Пропозиція вугілля падає, ціна росте
У кінці 2020 Китай припинив купувати вугілля у Австралії, свого найбільшого постачальника цього ресурсу. Це рішення мало політичне підґрунтя й було ухвалене після того, як Австралія підтримала розслідування щодо способу, у який Китай боровся з пандемією коронавірусу.
Водночас час попит на вугілля почав рости через незвично холодну зиму. За повідомленнями, це змусило деякі міста обмежити використання електроенергії заводами та домогосподарствами.
Енергетичне вугілля, основне паливо для ТЕС, за 12 місяців подорожчало на 40%. За даними Wind Information, у грудні 2020 на товарній біржі Чженчжоу тонна енергетичного вугілля коштувала $119,53.
Із наближенням весни центральний уряд оголосив нові цілі для наступної п’ятирічки. За планом, Китай має збільшити частку відновлювальної енергії у загальному енергоспоживанні до 20%, порівняно з теперішніми 15%.
Читайте також: На порозі китайський 2008 рік
Відновлювальна енергетика впала через засуху
На заваді переходу Китаю на відновлювальні джерела стала засуха у провінції Юньнань, яка є одним із центрів гідроенергетики країни. За даними Державного комітету з розвитку та реформ КНР (ДКРР), у серпні 2021 генерація гідроенергії скоротилася на 4% порівняно з серпнем 2020.
Зростання вітряної енергії також скоротилося. Якщо у липні 2021 її річний приріст склав 25,4%, то в серпні — лише 7%.
Китай досі генерує більшу частину енергії з використанням вугілля. За даними Wind Information, приріст використання електроенергії у 2021 був найвищим за десятиріччя.
Обмеження енергоспоживання
Свою роль відіграло зняття карантину та спричинений ним стрибок попиту, який китайські фабрики кинулися задовольняти. Влітку експорт Китаю зростав двозначними числами.
«Попит на електроенергію зростав разом з відновленням китайської економіки», — написали у травні аналітики Eurasia Group. Вони також повідомили, що кілька індустріальних центрів на Східному узбережжі країни попередили про можливу нестачу енергії у літній піковий сезон енергоспоживання.
У червні видання Securities Times повідомило, що у деяких районах провінції Гуандун, експортного хабу Китаю, введено обмеження на енергоспоживання.
Водночас пропозиція вугілля продовжувала падати, оскільки вугільні шахти почали закриватися. У серпні запаси вугілля великих ТЕС впали до найнижчого за десять років значення.
Однак в середині серпня ДКРР оголосила, що майже 20 регіонів, чия сумарна частка у ВВП країни наближається до 70%, не виконали вимог щодо зменшення викидів. Це змусило місцеву владу діяти.
Читайте також: Найгірший місяць з березня 2020 го. І це ще не кінець
Інколи електрику вимикали без попередження
Наприклад, 23 вересня менеджмент зони високотехнологічного бізнесу у провінції Хунань ввів обмеження на споживання енергії, що стали чинними одразу після оголошення. Обмеження будуть зняті за день до початку святкування Дня утворення КНР, який відзначається з 1 до 7 жовтня.
26 вересня, Securities Times повідомило про знеструмлення заводів у виробничому центрі Дунгуань. Видання також звернуло увагу на раптові відключення у багатьох регіонах північного Китаю, у тому числі у житлових районах провінції Ляонін.
«Відключення електроенергії означає, що продукція не може бути доставлена вчасно», — сказав Вень Бяо, генеральний директор компанії Qianhe Technology Logistics Co. в Шеньчжені, провінція Гуандун. За його словами, така ж ситуація спостерігається в Шанхаї та портовому місті Нінбо.
Падіння виробництва призвело до скорочення попиту на морські перевезення, а ціни на доставку на Західне узбережжя США впали з $15 000 до $9 000 за контейнер, додав Вень, зазначивши, що падіння почалося 24 вересня.
За інформацією Reuters, більш ніж 10 провінцій та регіонів обмежили енергоспоживання.
Читайте також: У Китаї зріє нова криза. І це не Evergrande
Для контексту, за офіційними даними за період від січня до серпня, на провінцію Гуандун припадає близько 23% китайського експорту. На провінцію Ляонін — 1,6%.
Раптові відключення електроенергії також змусили іноземний бізнес замислитися над інвестиціями у Китай. Деякі компанії, що збиралися інвестувати десятки мільйонів доларів у Китай, тепер переорієнтувалися на Південно-Східну Азію, коментує Йоган Аннелл, партнер консалтингової фірми Asia Perspective.
Цього тижня State Grid Corporation of China та ДКРР пообіцяли забезпечити безперебійне електропостачання, особливо для домогосподарств. Заради цього будуть збільшенні виробництво та імпорт вугілля.
Комітет також допустив, що попит на електроенергію цієї зими може перевищити пікові значення за літо та минулу зиму.
Ціни на енергетичне вугілля за рік майже подвоїлися і на 20 вересня торгувалися за ціною близько $204,72 за тону.
Вплив на економіку
Поряд з енергокризою, інвесторів хвилюють наслідки можливого банкрутства Evergrande, другого за розміром девелопера Китаю. За оцінками агентства Moody’s, нерухомість та пов’язані галузі, такі як будівельна, складають приблизно чверть від ВВП Китаю.
Вже два десятиріччя у цій сфері спостерігається швидке зростання, переважно забезпечене боргами. Тепер регулятори вирішили впровадити жорсткіші правила, що обмежують обсяг кредиту, який можуть брати забудовники.
Щодо впливу на економіку, Ден Ван, головний економіст Hang Seng China, заявила, що вона б «зосередилася на обмежувальних заходах на ринку нерухомості».
На її думку, обмеження електроспоживання здебільшого пояснюються нездатністю уряду регулювати ціну на електроенергію, які значною мірою визначається державою. Ван додала, що поспіх, з яким заводи намагалися наздогнати глобальний попит, також створив надлишкові потужності.
«Вплив цих обмежень можна порівняти зі стихійним лихом», — сказала вона.
Деякі економісти очікують більш значного ефекту. Деякі великі інвестиційні банки, серед них Nomura та Goldman Sachs вже знизили прогнози ВВП Китаю.
«Відключення електроенергії може й не надто значні як такі, але якщо врахувати уповільнення сектору нерухомості та спалахи коронавірусу у регіоні, виникають підстави турбуватися про рост ВВП у четвертому кварталі. Я вже знизив свій прогноз на четвертий квартал з 5% до 4%, і є ризик, що він буде ще нижчий», — прокоментував Чжівей Чжан, головний економіст Pinpoint Asset Management.
Економісти інших фінансових установ переважно утрималися від прогнозів і чекають, щоб оцінити наскільки значним буде падіння виробництва.
Є й інші фактори, що негативно впливають на зростання китайської економіки. Наприклад, утиски китайских інтернет-гігантів, які, за словам влади, спричинені їхніми монополістичними практиками. Або виданий у липні неочікуваний наказ освітнім фірмам відмовитись від прибутків, який поставив під загрозу сотні тисяч робочих місць.
Споживчі витрати, які є основним рушієм економічного зростання Китаю, також впали під час пандемії, оскільки карантинні обмеження завадили багатьом людям подорожувати та харчуватися.