Війна вимагає того, щоб ми вже сьогодні змінювали будівельні норми та правила. Як це зробив Ізраїль ще у 2002 році. Йдеться навіть не стільки про нові будинки (вони +/- витримують попадання), скільки про старі панельні, які складаються, як картковий будиночок.
В Ізраїлі сьогодні діють суворі вимоги щодо безпеки для багатоповерхових будинків. Ці вимоги було запроваджено у 2002 році після серії терактів у країні.
Вимоги включають такі пункти:
- Використання міцних матеріалів — таких як бетон та сталь.
- Зміцнення несучих конструкцій будівель.
- Встановлення протиосколкових вікон та дверей.
- Створення безпечних приміщень для укриття мешканців у разі вибуху чи обстрілу.
- Навчання мешканців правил евакуації.
Будівельні норми в Ізраїлі для багатоповерхових будинків є одними із найсуворіших у світі.
Вони допомогли знизити кількість жертв терористичних атак у країні, що зараз є мега актуальним для України. З 1990 року кожна квартира в Ізраїлі повинна мати кімнату безпеки — мамад.
Мамад — це повністю бетонний стояк, що йде через весь багатоповерховий будинок, із залізними вікнами, що щільно закриваються. У разі руйнування будинку цей стояк повинен вистояти, зберігши життя.
При виникненні загрози у місті лунає сирена, і жителі ховаються у мамади, щільно закривають у них металеві віконниці та замикають важкі вхідні двері.
У спокійні ж дні ці приміщення використовуються як звичайні спальні.
Але є й такі сховища, що призначені для всіх мешканців сходової клітини, — мамак.
В Україні почали ревізувати укриття, з'явилися поодинокі вуличні бетонні укриття. Але що ви чули про зміну будівельних стандартів? Монолітний каркас показав свою живучість, але де вимоги до індивідуальних бомбосховищ. І я досі бачу продовження будівництва будинків із панелей — майбутніх братських могил.
Читайте також: Як купити житло в Іспанії: ціни, податки та дохідність
І де, до речі, програма оновлення житлового фонду в Україні? Панельні «брєжнівки» вже давно вичерпали нормативні терміни використання.