Нерухомість — це простий і зрозумілий інструмент, до того ж прибутковий. Є доволі великий вибір, у яку нерухомість інвестувати.
Комерційна нерухомість дасть вам 10% на вкладений капітал, але ми знаємо, з якими ризиками стикнулась і офісна, і торговельна нерухомість. Зараз вакантність площ тут дуже висока.
Промислова нерухомість, така як порти, склади та логістичні хаби, дає гарні відсотки на вкладений капітал, але мінімальний поріг входу — $150 тис, далеко не для кожного інвестора.
Останнім часом сільськогосподарську землю також почали розглядати як частину ринку нерухомості, оскільки вона є таким самим реальним фізичним активом, який можна здавати в оренду та заробляти на цьому. Але на відміну від інших видів нерухомості, цей актив є низькоризиковим: на нього майже не впливають ризики руйнування, яким піддається інша нерухомість.
Поріг входу у житлову нерухомість приблизно $40 тис, і якщо ви будете квартиру здавати, то це буде 5−7% від вкладеного капіталу, якщо ви хочете 10%, то вам потрібно мати експертизу і розуміти як працює цей ринок.
Трохи менший поріг входу у нежитлову нерухомість: це паркомісця, комірки, гаражі. Але якщо ви хочете масштабувати цю історію, то це забере у вас багато часу та зусиль, бо відшукати потрібні об'єкти буде не так просто.
Що краще: квартира чи земля
Найбільш популярною серед українців зазвичай є житлова нерухомість. Якщо порівняти, скільки приноситиме квартира у гарному ЖК у передмісті Києва, то це приблизно співставні гроші з сільськогосподарською землею. Перша це в середньому 6% річних, друга — від 6%. Різниця у початкових вкладеннях, простоях та потенціалі.
Так, наприклад, на внесок, ремонт та оформлення такої квартири знадобиться приблизно $33 тис. Потенціал зростання в ціні через 3−5 років — в середньому 5,5%. При цьому, приблизно півроку, поки квартира будуватиметься та оздоблюватиметься, цей актив не працюватиме.
Натомість, мінімальний вхід у сільськогосподарську землю — приблизно $4,5 тис. Актив починає працювати одразу, а потенціал зростання в ціні через 3−5 років — в середньому 22,5%.
Які перші кроки потрібно зробити
- Вибрати вдалий час для входу
- Визначитись з моделлю інвестицій: активна чи пасивна?
- Звернути увагу на горизонт інвестування: зазвичай він становить 4−7 років
- Ретельно обирати ділянку за різними параметрами: де вона розташована, якість ґрунтів, конкурентне оточення і т.д.
Доступ до повного виступу Єгора Лісничого та інших учасників «Invest Talk Summit» можна придбати тут.