Чому українці все частіше обирають облігації
Ще декілька років тому інвестиційний портфель пересічного українця складався всього з двох активів:
- Депозит в банку;
- Нерухомість.
Ситуація змінилася, коли боргові цінні папери стали доступними для роздрібного інвестора. Було надано можливість купувати від однієї облігації (вартістю близько 1 000 грн) і здійснити покупку через банки, брокерські компанії та фінансові установи.
Завдяки таким перевагам, як відсутність оподаткування доходу, прибутковості, що є вищою, ніж за депозитами, та високій ліквідності, цей актив швидко набрав популярності та продовжує завойовувати прихильність українського інвестора.
Загалом, із початку року портфель військових облігацій у власності фізичних та юридичних осіб збільшився майже на 73% — до 59,8 млрд грн в еквіваленті, й продовжує зростати.
Читайте також: Жовтень на ринку ОВДП: топ-5 найпопулярніших випусків у приватних інвесторів
Фактична дохідність облігацій
Досліджуватимемо дві облігації:
- ОВДП UA4000222152;
- Військові облігації UA4000226286.
Купівля даних облігацій здійснювалася через ICU.
27 червня та 15 вересня 2023 року було куплено дві вищезгадані військові облігації. Перша обійшлася нам у 1 030,83 грн, друга — у 1 007,07 грн. ОВДП куплено відносно нещодавно — 11 жовтня 2023 року за ціною 1 011,06 грн.
Наше дослідження розділено на дві частини: перша проведена 30 жовтня, друга — 1 листопада.
За ОВДП 1 листопада відбулася виплата купона, тому ми хочемо порівняти, як зміниться дохідність та ціна даної облігації після цього.
Комісія ICU
Оцінити розмір комісії, яку забирає наш посередник (ICU), зможемо тільки за ОВДП, оскільки куплені нами військові облігації більше не доступні для придбання.
Наразі ОВДП, що є в нашому портфелі (UA4000222152), можна купити на ICU Trade за 1 023,19 грн.
Ціна купівлі ОВДП UA4000222152
Ціна продажу складає 1 011,01 грн.
Порахувавши різницю, дізнаємося, скільки за свої послуги бере фінансова установа:
1 023,19−1 011,01=12,18 грн.
Орієнтовно 1%.
Дохідність станом на 30 жовтня
Всю інформацію про куплені облігації ми звели в таблицю, та за кожною окремо вивели дохідність. Останню рахували, виходячи з продажу на момент публікації.
Дохідність ОВДП та військових облігацій
Найкращий результат показує військова облігація, куплена в червні. За 4 місяці утримання її дохідність досягла 6,5%. Якщо цю цифру екстраполювати на річний проміжок часу, то отримаємо річну дохідність в 19,5%, що вище YTM, заявленого торговою платформою (18%). І тут варто звернути увагу на декілька важливих моментів:
- фактична дохідність за UA4000226286, яку ми отримаємо при погашенні, складе 17,38%;
- наступна виплата купона за цією облігацією — 27 грудня 2023 року, а погашення — 26 червня 2024 року.
Маючи цю інформацію, ми можемо продати наші облігації при наближенні до дати виплати купону і отримати близько 14% прибутку за півроку. Значний зміст утримувати цінний папір надалі відсутній.
Обов’язково цей сценарій перевіримо.
Детальна інформація щодо військових облігацій UA4000226286
Інша військова облігація за півтора місяця утримання дає трохи більше 2% — це близько 16% річних. ЇЇ дохідність зросте з наближенням дати виплати купону.
За ОВДП дохідність станом на 30 жовтня була відсутня. Після виплати купону з’являться прибутки, і про них піде мова в другій частині нашого дослідження.
Цікаво: ціна продажу військових облігацій, що є в нашому портфелі, за один день зросла майже на 50 копійок. Загалом, це добре, але, водночас, випливає суттєвий недолік торгової платформи — відсутній графік зміни вартості облігацій. За його наявності можна було б чітко простежити, як змінюється ціна боргових активів, і визначати найпривабливіші місця для купівлі та продажу. І, до речі, це системний недолік — тобто на ринку України немає жодної фінансової установи чи платформи, яка б надавала такі дані.
Загалом, зростання вартості облігацій, куплених раніше, в нашому випадку є логічним та прогнозованим, оскільки 27 жовтня Національний Банк України вчергове знизив облікову ставку з 20% до 16%. Пом’якшення грошово-кредитної політики розпочалося у квітні 2023 року і, ймовірно, триватиме ще певний час. В таких умовах раніше придбані облігації мають вищу дохідність, ніж ті, що зараз розміщуються на ринку, а це, зі свого боку, призводить до зростання вартості та збільшення прибутковості цінних паперів із вищою дохідністю. Додатково вартість зростає від купона до купона. В умовах посилення грошово-кредитної політики ціновий ефект має негативний характер.
Графік зміни облікової ставки НБУ
Джерело: сайт НБУ
Дохідність ОВДП
1 листопада 2023 року ми отримали виплату купона за ОВДП UA4000222152 у розмірі 63,5 грн, відразу після виплати ціна продажу цієї облігації знизилася до 948,5 грн (31 жовтня вона ще коштувала 1 011,01 грн, падіння вартості на 62,5 грн). Дохід за 22 дні утримання склав 0,09%, але він досягне орієнтовно 6% у травні 2024 року, коли буде наступна виплата купону.
Прибутковість за цією облігацією складає 17,5%, отже, 1 день утримання має приносити 0,048%. За 22 дні наш дохід мав становити 1,056%. Фактично, ми отримали 0,09%, що в 12 разів менше. Куди поділися інші доходи? — Ми їх заплатили посереднику!
Читайте також: Українці придбали військових облігацій у «Дії» на 2,3 мільярда
Простий спосіб відібрати облігації з найвищою дохідністю
Знаючи ціну покупки, розмір купона та дату погашення, ви можете визначити, скільки днів доведеться утримувати облігацію, скільки отримаєте в кінцевому результаті. А вже на основі цих даних розрахувати, який дохід приносить облігація в день у фіаті. Де буде найвище значення — це і буде оптимальним вибором. При цьому ви маєте орієнтуватися на бажані для вас терміни інвестування.
Всі доступні гривневі облігації на ICU Trade ми звели в таблицю (станом на 1 листопада 2023 року) і порахували, скільки доходу вони приносять на день, відсортувавши їх за терміном погашення. Це дозволило віднайти облігації з кращою дохідністю і коротшим терміном.
Цей простий спосіб відбору облігацій з максимальною дохідністю дозволить вам отримувати найвищі доходи від інвестицій в боргові цінні папери за найкоротші терміни. Але врахуйте, що дохідність буде нижчою, якщо ви вирішите продати актив раніше дати погашення.
Загалом, зараз інвестування в гривневі облігації є дуже вигідним завдяки зниженню споживчої інфляції до 7,1% та стабільності курсу національної валюти. За умови сталого надходження міжнародної допомоги та поточної політики НБУ ці умови збережуться, тож облігації залишаться надійним джерелом доходу та збереження капіталу.