося багато квартир, які раніше винаймали студенти. А це, за словами Андрія Борисова, близько 150 тис орендарів.
Значно дорожчі цінники на елітні квартири, попри те, що тут пропозиція значно перевищує попит.
Єдиний сегмент, у якому Львів не задовольняє попит, — це приватні будинки. Інтерес до них з’явився із початком пандемії і триває до сьогодні. Коштує така нерухомість недешево — від $1 000. Проте такі пропозиції наразі в дефіциті.
Ціни на купівлю житла у Львові зросли, як і у всій Україні. З початку 2021 року вони додали 20−30%.
«На початку минулого року квадратний метр коштував приблизно $800, влітку ціна змінилася на $900, а зараз вона становить $1100−1300», — розповідає рієлтор Інна.
Переважно здорожчання відбулося через інфляцію, збільшення вартості будматеріалів і робочої сили. Ці фактори і в подальшому будуть мати визначальний вплив на формування ціни квадратного метра. Звісно, ціна ростиме також, якщо збільшуватиметься попит. Але поки він не вносить особливих коректив.
Читайте також: Анатолій Топал: Інвестори вичікують, купувати новобудови готові, якщо ціна впаде на 15−20%
Що в інших західноукраїнських областях
Аналогічна ситуація спостерігається і на ринку нерухомості інших західних регіонів України. Рієлтори Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців, Хмельницького також відзначають підвищення інтересу до оренди.
«Дзвінків надходить багато, п’ять у день від іногородніх — це як мінімум. Ще два тижні тому такого не було. Цікавляться цінами, розпитують про наявні варіанти, але далі цього справа зазвичай не йде», — розповідає рієлтор із Тернополя Ірина.
Масового напливу приїжджих не помічають також і в Хмельницьку та Чернівцях. І кажуть, що говорити про ріст цін теж немає сенсу.
Сьогодні ціни на нерухомість у західних регіонах України виглядають так:
Найдешевше житло можна купити у Хмельницькому. Тут квадратний метр у новобудові коштує в середньому $542. А ось винаймати квартиру краще в Івано-Франківську, де оренду вартує 5 300 грн на місяць.
У всіх областях, за словами місцевих рієлторів, наразі пропозицій вдосталь для будь-якого клієнта і на будь-який гаманець.
Коментарі - 29
Паніка прогресує, а з нею ростуть ціни на житло. Все більше розлітаються чутки, про те, що українці зі сходу вже пакують «тривожні» валізи й планують переїзд на захід. Через це «західні» квадратні метри почали активно дорожчати. Це підтверджує Олександр, який нещодавно придбав нове житло у Львові.
«Квартира куплена мною цього тижня. Тут 38 квадратних метрів і заплатив я за неї 41 тисячу доларів. Ще місяць тому її можна було придбати за 39 тисяч, навіть за 38… Торік можна було знайти за 32 чи за 30 тисяч доларів», — розповідаєвін «Грошам».
А вже за тиждень після придбання його інвестиція зросла в ціні. «Коли я її купив, мені пропонували на дві тисячі доларів більше.
https://www.unian.ua/economics/other/skilki-koshtuye-panika-yak-cherez-strahi-ukrajinciv-rostut-cini-na-neruhomist-ostanni-novini-11703991.html
Никто ничего не пакует.
или я что-то пропустил или наша нищебродия уже давно не нищебродия. у каждого студика есть деньги на аренду хаты
а еще есть деньги на погулять — студ ивенты вход 400 грн + коктейли по 200 грн - может конечно Вовкина штуку гуляют студенты сделав по 20 прививок
хотя в глово курьеров студентов единицы — сплошь выходцы из средней азии, т. е. в 2022 году украинский студент живет на съемной квартире, в новостройке, работа аля курьер не предлагать. пешком не ходим и на общественном транспорте мы не ездим. блин мне кажется мы уже западную Европу перегнали — датчане те бедняги на такси раз в год могут себе позволить — всё на метро да на величке стареньком.
Подписан на контрольную выборку продавцов недвижимости. Так вот такого массового падения ценников давно не видел. На 3−6% люди опускали цены или просто уходили с продажи. Порядка 15% всех объявлений или дисконтнуло или слетело из контрольной группы.
Дайте как и я какую-нить дичь напишу. Извините уж.
«Выросли цены в Барселоне и Милане, потому что арендаторы из Запорожья и Днепра смели все предложение.»