Інструменти для інвестицій
Найдоступніші та найпоширеніші в Україні такі види інвестицій:
- «Під матрац»
- Банківські депозити
- ОВДП
- Акції іноземних компаній
- Дорогоцінні метали
- Нерухомість
- Криптовалюта
- Бізнес
- Екзотика
«Під матрац» або в банк
Основна перевага готівки для інвестора — це можливість вигідно вкласти гроші в потрібний момент.
Запас готівки дає певну гнучкість, проте ця перевага легко перекреслює головний недолік — вразливість до інфляції. Наприклад, у 2020 році ціни зросли на 5%.
На відміну від 2020 року, коли майже весь період інфляція була нижчою цільового діапазону Нацбанку (5 +/- 1%), у 2021 році ціни будуть рости набагато швидше. Цього не виключають і в самому НБУ.
Читайте також: НБУ розповів, чому зростають ціни і як він буде боротися з інфляцією
За оцінками Альфа-Банку, до весни 2021 року інфляція може вийти за межі цільового діапазону і досягти 7%.
Зростання споживчих цін на 7,3% за підсумками 2021 року прогнозують і в уряді. Прискорення інфляції може викликати відповідну реакцію НБУ. Для стримування цін йому доведеться підвищувати облікову ставку, що, ймовірно, призведе до зростання ставок за депозитами.
Зараз ставки за гривневими депозитами, в залежності від термінів, коливаються в межах 7−9% річних, в іноземній валюті — 1−4%. У 2020 році ставки падали, але обсяги вкладів все одно зростали.
З січня до листопада 2020 року залишки коштів на депозитних рахунках фізосіб збільшилися на 110,67 млрд. грн або на 18,7%.
У ICU вважають, що, незважаючи на падіння ставок, банківські депозити залишаться популярним інструментом для інвестицій. Українці віддаватимуть перевагу банківським заощадженням як найбільш зрозумілому інструменту.
Однак, тримати гроші в банках може стати невигідно. Це станеться, якщо інфляційні процеси розвиватимуться активніше, ніж очікувалося, а банки не відреагують на підвищення облікової ставки Нацбанком.
Також не варто забувати, що майже п'яту частину доходу від депозиту потрібно віддавати державі у вигляді податків — 18% ПДФО + 1,5% військовий збір.
Вкладати всі гроші в іноземну валюту теж ризиковано. Наприкінці 2020 року іноземні інвестори почали скуповувати державні облігації України — через що зріс приплив валюти в країну.
Аналітики відзначають: якщо цей тренд триватиме, то гривня зміцнюватиметься, а заощадження у валюті — знецінюватися.
Не варто забувати, що у 2019 році покупка нерезидентами облігацій призвела до зміцнення гривні щодо долара на 19%.
Висновок: оптимальним варіантом є диверсифікація активів: тримати гроші на депозитах в гривні, доларах і євро, при цьому на гривню варто виділити не менше 30% від депозитного портфеля.
Консенсус-прогноз: очікуваний дохід від інвестицій в депозити у 2021 році може бути таким: у гривні — 8%, в доларах — 4%, в євро — 2%.
Читайте також: Що буде з депозитними ставками в 2021 році
Цінні папери
Альтернатива банківським депозитам — інвестиції в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
Переваги ОВДП перед депозитами в банках:
- високі ставки: на останньому аукціоні Мінфіну дохідність ОВДП з річним терміном обігу становила 11,73% річних, тоді як середні ставки за річними депозитами складають 8−9%.
- економія на податках: на відміну від депозитів, відсотковий дохід за ОВДП не обкладається податком на доходи фізичних осіб (18%), а тільки військовим збором (1,5%).
- надійність: виплата основної суми боргу і відсотків за ним гарантується державою, тоді як за депозитами гарантується тільки сума до 200 тис. грн.
У 2021 році очікується, що ставки за ОВДП будуть якщо не зростати, то триматися на цих же рівнях.
«Швидше за все, різкого зростання ставок за ОВДП найближчим часом не буде, але і падіння чекати не слід. Ситуація на ринку держоблігацій значною мірою залежатиме від того, як себе поводитимуть нерезиденти», — вважає керівник аналітичного відділу банку Конкорд Олександр Паращій.
Недоліком операцій з ОВДП є їх відносна складність і незрозумілість для населення.
«ОВДП — це складний механізм, він менш зрозумілий населенню. Щоб ним скористатися, потрібно збирати додаткові документи, показувати походження коштів, шукати брокерів. До того ж там великий поріг входу — 100 тис. грн», — зазначив директор департаменту ризик-менеджменту Акордбанку Микола Войтків.
Хоча на ринку є пропозиції від інвестиційних компаній, які дозволяють вкладати в ОВДП невеликі суми, фінальну дохідність таких інвестицій може «з'їсти» високий розмір комісій.
Інвестувати в інші цінні папери — акції або корпоративні облігації — ризиковано. Основним фактором ризику є низька ліквідність ринку: купити акції можна, однак продати їх в короткостроковій перспективі і без істотних втрат майже неможливо.
Консенсус-прогноз: очікуваний дохід від держоблігацій у 2021 році може бути таким: у гривні — 10%, в доларах — 4%.
Читайте також: Що буде з гривнею, ставками за ОВДП і виплатами за державним боргом без кредиту МВФ
Українці придивляються і до інвестицій в акції західних компаній. В Україні їх можна купити за допомогою посередництва брокерів.
Нещодавно Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку допустила до обігу в Україні акції Facebook, Tesla, Netflix, Visa, Microsoft та інших західних компаній.
Читайте також: Вклались в «аграрку» і за 5 днів заробили 3,7%
Розглядати ці папери як інструмент для інвестування варто лише в разі, якщо ви готові приділяти достатньо часу, щоб стежити за новинами компаній, динамікою цін на акції, ситуацією на світових ринках.
Інвестування в акції може бути дуже прибутковим. Наприклад, у 2020 році акції Tesla зросли майже на 700%. Однак, це не означає, що таке зростання буде і в 2021 році.
«Акції зараз переоцінені. Під час кризи економіки падали, а ціни на акції зростали. У цьому немає ніякої логіки, тому грати в цю історію я не бачу сенсу», — говорить Войтків.
Якщо й інвестувати в акції іноземних компаній, то не всі заощадження, радять аналітики. Не варто забувати і про диверсифікацію інвестицій: купувати акції декількох компаній, а не однієї.
Консенсус-прогноз: очікуваний дохід від інвестицій в акції іноземних компаній у 2021 році — 10−12%.
Читайте також: Як Маск «рулить» фондовим ринком
Дорогоцінні метали
2020 рік був успішним не тільки для акцій Tesla, але й для золота. У серпні його ціна перевищила 2 тис. дол./унцію, а за рік зростання склало близько 20%. Однак, подальша доля золота і коштовних металів туманна.
Золото часто називають тихою гаванню, тобто активом, в який інвестори «біжать» під час криз і невизначеності. Саме рекордний обвал світової економіки спровокував зростання вартості жовтого металу.
У 2021 році ціни на золото залежатимуть від успіхів у подоланні пандемії covid-19. Швидкі темпи відновлення світової економіки у 2021 році — це сигнал інвесторам, що можна виходити на інші ринки капіталу, зокрема вкладатися в цінні папери. Якщо цей сценарій реалізується, попит на золото почне падати, а разом з ним — і ціна.
Якщо ж ситуація з коронавірусом погіршуватиметься, країни будуть вводити нові локдауни, а вакцинація проходитиме із зусиллями, то попит на золото буде високим. Через це ціни можуть зрости до 2,5 тис. дол./унцію, прогнозують аналітики Citi. Зараз вони коливаються на рівні $1830−1850.
Ще оптимістичнішими є прогнози щодо срібла. У 2020 році воно вперше за останні п'ять років подорожчало до 25 дол./унцію, в середині року ціна доходила майже до $30. В Citi очікують, що у 2021 році срібло може взяти планку $40.
Консенсус-прогноз: інвестиції в золото у 2021 році можуть принести 10%, в срібло — 20%.
Читайте також: Інвестиції в золото: як це працює
Нерухомість
Інвестиції в нерухомість в Україні більш традиційні, ніж покупка цінних паперів або золота. Особливо популярні вони в Києві і його околицях, а також в інших великих містах.
Чинників, які могли б сприяти зниженню цін на нерухомість, поки що немає. Однак, все залежить від типу нерухомості і планів щодо її використання.
Найбільший попит у 2021 році буде на квартири бізнес-класу і сегмента «комфорт». Також експерти радять звернути увагу на житлові комплекси, побудовані за концепцією «місто в місті» або «0 км», тобто ті, які мають розвинену інфраструктуру.
Потенціал для зростання цін у 2021 році є. За рік ціни можуть зрости на 7−10% при збереженні темпів, які були наприкінці 2020 року. У той же час в популярних форматах «місто в місті», багатофункціональних і сервісних комплексах, еко-проектах ціни, швидше за все, зростатимуть набагато швидше, враховуючи високий рівень платоспроможного попиту і стабільно високі темпи будівництва.
У 2021 році варто розглянути інвестиції в готове житло, адже на етапі будівництва існують високі ризики, хоча й дохідність таких інвестицій може становити 35−40%. Не варто забувати, що у 2020 році зі столичного ринку нерухомості пішли два великих забудовника: Аркада і Укрбуд.
А ось щодо інвестицій в комерційну нерухомість потрібно добре подумати. Особливо це стосується офісних приміщень. Зараз складно прогнозувати, якою буде ситуація на цьому ринку навіть після карантину. Можливо варто зробити ставку хіба що на інвестиції в коворкінг-простір.
Консенсус-прогноз: інвестиції в житлову нерухомість у Києві та передмісті можуть дати дохід 8−13%, в комерційну нерухомість — 10−12%.
Читайте також: Рейтинг столичних забудовників: як «Київміськбуд» вирвався в лідери
Криптовалюта
Біткоїн виявився одним з найприбутковіших інструментів інвестицій у 2020 році. Шалене зростання його вартості відновило дискусію між тими, хто називає його «новим золотом», і тими, хто переконаний, що криптовалюта — це «бульбашка».
Варто нагадати, що після того, як компанія Tesla придбала біткоїни і заявила, що планує використовувати криптовалюту як засіб оплати за свою продукцію, вартість біткоїна перевищила $43 тис.
Читайте також: Гліб Костарєв: «Криптодоллар дасть більшу дохідність, ніж валютний депозит»
Чи варто інвестувати в криптовалюту у 2021 році й існує потенціал для зростання біткоїна? Однозначну відповідь на ці питання не дасть ніхто.
Інвестиції в криптовалюту дуже ризикові, але й дохідність в певні періоди вони показують надзвичайну. Такі інвестиції підходять тим, хто може змиритися з великими втратами, для консервативних інвесторів — це вкрай невідповідний інструмент інвестування.
Тим, хто наважиться вкласти кошти в криптовалюту у 2021 році, аналітики радять диверсифікувати інвестиційний портфель, розбавивши його менш ризиковими активами — депозитами або державними цінними паперами.
Консенсус-прогноз: інвестиції в криптовалюту можуть принести у 2021 році дохідність до 50%.
Читайте також: Вклались в крипту і заробили 1200 гривень за день
Екзотичні інвестиції
Придбання колекційного вина або антикваріату здатне принести істотний дохід, але тільки в довгостроковій перспективі. Купувати ці речі радять в період криз, коли їх вартість найменша.
Серед нестандартних інвестиційних рішень Bloomberg називає покупку бочок дорогого віскі (за останні десять років вартість цього напою зросла на 564%), прав на музичні твори і навіть інвестиції у ферми для розведення комах.
Ще один цікавий варіант — колекційні монети. Їх можна купити в інтернет-магазині Нацбанку. Монети — це також довгострокові інвестиції. За рік-два вони не принесуть прибутку, однак на десятирічному горизонті дохідність таких інвестицій може досягати 40% річних.
Читайте також: Колекції монет вина або марок: як заробити на своєму хобі