Мінфін - Курси валют України

Встановити
7 жовтня 2020, 9:06

Фінустанови розкриватимуть повну вартість мікрокредитів. Президент підписав закон

Президент України підписав закон, який зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів менше мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 5 тис. грн) та строком до одного місяця. Про це повідомляє пресслужба Національного банку.

Президент України підписав закон, який зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів менше мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 5 тис.
Фото: antikor.com.ua

Що дає закон споживачам мікрокредитів

Закон посилить захист споживачів мікрокредитів від необґрунтованого боргового навантаження, а також убезпечить кредиторів від недобросовісних позичальників та, відповідно, сприятиме зменшенню частки проблемної заборгованості.

Також закон установлює максимальну планку штрафних санкцій, які фінустанова може нарахувати клієнтові у випадку прострочення виплат за кредитом.

Документ набирає чинності через 3 місяці з дня його опублікування.

Вартість мікрокредиту має включати усі без винятку витрати клієнта

Після того, як закон набере чинності, фінансові компанії будуть зобов’язані вказувати реальну річну процентну ставку за мікрокредитами, яка включає всі без винятку витрати клієнта, зокрема й у рекламі.

Читайте також: Ольга Лобайчук: НБУ планує оновити вимоги до банківських договорів

Буде заборонено зазначати процентні ставки на рівні 0% чи 0,01%, які можуть діяти лише впродовж короткого пільгового періоду, що призводить до неправильного розуміння вартості кредиту споживачем та може поставити позичальника в скрутне фінансове становище.

Договір мікрокредиту повинен буде містити повну інформацію про позику, а саме: повну процентну ставку

  • наявність додаткових та супутніх послуг
  • орієнтовну загальну вартість кредиту
  • графік платежів
  • інформацію про санкції у випадку прострочення.

Також фінкомпанії заборонено змінювати умови договору в односторонньому порядку. Проте фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику сумою, що не перевищує мінімальну зарплату. Таке зобов’язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату.

Читайте також: Що змінить закон про захист прав споживачів фінпослуг

Однак НБУ планує встановити вимогу до фінансових компаній розміщувати істотні характеристики кредитних продуктів (зокрема й мікрокредитів) на своїх вебсайтах, тим самим забезпечуючи своєчасне надання повної, точної та достовірної інформації про фінансові послуги.

Штраф у випадку прострочення не може перевищувати подвійної суму кредиту

Після того, як закон набере чинності, з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. Водночас таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін (навіть, якщо така умова передбачена в договорі).

Також закон передбачає, що у випадку прострочення ставка за мікрокредитом не може змінюватися в гіршу для клієнта сторону.

До набрання чинності цим законом Нацбанк повинен привести у відповідність свої нормативно-правові акти.

Передісторія

15 вересня Верховна Рада розширила перелік кредитних договорів, на які поширюється дія закону «Про споживче кредитування», зокрема в сфері мікрокредитування та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб.

З 1 вересня на сайтах банків мали б запрацювати кредитні і депозитні калькулятори. З їх допомогою клієнти мають дізнатися реальну суму заробітку від вкладу і реальні суми платежів за позиками.

Наприкінці січня чинності набрав закон про захист прав споживачів фінансових послуг.

Новий закон зобов’язує банки й інші фінустанови розкривати реальну вартість фінансових продуктів. Тобто, разом із усіма комісіями, вартістю страховки, послуг нотаріуса, податковими відрахуваннями тощо.

Іншими словами, і в рекламі, і на сайті банки повинні вказувати ефективну процентну ставку. Особливо це стосується кредитів.

Читайте також: Нацбанк посилить вимоги до кредитів фізосіб

Що чекає на порушників

Нацбанк обіцяє і надалі контролювати, як фінустанови виконуватимуть нові вимоги. З 1 вересня управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ здійснюватиме щоденний моніторинг вебсайтів і реклами банків.

Долучатися до цього процесу НБУ закликає і споживачів.

При виявленні порушень регулятор почне із попереджень. Але якщо цього виявиться замало, переходитиме до жорсткіших дій.

Коментарі - 3

+
0
SergS7
SergS7
7 жовтня 2020, 9:23
#
Наркоманам та алкоголікам все рівно який там процент. Вони ці позики повертати і не планували. А взагалі позитивна новина
+
+30
ballistic
ballistic
7 жовтня 2020, 9:39
#
«З’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. Водночас таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін (навіть, якщо така умова передбачена в договорі)»
- оце реально гуманно, по-європейські.
+
0
Rebel
Rebel
7 жовтня 2020, 10:26
#
:)
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися