Моя кар'єра починалась в банківському департаменті ризик-менеджементу. Це один з найголовніших департаментів для оцінки кредитних портфелів. Ризики важливо розуміти та оцінювати й інвесторам, щоб розуміти як будувати свої інвестиційні активності.
Про головні ризики в Україні й що з ними робити
- Наш торговельний баланс є від'ємним. Завдяки нашим партнерам ми його маємо, але він не вічний. Після війни наша економіка має стати експортоорієнтованою, і це допоможе нам, українцям, жити краще.
- Є й інша проблема, демографічна. Молоде покоління здебільшого виїхало, а це дуже великий ризик. Люди — є головним капіталом для кожної країни. Ми маємо створити умови для того, щоб до нас переїздили люди.
- Державний борг. Насправді він у нас не такий вже й великий, але його подальшу динаміку можна віднести до ризиків. Для того, щоб розвивати економіку, нам потрібні нормальна монетарна політика та нормальний кредитний рейтинг. У 2024 році України доведеться приймати рішення, чи реструктуризуємо ми цей зовнішній борг.
Поки у нас триває війна, наші ризики міжнародні рейтингові агентства оцінюють приблизно на рівні ССС, а це означає, що вартість грошей на ринку для нас є надто високою. Коли війна закінчиться, ми зможемо покращити цей рейтинг, але тільки, якщо виконуватимемо свої обов'язки перед кредиторами. Зменшуючи наші ризики, інвестуючи в прогрес ми маємо всі шанси розвинути гарну економіку.
Як інвестувати та побудувати портфель
Людина, яка інвестує у прогрес, рано чи пізно заробить кошти. Але потрібно звернути увагу на два моменти, яких потрібно дотримуватися. Це таймінг (коли ми розуміємо, що на заробіток та розвиток потрібен певний час, бо ж це інвестиція, а не спекуляція) і диверсифікація, коли ми розподіляємо свої ризики.
Для мене при формуванні структурного портфеля основним є принцип: портфель має витримати чотири дефолти. Якщо ви можете витримати навіть найгірші ризики, ви завжди будете в плюсі в довгостроковій перспективі.
Моя модель, яку я використовую з 2017 року і яка показала себе як ефективна, це:
- Ядро — 45%. Це гарантований дохід, основні інвестиції, на які ви робите фокус. Тобто, ті активи, які ви можете тримати 5 років і не змінювати. Це може бути нерухомість, ETF, державний борг, все, що даватиме фіксований дохід.
- Довгострокові позиції — 25%. Це регулярний дохід від, наприклад, оренди, від дивідендів і т.д.
- IPO — 20%.
- Спекуляції — 10%. Багато хто з інвесторів хотів би під такі позиції відвести 90%, але такі портфелі не живуть більш як два роки.
Щоб розібратись, якими активами наповнити ці основні сегменти, інвестуйте у знання. Навчайтесь управляти своїми активами, не тільки для того, щоб заробляти, а й врешті решт для того, щоб вміти побудувати гідне майбутнє для України.
Доступ до повного виступу Богдана Сидоренка та інших учасників «Invest Talk Summit» можна придбати тут.