Військові облігації — це інвестиційний інструмент підтримки державного бюджету, доступний для громадян, бізнесу та іноземних інвесторів. Фактично, це боргові розписки. Держава бере у громадян певну суму і зобов'язується у визначений час повернути її, а також заплатити відсотки за користування грошима.
Від звичайних військові ОВДП фактично нічим не відрізняються, окрім того, що випускаються у військовий час.
Ряд банків та брокерських компаній, через які можна купити облігації, скасували частину або всі комісії за їх придбання. Детально про те, де військові ОВДП можна купити без додаткових витрат, редакція вже розповідала. Тепер звернемо увагу на інші аспекти, які можуть зацікавити потенційних покупців.
Чому облігації коштують нерівні суми
Коли на інформаційних сайтах розповідають про військові облігації, як правило, вказують, що їхня номінальна вартість стпновить 1 тис. грн. Та якщо зайти в додаток банку чи брокерської компанії для купівлі ОВДП, то виявиться, що папери коштують більше або менше тисячі. Чому так?
ОВДП бувають двох видів: дисконтні та купонні.
Дисконтні розміщуються за ціною, меншою від номіналу, і коли настає час їхнього погашення — держава за ними виплатить рівно 1 тис. грн. Різниця між ціною покупки і тисячею — і є заробіток. Дисконтні — це короткострокові ОВДП із терміном розміщення 3 або 6 місяців.
Довгострокові ОВДП на один чи півтора роки, як правило, купонні. Їхня ціна розміщення — 1 тис. грн — і за ними виплачується купонний дохід, простіше — відсотки. Але якщо ви захочете купити такі папери, то вони, найімовірніше, теж не коштуватимуть рівно тисячу, а, скажімо, 1023 грн.
Чому так виникає, розберемо на спрощеному прикладі з заокругленими сумами. Припустимо, є 1 облігація з номіналом 1000 грн, термін її розміщення — 1 рік, а дохідність — 10%. Рівно за рік її власник має отримати 1100 грн. Однак, за 6 місяців власник вирішує продати папір. В цьому випадку буде справедливим, щоб за ті півроку, які він протримав ОВДП у себе, він отримав відсотки. Тому він продає облігацію за 1050 грн. Таким чином 50 грн заробляє він і ще 50 грн за 6 місяців — той, хто її придбав. Обидва інвестори заробляють по 10% річних.
Коли приватні інвестори купують ОВДП на вторинному ринку, банк чи брокер вже якийсь час потримали цінний папір у себе, а тому у вартості враховують скільки мають отримати за цей період.
На що звертати увагу при купівлі ОВДП
Незаокруглені суми можуть заплутати інвестора, який тільки відкриває для себе облігації. Тому, щоб зрозуміти які ж умови ОВДП і скільки вдасться заробити, варто орієнтуватись не на ціну паперів, а, насамперед, на дохідність. Банк чи брокер, у якого ви купуєте облігацію, вказує, що її можна придбати з дохідністю, скажімо, 10% річних. Фактично, це так само, як запропонована дохідність за депозитом.
Якщо дохідність, яку пропонує продавець, суттєво менша від тієї, яка встановлена Мінфіном, значить продавець завищив ціну паперу і це призвело до зниження дохідності. Є сенс подивитись, яка дохідність аналогічних облігацій в інших банків чи брокерів.
Відсотки за довгостроковими паперами виплачуються кожні півроку. А за короткостроковими дохід ви отримаєте разом із поверненням вкладених коштів.
Також варто звернути увагу на час погашення ОВДП. Якщо купуєте річні облігації, це не означає, що їх погашення відбудеться рівно за рік після цього. Терміни виплат залежать від моменту випуску. Наприклад, якщо ви придбали 3-місячні облігації, які один місяць вже тримав банк, значить погашення відбудеться через 2 місяці. Точні дати виплати відсотків і погашення паперів можна дізнатись перед їхнім придбанням.
Що робити для отримання грошей
Інколи в редакції запитують, що робити після придбання облігацій, аби отримати виплати за ними і не прогавити цей час. Тут все просто: виплати здійснюються автоматично і від інвестора нічого не вимагається.
На всяк випадок у продавця варто уточнити, на який саме рахунок зараховуватимуться кошти. Це може бути як безпосередньо ваш банківський рахунок, так і рахунок у брокера, з якого потім можна буде зняти кошти.
Гроші інвестори отримують безпосередньо від Міністерства фінансів. Банк чи брокер забезпечують лише їхнє зарахування.
Чи можна достроково продати військові ОВДП
Торгівля військовими облігаціями дозволена на вторинному ринку. Тому теоретично, якщо інвестору знадобляться гроші, він може їх продати. Так само до війни можна було продати і звичайні ОВДП.
Але зробити це на практиці можливо далеко не завжди.
«Технічно, фізичні особи можуть продати раніше придбані військові ОВДП, і не тільки банкам, вторинний ринок для них також відкритий. Але всі повинні розуміти, що активізація вторинного ринку створюватиме конкуренцію Міністерству фінансів. Тому поки що всі професійні учасники намагаються тільки продавати облігації клієнтам, а клієнти — тримати папери до погашення, тим самим збільшуючи залучення до державного бюджету», — пояснила редакції заступниця директора ICU Євгенія Грищенко.
Читайте також: Як і де купити військові облігації
Про те, що вони не займаються викупом облігацій у інвесторів, «Мінфіну» підтвердили у monobank та Альфа-Банку, які налагодили продаж ОВДП через мобільний додаток. Приватбанк також націлений на розповсюдження облігацій, а не їхній викуп. Брокери ICU та Фрідом Фінанс так само не викуповують облігації у клієнтів.
Однак, якщо пошукати, то все можна знайти — й продавців, які готові і провести зворотній викуп. Зокрема, директор департаменту роздрібного та транзакційного бізнесу банку Кредит Дніпро Ігор Банашко, розповів «Мінфіну», що за потреби можна продати банку придбані ОВДП за ставкою, яку на момент звернення установа пропонує на ринку.
Якщо інвестор допускає, що у нього може виникнути потреба достроково продати облігації, краще наперед уточнити можливість зворотного викупу у продавця.
Чи можна взяти кредит під заставу облігацій
Законодавчих обмежень щодо використання облігацій як застави для отримання кредитів немає. Але більшість банків в умовах війни взагалі не надають кредити фізичним особам, або ж готові дати позику лише під деякі види застави. Наприклад, ОТП Банк — лише під заставу депозиту.
Як розповів редакції керівник Управління менеджменту активів та пасивів ПУМБ Валерій Овчинніков, переважно послуга кредитів під заставу ОВДП орієнтована на юросіб. «Зацікавленість виявляють ті клієнти, які хочуть керувати валютними розривами. Так, валюта кредиту — гривня, а цінних паперів — іноземна валюта», — пояснив він. Банк теж має свої вимоги до оформлення таких кредитів: папери повинні бути довшими за термін кредиту, але ненабагато.
Можливо, найближчим часом оформлювати кредити під ОВДП дозволить Приватбанк. Як повідомили в банку, ця послуга наразі тестується.
Читайте також: Ставка за військовими ОВДП стала плаваючою: хто зможе заробити на цьому більше
У monobank зазначили, що хоча і не надають кредити під заставу облігацій, але, якщо вони є у клієнта, це дозволяє підвищити кредитний ліміт. Хоча, звісно, це далеко не єдиний фактор, на який зважають банківські алгоритми.
Чи мають інвестори в ОВДП подавати податкову декларацію
Прибутки, отримані від облігацій, на відміну від депозитів, не оподатковуються. Однак, часто виникає питання, чи мають інвестори подавати декларацію про майновий стан та доходи, якщо вкладали гроші в ОВДП.
Відповідно до п. 179.2 Податкового кодексу, декларація не подається, якщо така фізична особа отримувала доходи від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Читайте також: Важливий не тільки патріотизм: інвестори чекають на підвищення ставок за ОВДП
Як пояснюють в банках, оскільки відсоткові доходи, нараховані на облігації внутрішньої державної позики, та інвестиційний прибуток від операцій з ОВДП не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, то такі доходи фізична особа не зобов'язана включати до декларації. Іншими словами, громадяни, які купили ОВДП, можуть не хвилюватись, що тепер їм доведеться морочитись із декларацією.