Вартість підтримки України
Роздуми на дивані — але з цифрами. Ми вже довго читаємо, як усі євробюрократи хочуть бачити Україну у Євросоюзі. І віримо, і радіємо. А ось газета Financial Times, яка пише для реальних людей, а не пропаганду для «рожевих поні», написала деякі цифри.
І я колись це читаю — розумію, що дуже важко буде Україні потрапити до ЄС.
Спочатку про терміни. У ЄС є загальний бюджет, куди багаті країни «здають» гроші, а бідні країни їх звідти отримують.
Основні статті видатків цього бюджету:
САР, або Загальна Сільськогосподарська політика — це найбільша стаття видатків загального бюджету. Головних завдань тут два: стабілізувати дохід фермерів у хороші та погані роки (коли врожай хороший чи ні), і керувати попитом та пропозицією на ринках ЄС — так, щоб фермери не страждали від зовнішніх чинників. Так, ви зараз скажете, що це все дуже не ринково, — а хто сказав, що ЄС — це ринкова структура?
У цей САР платять гроші всі країни, а отримують ті, де багато фермерів (переважно, Франція та Іспанія).
І Cohesion Funds — простыше кажучи, це про те, як інфраструктуру (дороги, мости, аеропорти тощо) відсталих країн привести до рівня багатих. У цей Фонд платять багаті країни (Німеччина, Франція, Нідерланди, переважно), а отримують бідні — тому, наприклад, у Португалії та Польщі стали такі гарні дороги. А в Греції — не стали, — вони гроші теж отримували, але витратили їх (як би м'яко сказати) нецільовим чином.
Так от, ЄС має формули, що залежать від доходу на душу населення країн, кількості фермерів і багато іншого. ЄС порахував, скільки ж Україна отримуватиме грошей за цими двома статтями, і якими будуть наслідки для інших країн. Але нікому не повідомив, а якісь «джерела» злили цю інформацію газеті.
Так от, за статтею САР Україна має отримувати приблизно 14 млрд євро на рік, а на розвиток інфраструктури — ще приблизно 9 млрд на рік (нагадаю, що до війни програма «Велике Будівництво» коштувала приблизно $4 млрд на рік).
Хто не готовий платити
А ось наслідки для інших: за САР фермерам із існуючих країн потрыбно буде зрізати «видачу грошей» на 20% — що дуже багато!
А за статтею «інфраструктура» — 9 країн-членів ЄС раптово більше не отримуватимуть гроші (серед них Чехія, Естонія, Литва тощо), бо з додаванням України, Молдови та шести балканських країн раптово стануть уже «багатими» країнами ЄС.
І важливо знати, що поки що всі рішення в ЄС приймаються одноголосно (ми це бачимо на прикладі Угорщини, яка може гальмувати допомогу Україні, скільки захоче). І також, що бунт французьких фермерів може повалити будь-який уряд у цій країні.
І як же ми думаємо за таких умов Україну прийматимуть до ЄС?
Ну і так само почнуть ставити питання і про Україну, — а ті 14 млрд на рік — чи підуть вони реальним бідним українським фермерам, чи агробаронам? Чи ще комусь? З огляду на багаті традиції нашої корупції — відповідь поки що незрозуміла.
Читайте також: 9 реформ для України, щоб отримувати допомогу: чому саме їх обрали для нас?
І також, якщо порівняти Україну з Грецією, то там корупція мінімальна. Які та куди дороги і мости ми будуватимемо за 9 млрд на рік?